Intel Core "i" serisi işlemcilerde harfler ne anlama geliyor?

Arkadaşlar Intel Core'i serisi işlemcilerde gördüğümüz bazı harflerin ne olduğunu anlatacağım.

Bu gördüğümüz harfler K, F, U, H, X ve xe (benim bilmediğim de vardır belki)

1- K (10600K, 10900K vb.) eğer işlemcinin model numarasından sonra k işareti varsa bu işlemcinizi overclock yapabildiğiniz anlamına gelmektedir. Tabi Z serisi bir anakartınız varsa. Eğer Z serisi bir anakartınız yoksa sağlıklı bir overclock yapamazsınız. Bu işlemcilerin içerisinden soğutucu fan çıkmamaktadır fakat siz overclock yapmayı düşünmüyorsanız (şimdilik) 2. elden 10, 20 liralık bir soğutucu alabilirsiniz.

2- F (10400F, 10700F vb.) eğer işlemcinin model numarasından sonra F işareti varsa bu işlemcinizin içerisinde dahili grafik biriminin olmadığı anlamına gelir. Yani bu işlemcinin takılı olduğu anakarttaki görüntü çıkışlarından görüntü alamazsınız. Görüntü almak için mecburen ekran kartı kullanmak zorundasınız.

Küçük bir not: Bazı işlemcilerde KF işareti vardır bu işlemcilerde overclock yapabilirsiniz (k) ama anakart görüntü çıkışlarından görüntü alamazsınız (F).

3- U (10510U, 8250U vb.) bu işlemciler laptoplar için üretilmiş işlemcilerdir. H serisi işlemcilere göre daha az güç tüketir ve buna bağlı olarak daha az performans alırsınız, fiyatları genelde daha ucuz olur.

4- H (9300H, 10750H vb.) bu laptop işlemcisidir. U serisi işlemcilere göre daha fazla güç tüketir, daha fazla performans alırsınız buna bağlı olarak daha fazla ısınır ayrıca fiyatları daha pahalıdır.

5- X (5960X, 10920X vb.) bu işlemciler genellikle iş merkezlerinde kullanılır. Genellikle daha fazla çekirdeğe ve iş parçacığına sahip olurlar. Bu işlemciler overclock yapılabilir ama içinde dahili grafik bulundurmazlar.

6 - xe (9980XE, 10980XE) bu işlemciler de X serisi gibi genellikle iş merkezlerinde kullanılır. Bu işlemcilerin X serisinden farkı o nesildeki en güçlü işlemci olmalarıdır.

Bilmeyenler için bu işaretlerin ne olduğunu anlatmaya çalıştım umarım yardımcı olmuşumdur.

Teşekkürler.

Herhalde Intel bile bu saçma alfabe koyma işini saçma bulmuş ki onlar bile makale yazmışlar.

Unuttuğunuz birkaç harf var.

S var, T var, M var, L var.

QM ne anlama geliyor peki? Ben İ7 2670QM kullanıyorum son iki harfini yıllardır çözemiyorum.
Q, Quad demek. 4 çekirdek yani.

M'de eskiden mobil anlamında kullanıyordu.
Şunun amd için olanını da yaparsanız hayır duamı alırsınız.
AMD için yazıyorum, buyur.

G = İçinde Vega grafik barındıran APU işlemcilere denir.
U = Düşük güç tüketen mobil işlemciler.
E = Masaüstünde düşük TDP'ye sahip demek.
X = Daha yüksek kalite silikon, genelde daha iyi soğutma ve daha iyi overclock potansiyelli bir çip.

Geri
Yukarı