Intel 11. nesil işlemciler beklenmeli mi?

MoonDrag

Hectopat
Makaleler
17
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar. Uzun zamandır Technopat’ı takip ediyorum. Ama üye olup konu açmak bugüne nasip oldu :)

Yakın zamanda bir anakart ve işlemci güncellemesi yapmak istiyorum bilgisayarımda.

Güncel parçalarım: i3-9100F- H310 chipset.

10.nesil Intel işlemcilerin performansı gerçekten iyi görünüyor. Ancak içinde “F” serisi işlemcilerin varlığı çok az. İleride ne olur bilemiyorum. Ancak, böyle kalacak gibi gözüküyor. Hal böyleyken kullanmayacağım bir grafik birimine ekstradan ücret ödemek istemiyorum. Bunun yanında Intel 14nm teknolojisinde takıldı. 10. nesilde, 11. nesil işlemcilerin 10nm özelliğiyle çıkması konuşuluyor. 11.nesilin F serisi işlemcileri biraz daha bol olur mu? Orası meçhul. Ancak mevcut durumda siz olsanız hangisini yapacağınızı merak ediyorum doğrusu. Biraz daha sabredip 11. nesil beklenmeli mi yoksa 10. nesil işlemcilere terfi mi etmeliyim şimdiden? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Intel'in 1151 soketli 10. nesil işlemcisi yok bildiğim kadarıyla. 10. veya 11. nesile çıkmak için her şekilde anakart değişecek bu yüzden dereyi görmeden paçaları sıvamak çok doğru olmaz diye düşünüyorum.

10nm++ olacak deniyor ki bence de öyle olur şu an tiger Lake işlemciler 10nm.
Hocam 3600X ve 3600XT incelemesine bakın. Bence XT serisi çok kötü gereksiz para kaybı.
XT'nin mantığını ben de çözemedim ve 2020 üretim 3600'lar ile arasında neredeyse hiçbir fark yok denebilir silikon konusunda da. :D

AMD Sistemden Intel sisteme geçmeyi düşünen birisi olarak DDR5'e kadar Intel'den umudu kestim. 11. Nesil veya bir diğer masaüstü işlemci nesilinde 14nm ve maksimum 8 çekirdek olacak diye haberler okumuştum. Hbrit tasarımdan filan bahsediliyordu.

AMD Sistemden Intel sisteme geçmeyi düşünen birisi olarak DDR5'e kadar Intel'den umudu kestim. 11. Nesil veya bir diğer masaüstü işlemci nesilinde 14nm ve maksimum 8 çekirdek olacak diye haberler okumuştum. Hbrit tasarımdan falan bahsediliyordu.

Sadece ben sanırım hiçbir yerde 14nm olacak diye duymadım. :D Her yerde 10nm++ olacak yazıyor. :D

Dostum bu işin sonu yok. 11. nesili beklerken 12'yi, 12'yi beklerken 13'ü, 13'ü bekler 14'ü derken sonsuza kadar gider. Zaten yeni çıktı 10. nesiller. Ama bekleme taraftarıysanız Ryzen 4000 serisini bekleyin derim.

Şu anda yükseltmeye ihtiyacınız varsa yükseltin beklemeden çünkü beklemenin sonu gelmez. Eğer şuanki işlemciniz size yetiyorsa beklemek mantıklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı