Instagram hesabı çalındı

Arpenix

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, dün babamın Instagram hesabı çalındı.
Olay tam olarak şöyle oluyor; bir emlakçı (meslektaşı) babama yazıyor (onunda hesabı çalınmış) "şikayet var sitesi üzerinde sizin hakkınızda kötü yorum vb. şeyler yazılmış, isterseniz ekran görüntüsü de atabilirim".
Babam da o kişi ile iletişime geçip attığı linke tıklıyor, ilk başta zshadow sanmıştım lakin herhangi bir web sitesine yönlendirmek yerine Instagram'ın kendi uygulaması açılmış, kullanıcı ismini ve şifresini 3 kere girmiş ama hiçbir şekilde hesabına erişememiş.
"Telefon numaranız değiştirildi. "e-posta adresiniz değiştirildi" maillerine bakarken WhatsApp üzerinden 5** numaralı bir kişi arayıp kendisini Instagram moderatörü olduğunu yardım edebileceğini vesaire söyleyip babamın telefonuna gelen SMS kodlarını istemiş doğal olarak babam da vermiş.
Böylece hesabı çalındıktan sonra hikayesinde bir banka dekontu üstünde ise "X kişi tarafından XX kadar para kazandım siz de kazanın..." gibi paylaşım yapılıyor.
Babamın telefon numarası üzerinden kod alıp hesabı kurtarmayı denedik 3-4 iş günü arasında dönüş yapacaklarını belirttiler.
Şu anlık durumlar böyle başka kişilere zarar gelmemesi için nasıl hızlı bir şekilde kurtarabiliriz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı olayı geçenlerde bana da yapmaya çalıştılar şikayetvara çok benzeyen arayüzü birebir aynı gibi gözüken bir site üzerinden sözde bir bayanı her gün taciz ediyormuşum ve o bayan da şikayet yazmış. Ama gram zekası olmayan arkadaş sadece 1 gün içinde on binlerce görüntülenme ve destekleme gibi gösterip attı o an anladım sonra bana da bir link attı buraya Instagram hesap ve şifren ile üye ol hakkında olan tüm şikayetleri görürsün gibi bir şey dedi.
Güzel bir küfür edip engelledim.

Yeni konular

Geri
Yukarı