Intel Core 2 Duo E8400 Isınma Sorunu

RecS

Kilopat
Yer
Samsun
Yaklaşık 1 ay önce internet üzerinden Intel Core 2 Duo E8400 işlemcisini satın aldım.
Performansı çok güzel olan bir işlemci ve gayet memnunum. Eski olmasına rağmen çok güzel bir performansı var.
Ama şöyle bir sorunum var, işlemci boşta iken 38, en fazla 45 derece oluyor. Hatta frekansı 2GHz'e sabitlediğimde %100'de çalışsa bile maksimum 50 derece oluyor. Yani çarpan sayısı 6x 333=2000MHz iken sıcaklık gayet normal. Ama bir oyuna girdiğimde çarpan sayısını 9x 333=3000'e çıkartıyor ve frekans 3 GHz olduğu an işlemci en fazla 5 saniye içinde 75 derece oluyor. 1 dk içinde 90'lara kadar çıkıyor. Üstelik işlemci kullanımı %40 falan iken. Termal macunu yeni ve işlemci fanı tam hızda 2500RPM'de dönüyor. Ayrıca soğutucu blok da işlemci üzerine tam anlamıyla temas ediyor. Sorun nedir? Lütfen yardım edin.

Benim eski masaüstü bilgisayarımda core 2 quad q9650 vardı bende bu sıcaklık değerlerindeydim. Bu işlemcilerin yani eski nesil işlemcilerin ''nanometre''olayları yüzünden ısındığını düşünüyorum.

75 ve 90 derece normal değil. Bende de var aynı işlemci, 50 dereceyi bile geçmiyor çoğu zaman.
Evet. Normal olmadığını bende biliyorum. Ve dediğin gibi benimkide seninki gibi 40--45 derecelerde geziyor. Hatta frekansı 2ghz sabitlediğimde , yük altında sıcaklık en fazla 55 oluyor. Ama frekans kilidini kaldırınca frekansı boostladığı anda sadece 3 saniyede sıcaklık 70 derece oluyor. Hele fanı çıkarıp tuşa bastım sıcaklık saniyede 120 derece ve kapandı direk. Acaba gerçekten 120 derecemi diye bi dokundum elim yandı kabardı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı