Intel 11400 vs 11600k

InfinitePain

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar bilgisayar toplamayı düşünüyorum ama iki işlemci arasında kaldım. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Hem şu an bütçem yetmediği hem de stok bulmak sorun olduğu için ekran kartını (RTX 3060 Ti) daha sonra almayı düşünüyorum. Intel i5 11400 ile 11600k arasında kaldım. 11600K'daki UHD Graphics 750 gerçekten fark ettirir mi, yoksa verdiğim paraya değmez mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Intel UHD Graphics zaten iki işlemcide de var ve zaten ekran kartını kullancağınız için pek fark etmez. 11600K'nın performansı 11400'den daha iyi. Ancak 1080P'de 3060 Ti ile işlemciye yük bindiren oyunlarda ufak darboğaza yol açabilir belki. Eğer öyle bir durum olursa ve soğutmanız da iyi ise işlemciye OC yapabilirsiniz.

Bu arada, sistem toplamak istediğinizi belirtmişsiniz ancak şöyle bir şey var ki: Piyasanın daha uzun bir süre düzeleceğini düşünmüyorum. 2022 yılının 2. yarısına kadar iyi ihtimalle devam edecek benim düşünceme göre. Bu yüzden piyasanın düzelmesini beklemek yerine hazır sistem baksanız daha iyi olur, fiyatlar hazır sistemde daha uygun ekran kartı fiyatına komple sistem geliyor.

Piyasayı beklemekten ziyade şu an ekran kartı fiyatını ödeyebilecek param yok ama zaten çok acil olmadığı için parayı toplayana kadar birkaç ay beklemek sorun olmayacak. Ayrıca üniversite için yurt dışında (Almanya) ikamet ediyorum neresi güvenilir hazır sistem satar bilemedim o yüzden kendim topluyorum.
Darboğaz olabileceğini söylemişsiniz ama 11600K nın overclock performansının iyi olmadığını duydum overclock olmadanda aşağı yukarı aynı performansı veriyorlar testlerde. İkinci bir soru olarak 11600k overclocksuz darboğaz yapar mı?

Darboğaz olabileceğini söylemişsiniz ama 11600K nın overclock performansının iyi olmadığını duydum overclock olmadanda aşağı yukarı aynı performansı veriyorlar testlerde. İkinci bir soru olarak 11600k overclocksuz darboğaz yapar mı?

Darboğaz her oyunda değil özellikle işlemciye yük bindiren oyunlarda olabilir bence, o yüzden OC yapılabilir dedim. OC sonuçları ile stok haldeki sonuçların aynı gözükmesi biraz garip geldi, nereden baktınız sonuçlara?

11600K stok halde dediğim gibi her oyunda değil de işlemci odaklı oyunlarda darboğaz yapabilir, tabii RT açarak darboğazı direkt kesebilirsiniz.
Piyasayı beklemekten ziyade şu an ekran kartı fiyatını ödeyebilecek param yok ama zaten çok acil olmadığı için parayı toplayana kadar birkaç ay beklemek sorun olmayacak. Ayrıca üniversite için yurt dışında (Almanya) ikamet ediyorum neresi güvenilir hazır sistem satar bilemedim o yüzden kendim topluyorum.

Bunun için araştırma yapın, Almanya YouTube'unda Technopat benzeri kanalları takip edin. Bu şekilde bulabilirsiniz.

Geri
Yukarı