InsydeH20 Rev 5.0 BIOS Gelişmiş Menüye Erişim

Kücük n harfi buyuk yazman gerekmiyor kafan karışmasın ben yanlış yazmışım buyük küçük yazmana gerek yok.
Büyük küçük harfe dikkat etmedim sadece doğru sıralama ile dediğiniz tuşlara bastım doğru anladıysam.

Büyük küçük harfe dikkat etmedim sadece doğru sıralama ile dediğiniz tuşlara bastım doğru anladıysam.

Bazı arkadaşlarda işe yaramış dostum ama var bir tuş kombinasyonu actığım konuda birkaç arkadaşta olmuş daha çok Acer laptoplarda oluyormuş sende kendi laptopuna göre arayıp bulabilirsin.

Bazı arkadaşlarda işe yaramış dostum ama var bir tuş kombinasyonu actığım konuda birkaç arkadaşta olmuş daha çok Acer laptoplarda oluyormuş sende kendi laptopuna göre arayıp bulabilirsin.
Zamanında çok aradım ama bir sonuca ulaşamamıştım. Diyelim ki eriştik UHD dahili bırakma şansımız %100 değil değil mi ?

Zamanında çok aradım ama bir sonuca ulaşamamıştım. Diyelim ki eriştik UHD dahili bırakma şansımız %100 değil değil mi?

Kesinlikle evet BIOS Advanced'e ulaşsak bile kimi uretici bu ayarı koymamış olabiliyor mesela ben bulamıyorum tonla ayar var makineyi bozmaktan korkuyorum açıkcası.

Kesinlikle evet BIOS Advanced'e ulaşsak bile kimi uretici bu ayarı koymamış olabiliyor mesela ben bulamıyorum tonla ayar var makineyi bozmaktan korkuyorum açıkcası.
Sizin hangi modeldi ?

Modlaman için illaki .rom formatında olmasına gerek yok. Ayrıca ben modladım zaten. Söylediğim gibi sorunumu çözdüm, artık giremiyorum gelişmiş menüye. Yani konu kapanabilir. Aylardır kimse ilgilenmedi ben de kendim araştırarak öğrendim ve yaptım.

Nasıl yaptın acaba bende yapmak istiyorum da.

Öncelikle herkese merhaba, her ne kadar üye olmadan gerek internet sitenizi gerekse de YouTube kanalınızı takip ediyor olsam da artık üye olmanın vakti geldiğini düşünerek aranıza katıldım ve hemen bir konu açmak istedim. ☺

Sorunumu özetliyorum:

Zamanında keyifle kullanılmış olan ancak yeni ihtiyaçları karşılamadığından artık bir kenara atılan eski laptoplarımı yeniden canlandırarak, günlük kullanıma ve iş yerindeki birtakım ihtiyaçları karşılayabilecek düzeyde kullanıma uygun hale getirmeye çalışıyorum. Örneğin SSD kullanmak veya RAM kapasitesini arttırmak gibi...

Kenarda köşede duran, kullanılmayan bir Packard Bell'im vardı. Packard Bell Easynote TG71BM. 240 GB SSD ve 8 GB RAM taktırdım. Ancak yeni kullandığım RAM 1600 MHz'de çalışabilecek bir RAM iken 1333 MHz'de çalışıyor. Frekans ayalarını BIOS üzerinden değiştirmek istediğimde ilgili menüye ulaşamıyorum. Çünkü buna imkan verecek herhangi bir menü bulamıyorum BIOS'ta.

Bilgisayarımdaki BIOS InsydeH20 Rev 5.0. İnternetten söz konusu BIOS'un mevcut halinin kısıtlı bir menüye sahip olduğu, gelişmiş menülerin gizli olduğu gibi birtakım bilgiler gördüm. Hatta söz konusu gizlenmiş menülerin açılması için birtakım tuş kombinasyonları söylenmiş. En popüler kullanım FN+Tab kombinasyonu. Her ne kadar izlediğim videolarda işe yaramış olsa da ben bu tuş kombinasyonlarını kullandığımda bir değişiklik olmadı.

CPU-Z'den aldığım ekran görüntülerini paylaşıyorum. Sorularım şöyle:

1) Her şeyden önce, kullandığım RAM 1600 MHz'de çalışabilecek bir RAM değil mi? Yanılmıyorum?
2) Masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi dizüstü bilgisayarlarda da RAM frekansı değiştirilebiliyor mu? Değiştirilebiliyorsa benim kullandığım bilgisayarda da bu mümkün mü?
3) Şayet mümkün ise bu yalnızca BIOS üzerinden mi yoksa üçüncü parti bir yazılım ile de yapılabiliyor mu?
4) Üçüncü parti bir yazılım ile de yapılabiliyorsa bunun ismi nedir?
5) Yalnızca BIOS ile yapılabiliyorsa, bilgisayarımdaki mevcut BIOS ile bunu yapabilir miyim? Yapılabilir ise ilgili menüye nasıl gireceğim? Çünkü buna ilişkin bir menü BIOS'ta bulamıyorum.

Mevcut RAM'in 1333 MHz'de çalışması günlük kullanımda veya iş yerindeki kullanımda herhangi bir sorun yaratmıyor. Benim merakım ve isteğim sadece, eğer mümkün ise, mevcut donanımdan en iyi şekilde yararlanabilmektir.

Yardımcı olursanız çok sevinirim. 🙂
Keşke olumsuz bile olsa bir yorum yapsanız da ben de heveslenmesem.

Packard Bell EN TS11HR Bnde de aynı sorun var rev 3.5 benimki de yardımcı olur musunuz?

Modlaman için illaki .rom formatında olmasına gerek yok. Ayrıca ben modladım zaten. Söylediğim gibi sorunumu çözdüm, artık giremiyorum gelişmiş menüye. Yani konu kapanabilir. Aylardır kimse ilgilenmedi ben de kendim araştırarak öğrendim ve yaptım.
Merhaba Nasıl modladınız acaba hangi klosöre hangi dosyayı açtınız rehber yayınlayabilirmisiniz Yardımınıza ihtiyacım var Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı