Intel çıkartması için gümrük vergisini reddetmek

Akbaba İsmet

Hectopat
Makaleler
2
Arkadaşlar benim laptopun Intel çıkartması zarar görmüştü, kötü duruyor. Şimdi ise Technopat'ın bir makalesine denk geldim ve Intel'ın bedava gönderdiğini öğrenmiş oldum.

Ben formu doldurdum ve sticker ücretsiz olarak gelecek fakat buna vergi öder miyim? Vergi çıkarsa ürünü istememe hakkım var mı peki?

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimalle 20 TL civarı vergi çıkar. Ürünü ücretsiz aldığınızı kanıtlasanız bile büyük kısmını (gümrüğe sunum ücreti) alamazsınız.

Ben gramajı yüksek olan bir fan istedim Corsair'den 115 TL ödeme çıktı. RAM'larım arızalandı Corsair'e yolladım hiçbir ücret çıkmadı. Ürünün geldiği kargo firmasıda önemli.

Bence 60 TL makul bir fiyat olur şu zamanda çünkü Intel orijinal ürün yolluyor. En azından laptop göze daha hoş görünür ve orijinalliği korunmuş olur. Tabii ki dışa bağımlı ülke olduğumuz için ve ekonomi pek iyi olmadığından gümrük vergilerindeki faiş artış pek hoş değil maliyeti 5 TL bile olmayan ürüne bu şartlarda 60 TL vergi ödemek adaletsizlik.

Zaten size mesaj aracılığı ile ulaşılıyor. Gümrük işlemleri için yetki belgesi gönderiliyor. Onu dolduruyorsunuz. Sonrasında mail yollayıp işlemlerinize devam ediliyor. Hangi kargo firması ile yollanırsa onlarla iletişime geçip ürünü istemediğinizi belirtirsiniz. Ürün geri yollanır.

Bence 60 TL makul bir fiyat olur şu zamanda çünkü Intel orijinal ürün yolluyor. En azından laptop göze daha hoş görünür ve orijinalliği korunmuş olur. Tabii ki dışa bağımlı ülke olduğumuz için ve ekonomi pek iyi olmadığından gümrük vergilerindeki faiş artış pek hoş değil maliyeti 5 TL bile olmayan ürüne bu şartlarda 60 TL vergi ödemek adaletsizlik.

Zaten size mesaj aracılığı ile ulaşılıyor. Gümrük işlemleri için yetki belgesi gönderiliyor. Onu dolduruyorsunuz. Sonrasında mail yollayıp işlemlerinize devam ediliyor. Hangi kargo firması ile yollanırsa onlarla iletişime geçip ürünü istemediğinizi belirtirsiniz. Ürün geri yollanır.

Fedex'le geliyormuş, bakalım sonuç ne olacak.

4C97BD8D-9819-44FC-925E-2C8C1159F1D6.jpeg

Onay maili geldi, adresime ücretsiz teslimat olacak büyük ihtimalle.

Şimdi DHL teslim aldı, yarın gelecekmiş.

dhl.PNG

Anlayacağınız hiç bir ücret ödemedim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı