İnsanların kontrol edilemez sosyal medya bağımlılığı

Coderman128

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Ben bu aralar YouTube videoları ve filmlere olan talebin azaldığını farkettim. İnsanlar tiktok algoritması ile sosyal medyaya daha fazla vakit ayırmaya başladılar. Uzun videolara ve işlere tahammül edemez hale geldiler. Beyindeki dopamini bitirip somurtkan hale geldiler. Gerçek yaşamı unuttular. Twitter'da gündemin içinde kayboldular. Özellikle tiktok ve reels beyni öyle uyuşturuyor ki kaç saat harcadığınızı farketmiyorsunuz. İş yaparken kısa videolarla beyniniz uyuşturulduğu için sıkılıyorsunuz. Yeni bir uğraş edinemiyorsunuz. Seçim dönemi yok şu olacak yok bu olacak derken hem medya hem sosyal medya içinde kaybolduk. Eğer siz de böyle olduysanız bugünden itibaren dopamin orucuna başlamanızı tavsiye ederim. Hayat gelip geçecek. Ömrünüzü heba etmeyin. Yeni uğraşlar bulun.

Millet sosyal medya firmalarında sadece yazılım, bilgisayar vb. mühendisleri, tasarımcılar, Ar-Ge çalışıyor sanıyor. Bu firmaların devasa psikolog ve sosyal mühendislik uzmanları ve analiz uzmanları ordusu var. Geliştirdikleri yazılımların her bir detayı insanları programda daha fazla tutmak amacıyla düşünülerek üretiliyor.

Film izlemeyi severim. TikTok'ta filmlerin birkaç kısa sahnelerini paylaşıyorlar, ilgimi çekerse internetten full olarak izliyorum.

Millet sosyal medya firmalarında sadece yazılım, bilgisayar vb. mühendisleri, tasarımcılar, Ar-Ge çalışıyor sanıyor. Bu firmaların devasa psikolog ve sosyal mühendislik uzmanları ve analiz uzmanları ordusu var. Geliştirdikleri yazılımların her bir detayı insanları programda daha fazla tutmak amacıyla düşünülerek üretiliyor.

Büyük resme bakıldığında zaten "bilimin kötüye kullanıldığı" gerçeği net olarak görülüyor. Bundan hareketle sağlık sektörünün de esasen insan sağlığını korumak ya da iyileştirmek değil tersine çalıştığı bile düşünülebilir. Bilenler bu işin içindeyse yandı gülüm keten helva insanı kimse kurtaramaz

Büyük resme bakıldığında zaten "bilimin kötüye kullanıldığı" gerçeği net olarak görülüyor. Bundan hareketle sağlık sektörünün de esasen insan sağlığını korumak ya da iyileştirmek değil tersine çalıştığı bile düşünülebilir. Bilenler bu işin içindeyse yandı gülüm keten helva insanı kimse kurtaramaz
Bilim bir araçtan ziyade sürecin kendisidir yani hem iyiye hem de kötüye kullanılabilir. Para gibi.

İnsanlığın tembelleşmeye başladığını fark eden kumar alemi bile değişti. Artık uzun uzun BJ oturumları yok. İnsanlar kağıtların dağıtılmasını bile bekleyemiyor. Rulette 35 saniye beklemiyor. Slota girip tek tuşla başarı kovalıyorlar. Bu akım Vine kültürüyle başlamış olabilir. Her şeyin süresi kısalıyor hayatımızda. Neticeye olan sabrımız günden güne düşüyor.

Bu sabah 4 gibi işten geldim ve biraz video izleyip uyuyacaktım, shorts değil video. Nasıl olduysa yine shortslara daldım ve saat 7ye geliyordu. Akıl almaz bir karadelik. 3 saat sonunda ben ne yapıyorum diyip direk kilit tuşuna basıyorum. Bu 2,3 günde bir başıma geliyor.

İnsanlığın tembelleşmeye başladığını fark eden kumar alemi bile değişti. Artık uzun uzun BJ oturumları yok. İnsanlar kağıtların dağıtılmasını bile bekleyemiyor. Rulette 35 saniye beklemiyor. Slota girip tek tuşla başarı kovalıyorlar. Bu akım Vine kültürüyle başlamış olabilir. Her şeyin süresi kısalıyor hayatımızda. Neticeye olan sabrımız günden güne düşüyor.

Bu sabah 4 gibi işten geldim ve biraz video izleyip uyuyacaktım, shorts değil video. Nasıl olduysa yine shortslara daldım ve saat 7ye geliyordu. Akıl almaz bir karadelik. 3 saat sonunda ben ne yapıyorum diyip direk kilit tuşuna basıyorum. Bu 2,3 günde bir başıma geliyor.
Vine'ı genelde mizah yapmayı bilen kitle kullanıyordu Tiktok ve Instagram saçma sapan videolarla dolu. Oturup izlemeye hiç değmez aslında. Instagram reelslerini izlerken milletin zeka seviyesinden şüphe ediyorum. Tiktokta bile daha mantıklı videolar çekiyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı