Intel Core i5 4690K ve GA-Z97X Gaming 5

yasin akkaya

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Elektrik Teknikeri
Sistem;
Intel Core i5 4690K
GIGABYTE Z97X-Gaming 5

Merhaba arkadaşlar, ekran kartını şu anlık almayı düşünmüyorum. Dahili ekran kartı beni idare eder. İşlemci ve anakart nasıl görüşlerinizi almak istiyorum. İlerde O.C. yapacağım. Bu anakartı seçmemin sebebi dual bios olması.
Sizce doğru bir seçim mi?
Bu anakart O.C yapmak için uygun mu?
İlerde GTX, 4GB, 256bit ekran kartı almayı düşünüyorum. Bu kasaya uyum sağlar mı?

600w kasa psu'lu kasa seçtim sizce yeterli mi?
XIGMATEK ASGARD 382 PURE BLACK EDITION 600W MidT ATX SİYAH KASA

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart ve işlemci seçimi güzel fakat kasa için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Zalman Z3 Plus+Corsair Vs 550 tercih edin. Anakart 8 gerçek faz ve çift bios gibi özellikleri ile MSI Gaming 5'i havada tokatlayan bir anakart.

İlerde yapacağın bir overclok için 1200 TL'yi çöpe atmanın mantığı nedir usta? Overclock yapsan bile kaç fps fazla alacaksın ki? 3 mü, 5 mi?
3 FPS için helal en azından 500 TL'yi gözden çıkarmışsın. Daha bir de bunun soğutucu ve ekstra güç masrafı var, kaliteli PSU da alman lazım...
Ya hadi bu amerikalılar 5 dolar, 10 dolar fazla verip K versiyonlu işlemci alıyor, anakart fiyatları da hep aynı, soğutucu da beleş... Ya hadi onlar overclock yapıyor da, siz hangi mantığa göre yapıyorsunuz :D

Bütçe 1200 TL. Anakartı seçmemdeki en önemli sebep dual bios olması.
İşlemci olarak İ7 düşünmedim hiç. İ5 4690k işlemciye Nerdeyse 1 haftadır anakart arıyodum ve en uygun bunu buldum. MSI anakartlar'da çok sorun çıktığı söyleniyor. Bende tercihimi bundan yana kullandım.

Syn. klogw ben bu anakart ve işlemciyi 3-4 yıl kullanmayı düşünüyorum, eğer ilerde O.C 'ye ihtiyaç duyarsam yapacağım. O.C yapmayacağımı düşünürsek ne önerirsiniz.

Birde ben işlemciye çok takıldım k serisi mi alsam diye ama yapılan yorumlar beni bu işlemciye(Core İ5 4690k) yöneltti.

Dual bios barındıran bütçe anakartların bulunması lazım. Mesela: GA-H97M-D3H Intel H97 Soket 1150 DDR3 1600MHz SATA 3.0 USB 3.0 HDMI&DVI Anakart - Vatan Bilgisayar
İşlemciyi de i5 4590 seç, ekran kartı olarak da gtx 970 1000 tl civarına düşerse alırsın, aksi halde şimdiden bile r9 290x düşünebilirsin.
i5 4690 ile 4690k arasındaki fark 5 dolar, ama işi burda sömürüye dönüştürmüşler. Tavsiye değildir, değmez. Ekstrem overclcok yapmadığın sürece intel işlemcilerin hepsi çok iyi, 1-2 fps falan anca fark eder.

Dual bios barındıran bütçe anakartların bulunması lazım. Mesela: GA-H97M-D3H Intel H97 Soket 1150 DDR3 1600MHz SATA 3.0 USB 3.0 HDMI&DVI Anakart - Vatan Bilgisayar
İşlemciyi de i5 4590 seç, ekran kartı olarak da gtx 970 1000 tl civarına düşerse alırsın, aksi halde şimdiden bile r9 290x düşünebilirsin.
i5 4690 ile 4690k arasındaki fark 5 dolar, ama işi burda sömürüye dönüştürmüşler. Tavsiye değildir, değmez. Ekstrem overclcok yapmadığın sürece intel işlemcilerin hepsi çok iyi, 1-2 fps falan anca fark eder.

hocam çok teşekkür ederim. ben z97 anakart düşünüyorum. yeni çıkacak olan Broadwell işlemciyi de desteklemesi için.
anakart z97 olması lazım kesinlikle. diyelim ki OC yapmadım hangi işlemciyi tercih etmeliyim.

Broadwell işlemciler mobil olucak diye biliyorum, bu yüzden z97 alman gerekmez. Tabi güncel chipset her zaman önemlidir fakat broadwelle faydası olmayacak :) OC yapmayı düşünmüyorsan 4460-4690 işlemcilerden birini tercih edebilirsin bütçe meselesi. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı