Intel Arc Ekran Kartları Beklenenden Zayıf Olabilir

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Intel-Arc-A380-Ekran-Karti-GPU.jpg

Intel, ilk masaüstü Xe-HPG ekran kartı Arc A380‘in tanıtımında bazı performans iddialarında bulunmuştu. Şirkete göre bu ekran kartı, AMD’nin giriş seviyesi Radeon RX 6400 modelinden %25’e kadar daha hızlı. Sentetik testlerde bu sonuçlar doğru olabilir lakin oyunlarda senaryo değişiyor. Sunum sırasında 1080p çözünürlükte yapılan ve ortalama FPS değerleri verilen bir slayt görseli yayınlandı, ancak bu […]

Devamı: Intel Arc Ekran Kartları Beklenenden Zayıf Olabilir
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Yalnız NVIDIA zamanında ne yapmış öyle. 2022'nin giriş seviyesi kartları 1060 ile yarışıyor hala. Üst seviye Arc Alchemist kartlar da 3060 Ti'ın gerisinde kalacakmış, başlangıç için gayet iyi ama biraz hayal kırıklığı yarattı bende. Amiral gemisi Alchemist kartlar 3070 Ti ile kapışabilirdi en azından.

@shinei GTX serisi ile ilgili @Recep Baltaş 'ın görüşlerine katılıyorum neden mi? Kendisi çok haklı zamanının en üstün ve ötesi kartı gene lansmanı ve etkinlikleri bile öyle bir lansman düşün saatlerce oyun dünyası kitleniyor öyle bir etkinlik düşün ATV ile tür yapılıyor özel ikram ve içicek veriliyor.

Bence 1080 ve onun ailesi gerçekten en başarılı kartlardan biridir. Bunu 3000 serisi RTX kartlar takip eder. 3000 serisi içinde gönlümü alan kart 3050 Tı oldu eski 1050 Tı ruhu resmen.

Yalnız NVIDIA zamanında ne yapmış öyle. 2022'nin giriş seviyesi kartları 1060 ile yarışıyor hala. Üst seviye arc alchemist kartlar da 3060 Ti'ın gerisinde kalacakmış, başlangıç için gayet iyi ama biraz hayal kırıklığı yarattı bende. Amiral gemisi alchemist kartlar 3070 Ti ile kapışabilirdi en azından.

Steam'de neden hala 1060 kullanımda 1. sırada belli. Geleceğe odaklı kart yapmışlar resmen.

Steam'de neden hala 1060 kullanımda 1. sırada belli. Geleceğe odaklı kart yapmışlar resmen.
1650, 6400 falan hikaye benim için. Refurbished 1060 çıksa düşünmeden yapışırım karta, malum ikinci el 1060'lara da çok sıcak bakmıyorum, 1060 yıllandı artık. Zamanının efsane kartıydı.

1650, 6400 falan hikaye benim için. Refurbished 1060 çıksa düşünmeden yapışırım karta, malum ikinci el 1060'lara da çok sıcak bakmıyorum, 1060 yıllandı artık. Zamanının efsane kartıydı.

Öyle bir sürüm çıksa direk giriş seviye sistemlerde kullanılır. Fena olmaz aslında çıkarsalar.

Yalnız NVIDIA zamanında ne yapmış öyle. 2022'nin giriş seviyesi kartları 1060 ile yarışıyor hala. Üst seviye Arc Alchemist kartlar da 3060 Ti'ın gerisinde kalacakmış, başlangıç için gayet iyi ama biraz hayal kırıklığı yarattı bende. Amiral gemisi Alchemist kartlar 3070 Ti ile kapışabilirdi en azından.

GTX 1060 orta seviye olarak geçiyordu o dönem, bu karttan önce asıl fitili yakan RX 480 modeliydi. Hem SLI ile 1080'i daha ucuza deviriyordu hem de aranılan tüm özellikler vardı. AMD'nin PS4 Pro'da kullandığı grafik birimi de RX 480 ile benzer özelliklere sahipti.

RX 480'i minerlar o zaman yemese gerçek efsane olacaktı, onun yerine kopya kardeşi RX 580 tüm ekmeği yedi.

1060 ve 1050 Ti'ın bu kadar çok yaşamasının sebebinin oyunların aynı nesilde takılı kalmasını sebep gösteriyorum. PS5 çıktıktan sonra ve özel oyunlar geldikten sonra, yani nesil atladıktan sonra 1060, 1050 Ti, RX 570-580, 480-470, 1650 gibi kartlar fazla bir varlık gösteremiyor. Yeni çıkan UE5 demoları da bunun böyle olacağını gösteriyor zaten. 1060'a gelene kadar daha GTX 970 gibi neredeyse 8 yıllık kartlar hala belirgin derecede rahat oyun oynatıyorlar.

Intel konusunda ise, her zaman bir gaz verildi ama o gazı aldılar. Zaten olay sadece saf kas gücü olsaydı AMD bu kadar eleştirilmezdi diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı