İnsanların fark etmeden sosyal medya için yaşaması

Amogaçi

Hectopat
Merhaba, yıllarca yakın çevrem ve genel olarak diğer insanlarda gözlemlediğim bir şey var. Sosyal medya kullanan insanların çok ama çok büyük çoğunluğu aynı davranışları sergiliyor. Bir yere, güzel zaman geçirmekten ziyade video ve fotoğrafı çekip sosyal medyada paylaşırım kafasıyla gidiyorlar. Mesela kız kahvaltıya gitmek istiyor ama asıl amacı kahvaltı masasını paylaşıp üstüne de konum etiketi yapıştırıp birkaç özçekim ile sosyal medyaya malzeme çıkartmak. İnsanlar gittikleri etkinlikleri, sosyal hayatlarını paylaşmasın demiyorum. Benim değinmek istediğim konu sosyal aktiviteyi sadece sosyal medya için yapan kişiler. Bu kişilerin sayısı çok ama çok fazla.

En yakın arkadaşlarımdan birisi kamp ile alakası olmamasına rağmen durduk yere kamp yapacağım diye tutturmuştu ve sonunda da dediği kampı yaptı. Yaptı yapmasına ama kamp yaparak kafa dinlemek varken çocuk her dakika hikaye paylaşarak konum belirtiyor, video çekiyor ve paylaşıyordu. Video ve fotoğraf çekmesi tabii ki doğal anı olarak tabii ki bunları yapacak ama sürekli sosyal medyaya yüklemesi bana garip geliyor. Başka bir örnek ise bir diğer arkadaş tatile gitti tabii ki tatil görüntülerini paylaşması doğal ama eleman her sabah aynı plajın farklı açılardan fotoğrafını hikaye olarak paylaşıyordu. Tamam kardeşim tatildesin ve en iyi plajda tatili sen yapıyorsun anladık. Arabacı, yeni kıyafetçi ve telefoncu tayfadan hiç bahsetmiyorum bile.

Yani demek istediğim, insanlar mutlu olmak veya güzel vakit geçirmek amacıyla değil de diğer insanlara gösteriş olsun veya kendi hayatının çok renkli geçtiğini düşünsünler diye sadece sosyal medya için bu tarz etkinlikler yapıyorlar. Kendileri için değil de sosyal medyada ve dışarıda gösteriş olsun diye yeni ve lüks şeyler alıyorlar.

Hayatım boyunca dışarıda içtiğim veya yediğim hiçbir şeyin fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaşmadım. Gittiğim yerlerde tabii ki anlık görseller ve videolar ben de paylaşıyorum ama bir veya iki kez attıktan sonra başka da yüklemiyorum. Zaten bu tarz etkinliklerde bulunurken benim aklıma fotoğraf ve video çekmektense anın tadını çıkartmak gelir ve genelde etrafımdaki insanlar bana fotoğraf ve video çekmemi hatırlatırlar. Yediği yemeği bindiği arabayı aldığı kıyafeti gittiği yeri insanların ağzına sokacak şekilde paylaşanlar bana aşırı derecede irite edici geliyor.

Son olarak da sosyal medyada yaratılan kişi profilleri gerçek hayattaki kişilikleriyle uzaktan yakından alakası yok. İnsanlar sosyal medya profillerinde yarattıkları sanal kişilikle başta kendileri olmak üzere diğer insanları da kandırıyorlar. Bunlar benim öznel düşüncelerim. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Elon Musk bu konuyu da özetlemiş aslında:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Doğru ama yapabilecek bir şey yok hocam. İnsanlar kendi dertlerini yapmaları gerekenleri düşünmekten kurtulmak için ilgilerini başka insanlara dağıtıyorlar. Bunun sonucunda da anlattığınız yaşamlar oluşuyor.

Bilerek sosyal medya için yaşayan bir tanıdığım da var, arkadaşım demeye dilim varmıyor. Schengen çıkarsa her yere en ucuz uçakla gider, 1 gece bile kalmaz, gider o şehirdeki turistik yerlerin önünde fotoğraf çektirir ve aynı gece döner... Para kazanmasının ve hayatının tek amacı bu; hiçbir yerde konaklamadan, hiçbir yeri "gerçekten" gezmeden, hiçbir kültürü öğrenmeden sadece ayak üstü geçerken turistik yerlerin girişinin önünde fotoğraf çekmek.

Bir yeri görmüş gibi utanmadan gezi tavsiyesi verir, bunun yanında gittiği yerde restoranda sipariş vermeyi (sadece ne istediğini söylemek) o dili bilmek zanneder. Sorsan 10-11 dil biliyor, benim gibiler de enayi olduğundan sadece 3 yabancı dil öğrenmek için yılları veriyor zaten. :D Tövbe tövbe, aklıma gelince sinirlendim yine.

Son düzenleme:
Bazı insanlar için vazgeçilmez olabiliyor. Ben ise uzun yıllar kullandıktan sonra tüm hesaplarımı sildim. En son Twitter (gündem takibi için) ile Instagram (arkadaşlar ne yapıyor kafası) kalmıştı.

Sıkılıp onları da sildim geçen Mayıs ayında.

Tavsiye ederim. Zaten dön dolaş aynı şeyleri görür olduk sosyal medyada.

Sosyal medya olarak bir Twitter (gündem takibi için), ikincisi ise mecburiyetten WhatsApp kullanıyorum. Gerekli olmasa bunları da kullanmazdım. Sosyal medyadan uzaklaşmak o kadar rahatlatıyor ki insanı.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı