Intel 10. Nesil Comet Lake Masaüstü İşlemci Listesi

1080p oyunculuk yavaş yavaş kayıyor 2K'ya, 5 FPS fazla vermesi uzun süreli planda bir işe yaramayacak.
1080p oyunculuk ölmesi konusunda size kesinlikle katılmıyorum. En azında E-SPOR oyunculuğu ölmediği taktirde bence. Hatta geçen görmüştüm konuda bulursam eklerim. Hatırladığmı kadarıyla 2K çözünürlük tabloya göre oyuncuların %11 tarafı kullanıyor. 1080p çözünürlük ise tabloya göre oyunların %65 gibi müthiş bir çoğunlukla tercih ediyor. 2K bana göre gereksiz meraktan bir ara 2K çözünürlüklü monitör aldım. Fakat oyunlarda beklentimin altında netlik görünce ve ayrıca 1080p videolar ve filmler kötü görününce iade ettim. Çünkü 2K ekranda 1080p video veya film izleyince görüntü biraz bulanık oluyor. Fakat 1080p ekranda 1080p video veya film izleyince bulanıklık olmuyor. Günümüzde popüler internet sitelerinde bile 2K video tam yaygın değilken gereksiz buldum. 2K çözünürlük hem oyun performansınıda ciddi etkiliyor. 5 FPS olayını pek anlamadım. Fakat şuan bile İNTEL bazı oyunlarda 15 FPS fark yapıyor. Yeni gelen işlemcilerinde bu fark daha artacaktır.

O 15 FPS fark direk Intel tabanlı yapılan oyunlar için geçerli. Ayrıca bundan 6 7 yıl önce belirttiğiniz %55 çoğunluk 720p ve altındaydı. O zaman bu söyledikleriniz 1080p için geçerliydi...

1080p oyunculuk ölmesi konusunda size kesinlikle katılmıyorum. En azında E-SPOR oyunculuğu ölmediği taktirde bence. Hatta geçen görmüştüm konuda bulursam eklerim. Hatırladığmı kadarıyla 2K çözünürlük tabloya göre oyuncuların %11 tarafı kullanıyor. 1080p çözünürlük ise tabloya göre oyunların %65 gibi müthiş bir çoğunlukla tercih ediyor. 2K bana göre gereksiz meraktan bir ara 2K çözünürlüklü monitör aldım. Fakat oyunlarda beklentimin altında netlik görünce ve ayrıca 1080p videolar ve filmler kötü görününce iade ettim. Çünkü 2K ekranda 1080p video veya film izleyince görüntü biraz bulanık oluyor. Fakat 1080p ekranda 1080p video veya film izleyince bulanıklık olmuyor. Günümüzde popüler internet sitelerinde bile 2K video tam yaygın değilken gereksiz buldum. 2K çözünürlük hem oyun performansınıda ciddi etkiliyor. 5 FPS olayını pek anlamadım. Fakat şuan bile İNTEL bazı oyunlarda 15 FPS fark yapıyor. Yeni gelen işlemcilerinde bu fark daha artacaktır.
Yavaş yavaş piyasa değişiyor Intel'in sadece oyunlarda olan performans üstünlüğü anlamını yitirecektir kaldı ki AMD Ryzen çıkartmasa Intel hala 10. Nesilde 4 çekirdek işlemci satıyor olurdu.

2K içerik konusunda haklısın medya içeriği olarak yaygınlaşmadı ancak oyunlarda netlik farkı olacaktır. 24" üstünde 1080p, 27" üstünde de 2K sırıtıyor. Medya sektörü 1080p'den direk 4K'ya geçiş yapacak gibi gözüküyor.

Eğer Amd'nin yeni işlemcileri intelin gözünü korkutursa intel çıkaracağı yeni işlemcilerde devrim yapacak olup, bu tablodakilerden çok farklı olacaktır. Şu anda avını bekleyen aç bir kurt gibi AMD işlemcilerin testlerini bekliyor. Bir de intelin kurum, kuruluş, firmalarda tercih edilme oranı çok yüksek ve iyi bir ekmek kapısı. Hangi kurumda hangi bilgisayara baksanız intel görüyorsunuz ki, bu bile çok büyük bir gelir kaynağı, böyle olduğu sürece intel istediği gibi at koşturur. İntel, AMD'ye göre çok daha kapitalist.Adamlara helal olsun, işlerini kılıfına uyduruyorlar.

Konu aşağıda kalmış herkes masaüstü işlemcilerini soruyor güncelliyorum. En önemlisi bu yeni soket anakartlar da amd gibi güncel soketlerle mi gelecek. 3866 mhz ram kullanan biri olarak intelde baya sıkıntı çekiyorum.

Bunlar muhtemelen Ekim ayında çıkmayacak 2020 başında çıkabilir çünkü sonraki ay çıkacak olsa mutlaka hareket olurdu sızıntı olurdu veya yayıncılara test için gönderirlerdi ama hiçbir şey yok.

Ben LGA 1200 anakartlarında PCIe 4.0 olmayacağını okudum ama inanmadım açıkcası çünkü bu intele net kaybettirir. Bunla ilgili bir bilginiz var mı ? @Recep Baltaş

Eğer PCIe 4.0 olmayacağı doğru ise Ryzen 3900x satın alacağım güncel soketlere ihtiyacım var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı