Intel core 2 quad q6600 nasıl overclok yapabilirim ?

sadecelink

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Mühendisi
Merhaba arkadaşlar, abiler, ablalar, kardeşler.. :D

Yaklaşık 5 yıldır kullandığım masaüstü bilgisayarıma bir nebze performans artışı olması için overclock yapmak istiyorum acaba nasıl yapabilirim ?

Donanımım
İşlemci: Intel Core 2 Quad Q6600 2.4Ghz
RAM: 3GB DDR2
Anakart: Foxconn G31MX Series
Ekran Kartı(işe yaramaz heralde ama yazıyım yinede): ATI HD 3400

Anakartının BİOS ayarlarından yapmalısın yani anakartında nasıl overclock yapıldığyla ilgili videolar mutlaka vardır.

O zaman sende benim gibi karıştırarak bulacaksın. Bende kendi kendime karıştırırken buldum OC menüsünü. (ASUS P5LD2-VM SE)

IMG-20140904-WA0026.jpg
Şöyle bir yer buldum burası mı ? Burası ise neleri değiştirmeliyim ?

Oradaki CPU clock yazan şeyi artıracaktsın fakat 266 olanı 300 yaparsan olmaz yavaş yavaş arttırmalısın. Mesela benim işlemcim 200 x 14. Ben bu 200'ü 223'e kadar anca çıkarabiliyordum. Daha fazla çıkartırsan bilgisayarının bir daha açılmayacağını unutma (Bios pilini çıkartıp takarsan geri açılır :))

Bu arada 14'ü artırılırsa daha stabil oc yapılır ve bellek değerleri de değişmez.
Ama 14'ü yani çarpanı değiştirmek için unlock işlemci lazım. Yani İ7-4770k gibi "k" ibaresi olmalı.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı