Intel Core i5-3317U CPU Aşırı Isınma

iNeonDragon

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, Intel Core i5-3317U model işlemci var, bilgisayar boştayken bile 1.5 GHZ'in altına düşmüyor. Aşırı derecede PC ısınıyor. Format attım düzelmedi. 4 çekirdekli bir işlemcinin bu kadar ısınması normal mı? Acaba Windows 8.1 ağır mı geliyor? Sistem değiştirmenin yararı olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle 8.1 falan ağır gelmez, bu yanlış düşünceyi hemen yok edin aklınızdan.
Core i5-3317U yani dizüstü sistem kullanıyorsunuz.

Isınma problemleri yaşıyor olmanız şaşırılası bir durum değil. Çok genel bir sorundur bu, düzenli bakımı yapılması gerekiyor bu sistemlerin. Termal macununun yenilenip, tozlardan arındırılması gerekiyor. Bu işlemi 20-30TL ücret karşılığında servis veya güvenilir bilgisayarcılara yaptırabilirsiniz.

Bunu yapmadan önce aşağıdaki linkten AIDA64 Extreme Edition indirip soldaki sekmeden Bilgisayar'ı seçiyor ve oradan Algılayıcı'ya tıklıyorsunuz. Gelen ekranda sıcaklık değerleri gözükecektir. Ekranı yakalayıp buraya yükleyin. Bakalım boşta kaç derece.

Downloads | AIDA64

nGbz0B.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, Intel Core i5-3317U model işlemci var, bilgisayar boştayken bile 1.5 GHZ'in altına düşmüyor. Aşırı derecede PC ısınıyor. Format attım düzelmedi. 4 çekirdekli bir işlemcinin bu kadar ısınması normal mı? Acaba Windows 8.1 ağır mı geliyor? Sistem değiştirmenin yararı olur mu?

Kardeşim işlemcin TurboBoost adı verilen teknolojiye sahip. Bende de aynı işlemci var.
TurboBoost gerektiğinde işlemcinin daha hızlı çalışması için devreye girer.
Performans artışı sağlar sana ancak dediğin gibi biraz ısınmaya neden olur.
i5 3317u işlemcinin asıl hızı 1.70 GHz fakat TurboBoost sayesinde 2.60 GHz ye kadar çıkabiliyor.
Isınmanın önüne geçmenin yolunu sana anlatacağım:

1. Denetim masasına giriniz.
2. Denetim masasından donanım ve ses sekmesine giriniz.
3.Güç seçenekleri sekmesine gidiniz.
4.Oradan "Dengeli(Önerilen)" seçeneğini seçiniz.
Artık işlemciden kaynaklanan ısınma sorununa çare buldunuz. FAKAT BU ÇARE İŞLEMCİNİN DAHA DÜŞÜK HIZDA ÇALIŞMASINA NEDEN OLUR.
Ancak ısınma sadece işlemciden dolayı olamuyor. Benim bilgisayarım Dell inspiron 3521.
Bu aralar baş gösteren bir sorun vardı "%100 disk kullanımı". Ben bu sorunu halletiğimde bilgisayarım çok rahatladı. Önceden 1,5 veya 2 saatte çok sıcak olan bilgisayarla şimdi gül gibi geçinip gidiyoruz.
Neredeyse ısınmıyor. %100 DİSK KULLANIMI SORUNUN ÇÖZÜMÜNÜ 2. MESAJIMDA ANLATACAĞIM. BU ÇOK UZUN OLDU DA:)

Bir de ısınma sorununa bulabileceğin çarelerden birisi de (kısmi bir çare olsa da işe yarıyor) bilgisayarınıza Notebook Soğutucu fanlardan almanız. Ancak alırken gidipte marketten 20-25 tl ye dandik fanlardan almayınız Benim kullandığım fan 80 tl lik idare ediyor. Alırken o fanın kuvvetli olmasına dikkat ediniz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı