Intel B serisi anakartlarda RAM hızı

onurko93

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar.

B360 veya B365 anakart alacağım ama şunu merak ediyorum. Şimdi bu anakartların maksimum desteklediği hız 2666MHz. Ben hangi RAM'i alırsam alayım tüm RAM'ler aynı CL hızındamı çalışır yoksa markadan markaya modelden modele değişir mi?

Atıyorum kaliteli bir model 2666MHz CL12 hızında çalışırken başka daha düşük bir model CL13 modelinde mi çalışır. Tam bilgisi olan yazabilirse sevinirim. Ona göre b serisi veya Z serisi anakart alacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet dediğiniz gibi olur. Modellerin hepsi 2666 MHz değerinde çalışır ama CL değerleri farklı olabilir. Bu belleğin kendisine bağlı. Fakat sadece bunun için Z serisi bir anakart almaya değer mi bilmiyorum.

Evet dediğiniz gibi olur. Modellerin hepsi 2666 MHz değerinde çalışır ama CL değerleri farklı olabilir. Bu belleğin kendisine bağlı. Fakat sadece bunun için Z serisi bir anakart almaya değer mi bilmiyorum.
Peki voltaj vererek CL değeri düşürülebilir miyiz?

Ben en azından 2666MHz CL11 yada 12 seviyesinde tutup 3000MHz CL15 seviyesine yakın performans almak istiyorum.

Sırf 3000MHz veya 32000MHz için Z serisi anakart almak istemiyorum. 600TL'ye Asus B365-F anakartını buldum bileşen olarak ses yongası olarak gerçekten güzel bir anakart. Z serisinde ise 1000TL civarlarında giriş seviyesi ancak bulunabiliniyor keza bazılarında MOSFET soğutucusu bile yok.

O kadar para vermeye değmez. Fazladan vereceğiniz parayı diğer parçalara harcayın veya harcamayın cebinizde kalsın. Voltaj değerini biraz yükselterek CL değerlerini düşürmek mümkün ama ne kadar düşürürsünüz, hangi bellekte bu değer kaç olur vs. gibi konular tamamen belleğin kalitesine bağlı. Ezbere bir şey söylemek mümkün değil.

Geri
Yukarı