Instagram'a giriş yapılmış konum farklı

Nickkullanmam2

Centipat
Daha fazla  
Yaşadığım yerden farklı bir konum gözüküyor ama cihaz doğru, şifre değiştirdim ama hala aynı belki telefonda sorun vardır deyip PC'den denedim PC'de yeni bir hesap açıp giriş yaptığımda da yaşadığım yerden farklı bir il çıktı (çıkan il İstanbul, tüm cihazlara Wi-Fi üzerinden giriş yaptım) evdeki başka bir kişinin de hesabında İstanbul yazıyordu ancak bir ay öncesinde kadar gösterilen il doğruymuş. Internet sağlayıcısı Vodafone.

Hocam cg-NAT kullandığınız içindir.

Modeminizden IP adresinize bakın sonra speedtest.net sitesinden bakın 2'si aynı değilse cg-NAT kullanıyorsunuz.

Speedtest sitesine tam hakim değilim ancak Vodafone yazısının altındaki sayılar modem IP'sinden farklı evet, teşekkürler. Peki bu cg-NAT sonradan olabilecek bir şey mi? Çünkü evdeki cihazların bazılarinda il bulunfuğum ildi, İstanbul değildi.

Aslında bu durum tam olarak CGNAT varlığı ile alakalı değil. Zaten mevcut IP adresi havuzu hiçbir internet sağlayıcıda yeterli değil. Dolayısıyla büyük bir çoğunluk başkasıyla aynı IP adresi kullanarak internete çıkıyor. Yani CGNAT havuzunda olsanız da konumu doğru gösterme ihtimali var.

Buradaki sorun CGNAT yönlendiricisinin hangi şehirde olduğudur. Sizde konum İstanbul gözüküyor ama siz farklı şehirdeyseniz buradan ben şunu anlarım: İstanbul'a Türkiye'nin geri kalanına kıyasla daha yakın bir şehirde yaşıyorsunuz. Ancak Vodafone sizin şehirde CGNAT yönlendiricisine sahip olmadığı için sizi en yakın yönlendiriciye bağlayıp oradaki(İstanbul) yönlendiricinin verdiği IP adresi ile internete çıkıyorsunuz. O yüzden konum İstanbul çıkar. Eğer önceden farklı il gözüküyorsa bu muhtemelen Vodafone'un ülke içi ağında yaşanan bir değişimle alakalıdır. İhtimaller çok. Sizin şehirdeki CGNAT havuzu dolmuş olabilir, sizin şehirdeki yönlendiricilerde sorun olabilir, altyapı iyileştirmesi olacağı için sizi geçici olarak başka yönlendiriciye bağlamış olabilir vs.

Kendimden örnek vereyim. Konya, Antalya ve Mersin arasında kalan ve küçük bir şehir olan Karaman'da yaşıyorum. Türk Telekom'dan Millenicom'a geçtiğimde çoğu internet servisi beni epey uzakta, Antalya'da gösteriyordu. Türknet'e geçtikten sonra Konya'da gözükmeye başladım. Bu iki şirketin benim şehrimde yönlendiricisi olmadığı anlamına geliyor.

Uzun lafın kısası burada endişe edilecek birşey yok. CGNAT havuzunda olmanın çoğu senaryoda zararı yoktur. Sadece oyunlarda yüksek ping görülebilir veyahut evinizde bir sunucu kuramazsınız.(fazladan para ödeyip statik IP alabilirsiniz.)

IPv6 dünyada daha yaygınlaşsa bu sorun ortadan kalkacak ama maalesef geçişler çok yavaş.

Aslında bu durum tam olarak CGNAT varlığı ile alakalı değil. Zaten mevcut IP adresi havuzu hiçbir internet sağlayıcıda yeterli değil. Dolayısıyla büyük bir çoğunluk başkasıyla aynı IP adresi kullanarak internete çıkıyor. Yani CGNAT havuzunda olsanız da konumu doğru gösterme ihtimali var.

Buradaki sorun CGNAT yönlendiricisinin hangi şehirde olduğudur. Sizde konum İstanbul gözüküyor ama siz farklı şehirdeyseniz buradan ben şunu anlarım: İstanbul'a Türkiye'nin geri kalanına kıyasla daha yakın bir şehirde yaşıyorsunuz. Ancak Vodafone sizin şehirde CGNAT yönlendiricisine sahip olmadığı için sizi en yakın yönlendiriciye bağlayıp oradaki(İstanbul) yönlendiricinin verdiği IP adresi ile internete çıkıyorsunuz. O yüzden konum İstanbul çıkar. Eğer önceden farklı il gözüküyorsa bu muhtemelen Vodafone'un ülke içi ağında yaşanan bir değişimle alakalıdır. İhtimaller çok. Sizin şehirdeki CGNAT havuzu dolmuş olabilir, sizin şehirdeki yönlendiricilerde sorun olabilir, altyapı iyileştirmesi olacağı için sizi geçici olarak başka yönlendiriciye bağlamış olabilir vs.

Kendimden örnek vereyim. Konya, Antalya ve Mersin arasında kalan ve küçük bir şehir olan Karaman'da yaşıyorum. Türk Telekom'dan Millenicom'a geçtiğimde çoğu internet servisi beni epey uzakta, Antalya'da gösteriyordu. TurkNet'e geçtikten sonra Konya'da gözükmeye başladım. Bu iki şirketin benim şehrimde yönlendiricisi olmadığı anlamına geliyor.

Uzun lafın kısası burada endişe edilecek bir şey yok. CGNAT havuzunda olmanın çoğu senaryoda zararı yoktur. Sadece oyunlarda yüksek ping görülebilir veyahut evinizde bir sunucu kuramazsınız.(fazladan para ödeyip statik IP alabilirsiniz.)

IPv6 dünyada daha yaygınlaşsa bu sorun ortadan kalkacak ama maalesef geçişler çok yavaş.
Sadece cg-NAT'ın tanımını yapmışsınız ve sorun aslında cg-NAT'ta değil deyip cg-NAT ile konuşmuşsunuz.

Geri
Yukarı