Intel 4770k Overclock Yapma

Psychopath

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar benim Intel bir sistemin ve bu sisteme overclock yapmak istiyorum ve önceki bilgisayarımın donanımı yetmediği için bu tür işlerle pek uğraşmadım o yüzden sizlerden bu konuda bana yardımcı olmanızı rica ediyorum.Sistem özelliklerim şöyle;

Intel 4770k işlemci (4.5 hızına çıkarmak istiyorum)
Asus z87 plus 3000 mhz anakart
Gskill Trident X 2x8 16 gb 2400 MHz RAM (2400 frekansına çıkarmak istiyorum)
Gigabyte GTX 780 Windforce 3x oc ekran kartı
Corsair h100i sıvı soğutma
Corsair 400r cx750w 80+ psu kasa

Sanırım bu bilgiler yeterli olacaktır eksik bir yer varsa söylemekten çekinmeyiniz. Şimdiden teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu O.C. çılgınlığını bir cesaretli editör çıksada ticari kaygıları olmadan Türkiyedeki tüm teknoloji forumlarını karşısına alıp hangi şartlarda ne düzeyde kullanıldığını, sıradan kullanıcılar için değilde Extreme zevkler için türetildiğini gerekli şartlar sağlanmadıkça hiçbir katkısının olmadığını ...vs anlatsa sa sa sa ama buna kalkışması için aklını oynatmış olması gerek.
Bu ikiyüzlülük içinde olanlar vakti gelince karşılığını mutlaka alacaklar diycem ama çabuk unutmak ırsi bizde.

Arkadaşım o sisteme ne gerek var overclocka? Hiç bir faydasını göremeyeceğin gibi gereksiz yere işlemcini fazladan yormuş olursun.

Şu O.C. çılgınlığını bir cesaretli editör çıksada ticari kaygıları olmadan Türkiyedeki tüm teknoloji forumlarını karşısına alıp hangi şartlarda ne düzeyde kullanıldığını, sıradan kullanıcılar için değilde Extreme zevkler için türetildiğini gerekli şartlar sağlanmadıkça hiçbir katkısının olmadığını ...vs anlatsa sa sa sa ama buna kalkışması için aklını oynatmış olması gerek.
Bu ikiyüzlülük içinde olanlar vakti gelince karşılığını mutlaka alacaklar diycem ama çabuk unutmak ırsi bizde.

Bir ara; Intel ve AMD'nin 13 işlemcisinin tüm oyun testlerini yaptıktan sonra "i3-2100 ile i7-3770K ve FX-6300 ile FX-8350 arasında oyun bağlamında fark yoktur" demiştim, taşladılar, linç edeceklerdi zor kaçtım.

Eğer bir aksilik çıkmazsa önümüzdeki hafta SSD ve mekanik sürücü karşılaştırmasını yapmayı düşünüyorum. Muhtemelen yazı çıktıktan sonra firmalar tetikçi gönderip topuklarımdan vurduracaklar.

Türkiye'de; yerleşik bir algılama var ve bunu değiştirmek çok zor. Delinin biri X forumda çıkıp kuyuya bir taş atıyor, o taşı çıkartmak için 8 sayfalık yazı hazırlıyorum, ama kimse ikna olmuyor.

Editörlük zor zanaat.

Hatirliyorum o yazini, Donanım Haberde bas bas bagirdim aynı günde konusunu açıp 'ahaa gözünüze girsin adam test etmiş' dedim ama nafile. Öyle bi hafiften esti ama kalıcı olmadı malesef yazın.
Bizimkiler işin kolayını severler işlerine geldiklerinde çıkarır belgeyi gösterir ama asla kendi hatalarını açık etmezler, her zaman ayıplarını saklarlar, senin hatan şu; çıkacaksın kameranın karşısına anlatacaksın, Recep Baltaş, Ali Güngör den ne eksiğin var :) berbat giyiniyorlar bi kere :p

Bir ara; Intel ve AMD'nin 13 işlemcisinin tüm oyun testlerini yaptıktan sonra "i3-2100 ile i7-3770K ve FX-6300 ile FX-8350 arasında oyun bağlamında fark yoktur" demiştim, taşladılar, linç edeceklerdi zor kaçtım.

Eğer bir aksilik çıkmazsa önümüzdeki hafta SSD ve mekanik sürücü karşılaştırmasını yapmayı düşünüyorum. Muhtemelen yazı çıktıktan sonra firmalar tetikçi gönderip topuklarımdan vurduracaklar.

Türkiye'de; yerleşik bir algılama var ve bunu değiştirmek çok zor. Delinin biri X forumda çıkıp kuyuya bir taş atıyor, o taşı çıkartmak için 8 sayfalık yazı hazırlıyorum, ama kimse ikna olmuyor.

Editörlük zor zanaat.

Hocam haklısınız fakat biraz da bu işlemciler ile kullanılacak ekran kartları önemli.

Arkadaşlar ben ne sordum siz ne söylediniz bana bir faydası olur yada olmaz orası ayrı mesele ben sadece nasıl overclock yapabilirim bana bunu söyleyin. Konu açtım yardım için siz konuyu overclocktan editörlüğün zorluklarına getirdiniz.

Sistemin OC işlemi için gayet elverişli. Voltajsız 4,5 GHZ'ye çıkamazsın. Bir miktar voltaj artışı yapacaksın elbette.
Stabil çalıştığı son noktaya kadar gitmek istersen şöyle yap.

3,5 GHZ'den yükseltmeye başla. 3,7 - 3,8 - 3,9 - 4 GHZ gibi. Ve her yükselttikten sonra yarım saat Prime 95 ile test et. Tüm çekirdekler sorunsuz çalışıyor mu diye.
Voltaj vermediğin için bir süre sonra stabilite bozulacak ve çekirdekler afallayacaktır.
İşte bu noktaya ufak bir miktar voltaj artışına gideceksin. Baktın ki stabilite sağlandı, frekansı attıracaksın.
Baktın ki stabilite bozuldu, voltajı artıracaksın. Tabi sadece CPU voltajı değil, bir miktar da NB voltajı artıracaksın.

Tahminen 4,5 seviyesine kadar sorunsuz gelirsin. Bu frekans değerinden sonra stabiliteyi sağlamak daha da zor bir hal alacaktır.
AMD sistemler için bir rehber hazırlamıştım. Voltaj değerleri uyuşmuyor olabilir ama yinede incelemeni tavsiye ederim.

https://www.technopat.net/forum/overclock-ve-sogutma/22172-fx-4100-4-4-ghz-overclock-rehberi.html

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı