Intel 6600K Düşük Voltajda Çalışmama Sorunu

rcealcois

Femtopat
Öncelikle herkese merhabalar.

Her şey normal seyirinde giderken 75 Hz monitörümün aslında 60 Hz'de çalıştığını fark etmemle beraber rastgele denemeler yapıyordum. Display Port'u başka slota taktım, HDMI ile bağlantı sağladım derken bir anda bilgisayarım kapandı ve tekrar açıldı. Ekrana sinyal gelmedi ve uzunca bir süre BIOS'u göremedim. Bilgisayarı kapatıp biraz ara verdikten sonra BIOS'a girmeyi başardım ama sorun oluşturabilecek bir durumun farkına varamadım. Kasayı açıp güç kablolarına baktım, RAM'leri çıkardım başka slota taktım ancak yine sonuç alamadım. BIOS'ta gezinirken SATA bağlantılarında işletim sisteminin yüklü olduğu SSD'nin bağlı gözükmediğini fark ettim. SATA kablolarını ve güç konnektörlerini tekrar kontrol ettim, yine de SSD'yi algılamıyordu ancak diğer iki HDD sorunsuz bir şekilde bağlı gözüküyordu. Ben de HDD'a işletim sistemi kurmaya karar verdim. Bir Flash Disk hazırladım.

Şimdiye kadar anlattıklarım aslında işin hikayesi asıl problemler silsilesi buradan sonra başlıyor.

Format atmaya çalışırken ilk mavi ekranımı yedim. "MACHINE EXCEPTION ERROR" kodlu hatayı aldıktan sonra RAM slotlarını değiştirdim, kendi çağımda bir temizlik yaptım ve tekrar denedim. Ancak yükleme ekranında tercihlerimi seçtikten sonra tam yükleme başlayacakken mavi ekran yedim. Bu sefer bütün depo araçlarını çıkardım, ekran kartını çıkardım ve işlemciyi slotundan çıkarıp tekrar taktım, BIOS pilini çıkarıp taktım ve BIOS'a girdim. Ancak yine bir problem farkedemedim.

Bir arkadaşımın yanına gittim ve çeşitli testler yaptık. Farklı bir RAM takıldığında yine aynı sonuçla karşılaştık. Farklı bir işlemci taktığımız zaman her şey sorunsuz çalışıyordu. Orada sorunun işlemciden kaynaklandığını anladık. Farklı bir anakartta da benim işlemcim ve RAM'lerimi kullandığımızda yine sonuç değişmedi ve yine "MACHINE EXCEPTION ERROR" kodlu mavi ekranı aldık. Arkadaşımın ısrarıyla testlere devam ettik. Aşağıda sistem bilgilerimi vereceğim elbette ama hemen şunu ekleyeyim, MSI anakartların Z serilerinde OC Genie adlı bir tek tuşla overclock uygulaması mevcut. Ben de günlük kullanımda bu uygulamayı kullanıyordum. OC Genie ve XMP'yi kapattık ve ve bilgisayarı tekrar başlattığımızda bir hata ekranı aldık. Hata ekranının görüntüsü elimde yok ancak bulmaya çalışacağım. Ekranda yaptığınız overclock ayarları çalışmıyor, bütün ayarlar normale çevirildi minvalinde bir yazı vardı. Tekrar başlattığımızda bu sefer "KERNEL MODE TRAP" kodlu mavi ekranı aldık. Testlere devam ederken dikkatimizi çeken iki şey oldu; eğer işlemcinin sıcaklığı 40'lı derecelerden yüksekse hiç görüntü alamıyorduk ve oturup soğumasını bekliyorduk, eğer çekirdek voltaj değeri 1.072(normal değer) ise sistem açılmıyordu.

İlk denediğimiz şey "Core clock"u azaltmak oldu. 1.8 GHz ile sistem açılıyordu ve SSD'yi tanıdı ve Windows masaüstünü görebildik. Sonra yavaş yavaş saat hızını arttırmaya başladık ve 3 GHz'e geldiğimizde yine "MACHINE EXCEPTION ERROR" kodlu mavi ekranı aldık.

Bir sonraki adımda voltaj arttırmayı denedik. Çekirdek voltajını 1.3 Volt'a yükselttiğimizde sistem sorunsuz açıldı ve stabilite testleri bile yapabildik. Sonra yavaş yavaş bu değeri düşürerek tam dengeyi sağlamaya çalıştık. Fakat arada görselini yüklediğim hatayı alıyorduk ve bütün ayarları tekrar yapmak zorunda kalıyorduk. Sonunda 1.15 Volt'ta sistemi birçok kez açıp kapatmayı başardık ve kullanıma uygun olduğuna kanaat getirdik. Tabi bu süreçte benim kafam allak bullak oldu ve sonrasında araştırmaya başladım ancak böyle bir sorun ve bu yol haritasıyla çözülen bir duruma rastlamadım.

Şimdi bu sistemi kullanıyorum ancak sorun neden kaynaklandı bir fikrim yok. Bu voltaj değerlerinin çok tehlikeli olmadığını biliyorum ama medikal bir benzetmeyle işlemcim tekledi mi? Bu çözüm uzun soluklu olur mu? Eğer böyle bir tecrübesi olan varsa cevaplarını büyük umutlarla bekliyorum.

Sistem Bilgileri:

İşlemci: Intel 6600K
Anakart: MSI Z 270-A Pro
RAM: Corsair LPX 2400 MHz CL16
SSD: Samsung 850 Evo
PSU: High Power 750 Watt +85 Silver
Ekran Kartı: ASUS ROG STRIX GTX 1660 Ti

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2018-12-03 at 11.30.16.jpeg
    WhatsApp Image 2018-12-03 at 11.30.16.jpeg
    124,4 KB · Görüntüleme: 47

Geri