Intel bilgisayar toplanır mı?

İşin bir de masraf bölümü var. Xeon'un fiyatına dair bir bilgi bulamadım. Ayrıca Threadripper'dan çekirdek sayısı olarak 8 çekirdek 16 thread geride. TDP olarak da ezici bir farkla AMD öne çıkıyor ki serverların 7/24 açık olduğunu düşünürsek direkt AMD'yi bir kaç adım öne atıyor. 3990X 280W, 9282 400W yazıyor sitelerinde.

@stevesm1221 Intel piyasada tutunmasını sağlayan üstün tek çekirdek performansını büyük oranda yüksek frekanslarından alıyor. Xeon'un frekansları da maalesef Threadripper'a oranla düşük kalıyor. Bu durumda performans olarak aradaki thread farkını yakalayabileceğini hiç sanmıyorum. Yakalasa bile o fazlalık 120W güç tüketimi hem fazladan fatura hem de fazladan soğutma masrafı demek. Rakip olabileceğini hiç ama hiç sanmıyorum.

Intel cidden başarılı bir firma diye düşünmüyor değilim. 14nm ile 7nm'ye karşı rekabet edebilmesi takdire şayan ancak Ryzen 3000 serisi atağından sonra geriye düştü. 10nm'ye geçip çekirdek sayısını arttırıp, TDP'yi düşürüp bir de bu frekanslarda kalmayı başarırsa one geçip fark açmayı bile başarabilir eski günlerdeki gibi. Ama dediğim gibi şu anlık Intel almak bütçe farketmeksizin pek mantıklı tercih olmuyor. Performansı az değil ancak maliyeti rakibe oranla çok yüksek kalıyor. Tek çekirdek olarak da rakibine göre verdiği performans o maliyete hiçbir şekilde değmez diye düşünüyorum. Önceki konularda dediğim gibi AMD de bu ucuz fiyatları babsının hayrına yapmıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı