Intel Core i5 7200u + GeForce 940MX sistem GTA 4 kasıyor

İşletim sistemi
Windows 10

krmcn43

Decapat
4arkadaşlar merhaba dün GTA4 the Complete Edition satın aldım. Yüklemeden sonra oyuna girdiğimde tüm ayarların düşük olmasına rağmen oyunda kasma sorunu yaşadım. Biraz araştırdığımda ise GTA4'ün oyunlar içinde optimizasyonu en kötü oyunlardan olduğunu gördüm. Game booster veya commanline gibi ayarlar önerilmiş 2021 için bir çözüm öneriniz var mıdır?

Sistem:
Intel Core i5 7200u.
12 RAM.
1TB HDD.
NVIDIA GeForce 940MX.

Eğer 1080P'de oynuyorsanız 720P'ye veya 768P'ye düşürün. 940MX gibi ekran kartları genellikle 720p çözünürlüklerinde oyun oynatabiliyor. Oyunun kendisi optimizasyonundan yoksun, onun hakkında bir şey söyleyemeyeceğim.

Hocam 720p de oynamaya çalıştım bütün ayarları Low ve off a getirdim G-SYNC de kapalı maalesef kasma sorunu aşırı şekilde devam etti.

Hocam 720p de oynamaya çalıştım bütün ayarları Low ve off a getirdim G-SYNC de kapalı maalesef kasma sorunu aşırı şekilde devam etti.
Hocam gelişmiş sistem ayarlarından özelleştir kısmına gelin, daha sonra oradan "En İyi Performans" için seçeneğini seçip uygula deyin. Yazılar vs. tırtık tırtık olacak masaüstünde uygulamalarda en başta garip gelebilir ama alışırsınız. Eğer hala kasıyor ise Asus GPU Tweak 2 indirip arkada çalışan tüm uygulamaları kapattırabilirsiniz. Oyun moduna alabilirsiniz. Ama laptop olduğu için ısı değerleri çok artar. Ama ayrıdan bir soğutucunuz var ise bir kaç derece düşürebilirsiniz. Ben aynı laptopun 8250U olan versiyonunda Witcher 3`ü 10-15 FPS`ten 35-60 civarına çıkarmıştım. Ama sıcaklıklar da bayağı arttı.

Bence RAM'la alakası yok 12 olması daha iyi değil mi sadece 3 5 FPS fark ettirir 8 GB RAM'ya da 12 GB RAM.
Oyunla alakalı olabilir büyük ihtimal diğer oyunlar nasıl kasıyor mu?

Hocam birçok oyun oynuyorum GTA serilerini oynadım CS:GO 80-140 FPS , Witcher 3 kasma çok az Cities Skylines kasma çok az bu oyunları oynuyorum yukarıda arkadaşlarında dediği gibi sanırım 13 yıllık oyunda hala optimizasyon sorunu var.
Hocam gelişmiş sistem ayarlarından özelleştir kısmına gelin, daha sonra oradan "en iyi performans" için seçeneğini seçip uygula deyin. Yazılar vs. tırtık tırtık olacak masaüstünde uygulamalarda en başta garip gelebilir ama alışırsınız. Eğer hala kasıyor ise ASUS GPU Tweak 2 indirip arkada çalışan tüm uygulamaları kapattırabilirsiniz. Oyun moduna alabilirsiniz. Ama laptop olduğu için sıcaklık değerleri çok artar. Ama ayrıdan bir soğutucunuz var ise birkaç derece düşürebilirsiniz. Ben aynı laptopun 8250u olan versiyonunda Witcher 3'ü 10-15 FPS'ten 35-60 civarına çıkarmıştım. Ama sıcaklıklar da bayağı arttı.

Hocam merhaba soğutucum var kullanıyorum. Razer Game Booster kullanmamı tavsiye eder misiniz? Sizin dediğiniz programa da bakacağım.

Hocam eğer Razer Cortex`ten bahsediyorsanız bence pek bir şeyi yok ben pek bir verim alamadım açıkçası forumdakilerden bazıları da benimle aynı fikirde, gereksiz olduğunu düşünüyor. Ama yine de bir deneyin derim denemekten zarar gelmez.
Hocam birçok oyun oynuyorum GTA serilerini oynadım CS:GO 80-140 FPS , Witcher 3 kasma çok az Cities Skylines kasma çok az bu oyunları oynuyorum yukarıda arkadaşlarında dediği gibi sanırım 13 yıllık oyunda hala optimizasyon sorunu var.

Hocam merhaba soğutucum var kullanıyorum. Razer Game Booster kullanmamı tavsiye eder misiniz? Sizin dediğiniz programa da bakacağım.
@krmcn43 Hocam sonuç nedir?

Son düzenleme:
Aslında burada sorunun ne olduğu da önemli. Windows olay günlüğünü kapatın. Sonra MSI Afterburner kullanın. Oyundayken ekran kartınızın yüzde yüz kullanılıp kullanılmadığına bakın. Tüm ayarlar en düşükteyken GPU kullanımı yüzde yüz değilse RAM'ları Dual yapın. Oyun optimizasyon özürlüsü ama iyi sistemlerde oynanabiliyor sonuçta. Bir de 12 GB RAM'lar Flex modda calışır. Dual modda calışınca işlemcinin ekran kartını besleyemediği durumlarda 2 katına varan FPS'ler bile alınabilir. Misal bende 10200h 1650 Ti var. Shadow of the Tomb Raider oyununda en düşük ayarlarda 8 GB Single RAM ile 57 FPS alırken 16 Dual RAM ile 99 FPS aldım. Bir de o işlemci ve ekran kartı ile 8 GB RAM üstü isteyen oyun oynanamaz zaten. Yerinizde olsam 8 GB RAM'ı satıp yerine 4 GB RAM alırdım. RAM'ları Dual olarak çalıştirırdım. Ama siz derseniz benim param var o zaman 4 GB RAM'ı satıp yerine 8 GB RAM da alabilirsiniz.üstteki 8 gb single. Alttaki 16 gb dual. Ve tüm ayarlar en düşükte
IMG_20210504_020659.jpg
IMG_20210504_021008.jpg

Geri
Yukarı