Intel Celeron işlemcili laptop alınır mı?

SSD, i3 ve Ryzen 3 altında almayın babanıza İnternet'te takılmak için olsa bile. Dediklerim altında alırsanız babanız o bilgisayarı yavaşlığından atıp fırlatabilir.

Alınır 500TL altında 14nm bir Celeron bulursan. Günlük işleri görebiliyor. Ben zamanında retro oyun emülasyonu için Z8350 işlemcili bir Mini PC almıştım 370TL'ye (sıfır) sonra aldığım fiyata sattım.

Hocam sana şöyle biraz yazayım ona göre kendine bir şeyler çıkar hem de başka arkadaşlar varsa böyle bir arayış içinde olanlar bilgi edinirler :)

İlk olarak diğer arkadaşların dedikleri doğru, intel celeronlar çokta iyi işlemciler değiller. Ben bizzat kullandım yıllar önce. 2015 yılında celeron 2830 gibi tam modelini hatırlamadığım işlemci kullanan toshiba notebooktu. Bilgisayar benim gibi bir bilgisayar kullanıcısı için çokta iyi değildi. Sabır isteyen türden işlemciler hem de HDD ile birlikte bir felakete dönüşüyorlar. Ama şunu söylemek gerekir sonuçta işinizi görüyor ve o bilgisayarı yaklaşık 1.5 yıl falan kullandım. Daha sonra dayanamadım ve ablamda bulunan i3 işlemcili eski bir bilgisayarı aldım biraz rahatladım.

2. olarak, eğer biraz yeni nesil bir celeron ve de eMMc dahi olsa SSD içeriyorsa gayette alınabilir. Geçen yıl kuzenim doktorasında kullanmak üzere office programlarını vesaire kullanabileceği, film izleyebileceği bir bilgisayar bakmamı istedi. Tesadüfen mediamarktta gezerken Asus'un E406 model bir bilgisayarına denk geldim. Fiyatı celeron işlemcili bir bilgisayar için biraz tuzlu idi ama benim bile alasım gelmişti :). Bilgisayar, benim şu an kullandığım Asus Vivobook S510 ile aynı kasaya sahipti ve kuzenim benim bilgisayara göz dikmişti onu da görünce direkt almıştı.
Bilgisayarı satın aldıktan sonra bilgisayarı kendi evime götürdüm çeşitli programları kurmak, gereksiz şeyleri kaldırmak için vesaire. Ve bilgisayarı kullanırken çok şaşırdım çünkü içerisindeki işlemci celeron n3060 model işlemci idi ve eMMC diskin etkisi ile inanılmaz şekilde takılmadan kullanabiliyordum. Tabii ki sonuçta bir i3-i5 veya i7 değil bunu farkettiriyor ama takılma donma olmadan yapmam gereken işlemleri yaptım. Sadece toplamda 10-15 dakika daha uzun sürmüştür belkide benim bilgisayarıma göre.
Ama bu şekildeki bir bilgisayar babanız veya bu tür işlemleri yapacak birileri için çokta önemli farklar değil. Şu anki kurlar ile eli yüzü düzgün i3- işlemcili bilgisayarların bile 2500 tl'den başladığı bir dönemde kullanmayacakları performans için boşuna bir sürü para vermeye yok.

Bana kalsa ben de en az i3 işlemcili ve vazgeçilmez olarak SSD'li bir laptop almanızı öneririm. Ama sizin bütçeniz 1500 tl civarları ise celeron işlemcili ve en azından eMMC depolama içeren bir bilgisayar almamanız için bir neden yok.
Kullanım ömrü olarak da hiç zorlanmayan işlemciler olduğu için daha uzun olacağını düşünüyorum. Çünkü genelde bu bilgisayarlara fan dahi takılmıyor aşırı ısınma yapmadığı için(Buna belki itiraz edenler olur nasıl fan olmaz diye :). Ama yukarıda bahsettiğim bilgisayarların toshiba model dediğimde ısı borularu yoktu fan sadece işlemciye doğru üflüyordu. Asus E406 dediğim modelde ise kesinlikle bir fan yoktu hatta hava akış kanalları dahi yoktu tamamen kapalı kasa :) )
Yani ilerde babanız oyun oynamayacak veya render işlemleri vesaire yapmayacaksa bu bilgisayarlar gayet uzun yıllar kullanılır diye düşünüyorum

Ama şunu belirteyim SSD olmayan bir bilgisayar alıyorsanız hangi işlemci ne kadar ram olduğu farketmez. Mutlaka olmalı yoksa da sonradan yükseltilmeli.

Bunlar tabii ki kendi düşüncelerim. Hatalarım varsa affola...

Yeni konular

Geri
Yukarı