Insert boot device hatası

Sylvestre

Kilopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba,
İçinde Windows yüklü olmayan ve masaüstü bilgisayarımda kullandığım HDD'yi 3.5 inçlik bir dönüştürücü alıp harici HDD olarak kullanmaya karar verdim. Bugün kasadan bu HDD'yi söküp dönüştürücü vasıtasıyla başka bilgisayarda sorunsuzca kullandım ancak masaüstü bilgisayarımı hiçbir şekilde başlatamıyorum. Daha önce de belirttiğim gibi Windows başka bir sürücüye yüklü ancak bu HDD'yi çıkardıktan sonra bilgisayarı başlatamıyor, "ınsert boot device" hatası alıyorum. Sizce bu sorunu nasıl çözebilirim?

UEFI sistemlerde Boot Manager ilk sırada olması gerekir. Boot menüde gözüküyorsa ilk sıraya alıp deneyin. Sistem açılırsa rehbere göre taşıyabilirsiniz.

Öncelikle herkese merhaba,
İçinde Windows yüklü olmayan ve masaüstü bilgisayarımda kullandığım HDD'yi 3.5 inçlik bir dönüştürücü alıp harici HDD olarak kullanmaya karar verdim. Bugün kasadan bu HDD'yi söküp dönüştürücü vasıtasıyla başka bilgisayarda sorunsuzca kullandım ancak masaüstü bilgisayarımı hiçbir şekilde başlatamıyorum. Daha önce de belirttiğim gibi Windows başka bir sürücüye yüklü ancak bu HDD'yi çıkardıktan sonra bilgisayarı başlatamıyor, "ınsert boot device" hatası alıyorum. Sizce bu sorunu nasıl çözebilirim?
BIOS boot menuden işletim sisteminin kurulu olduğu diski 1 sıraya getirip kaydet düzelecektir.

Eğer HDD'nin içinde eski sistemin kalıntıları var ise ondan dolayı başlatamıyordur. Verilerinizi yedekleyip HDD'yi biçimlendirip öyle kullanın. Bir de bootdan sistemin yüklü olduğu HDD'yi başa alın.

İkinci bir tavsiyem, HDD'nin üzerindeki sıralama pinini söküp HDD'yi öyle kullanın.

BIOS boot menuden işletim sisteminin kurulu olduğu diski 1 sıraya getirip kaydet düzelecektir.
UEFI sistemlerde Boot Manager ilk sırada olması gerekir. Disk falan değil.

UEFI sistemlerde boot Manager ilk sırada olması gerekir. Boot menüde gözüküyorsa ilk sıraya alıp deneyin. Sistem açılırsa rehbere göre taşıyabilirsiniz.

UEFI Hard Disk Boot Priority sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Ancak bilgisayar başlatılırken F11 tuşuyla girdiğim Boot Manager kısmında gözüken HDD ve SSD'ler haricinde bir Windows Boot Manager seçeneği yer almıyor. Bahsettiğim SSD'lerden birinin içinde Windows yüklü olmasına rağmen.
Not: Disklerin durumu da şu şekilde:

Dosya Ekleri

• hard disklerin durumu.PNG
    hard disklerin durumu.PNG
    184,6 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleyen: Moderatör:
Oranın görüntüsünü atabilir misiniz? Disk ismiyle de olsa Boot Manager gözüküyor mu?

Oranın görüntüsünü atabilir misiniz? Disk ismiyle de olsa Boot Manager gözüküyor mu?
Çekmeyi unutmuşum da sistemi başlatırken kusura bakmayın.
Disk isimleri gözüküyor sadece SATA2, SATA3, SATA4 şeklinde. İçlerinden SATA2 olan SSD' de Windows yüklü ancak herhangi bir Boot Manager ibaresi yer almıyor. Sistemin Boot Manager olarak algıladığı eski HDD'yi biçimlendirdim ancak durumda halen bir değişiklik yok.

Çekmeyi unutmuşum da sistemi başlatırken kusura bakmayın.
Disk isimleri gözüküyor sadece SATA2, SATA3, SATA4 şeklinde. İçlerinden SATA2 olan SSD' de Windows yüklü ancak herhangi bir Boot Manager ibaresi yer almıyor. Sistemin Boot Manager olarak algıladığı eski HDD'yi biçimlendirdim ancak durumda halen bir değişiklik yok.
Anladım hocam. Tekrar temiz kurulum yapın derim. Boot Manager gelecektir.

Geri
Yukarı