Sayısal Integrali verilen fonksiyonu bulmak

Kaiselk

Centipat
Yer
Kocaeli / İzmit
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Intel Core i7-11370H 3.30 GHz
Ekran Kartı: Geforce GTX 1650 4GB
RAM: 8GB
SSD: 512GB
F(x) = ∫(2x^2 - 8x +3) dx biçiminde bir fonksiyon var elimde. Her tarafın türevini aldığımda 4x - 8 geliyor ve dolayısıyla tek kökü oluyor türevin. Ancak ekstremum noktalarında 2 farklı apsis çıkıyor cevaplarda. Nasıl çözebilirim?

F(x) = ∫(2x^2 - 8x +3) dx biçiminde bir fonksiyon var elimde. Her tarafın türevini aldığımda 4x - 8 geliyor ve dolayısıyla tek kökü oluyor türevin. Ancak ekstremum noktalarında 2 farklı apsis çıkıyor cevaplarda. Nasıl çözebilirim?
Bildiğim kadarıyla integral, türev ve diferansiyelin zıttıdır. Bu nedenle integral içindeki ifadenin türevini alırsan direkt o ifadeyi elde edersin. Yani türevi alındığında 2x^2 - 8x + 3 = 0 ise x'i sıfır yapan değerler, yerel ekstremum noktalardır (biri yerel minimum, diğeri ise yerel maksimum.). Umarım yardımcı olmuştur...

Bildiğim kadarıyla integral, türev ve diferansiyelin zıttıdır. Bu nedenle integral içindeki ifadenin türevini alırsan direkt o ifadeyi elde edersin. Yani türevi alındığında 2x^2 - 8X + 3 = 0 ise X'i sıfır yapan değerler, ekstremum noktalardır. Umarım yardımcı olmuştur...

Direkt -b/a yapıp toplamlarını bulabiliriz, büyük ihtimalle soru da bunu soruyor.

Cevap 4 mü? Soru ne bu arada?

Hocam yaptığım hatayı şimdi fark ettim kusura bakmayın. İçinin türevi alınmıyordu integral türevi götürüyordu doğru.

Bu konuyu bende yeni yeni öğreniyorum ama her tarafın türevi alındığında türev 2x^2 -8X +3 olmaz mı?

Evet evet öyle oluyor. İçinin türevinin almamam lazımdı.

Bildiğim kadarıyla integral, türev ve diferansiyelin zıttıdır. Bu nedenle integral içindeki ifadenin türevini alırsan direkt o ifadeyi elde edersin. Yani türevi alındığında 2x^2 - 8X + 3 = 0 ise X'i sıfır yapan değerler, yerel ekstremum noktalardır (biri yerel minimum, diğeri ise yerel maksimum.). Umarım yardımcı olmuştur...

Sorduğu şey ekstremum noktalarının apsisleriydi.

Hocam yaptığım hatayı şimdi fark ettim kusura bakmayın. İçinin türevi alınmıyordu integral türevi götürüyordu doğru.

Evet evet öyle oluyor. İçinin türevinin almamam lazımdı.

Sorduğu şey ekstremum noktalarının apsisleriydi.
2x^2 - 8x + 3 = 0 ise delta üzerinden hesaplarsan (yanımda kağıt kalem yok, aklımdan hesapladım.) x1 = (8 + 2√10) / 4 ve diğer kök olan x2 = (8 - 2√10) / 4 olurdu. Zaten kökler toplamı 4, kökler çarpımı ise 3/2 oluyordu (sağlıyor.).

Yerel minimum noktası x1 apsisinde iken yerel maksimum noktası x2'de oluyor. Çünkü yerel minimumda azalandan artana, yerel maksimumda ise artandan azalana bir geçiş söz konusudur.

Geri
Yukarı