Intel Core i7 14700K için 240mm sıvı soğutucu önerisi

ilkaydmr

Centipat
Daha fazla  
Herkese selam,
Intel i7 14700K işlemcili bilgisayarım var. Bu işlemciyi Cooler Master MasterLiquid ML240L v2 sıvı soğutucu ile soğutuyorum fakat gerek render alırken gerek stress testi sırasında işlemci 100 dereceye kadar çıkıyor. Kasam 240mm desteklediği için 360mm alamıyorum. Ancak oyun oynarken genellikle o kadar ısınmıyor ara sıra render alırken ısınıyor. Öncelikli sorum, bu durum sisteme zarar verir mi? Bu şekilde kullansam ne olur?

Ya da bu soğutucunun fanlarını söküp onlar yerine SilverStone Air Blazer 120R fanları taksam sorun çözülür mü?

2. sorum eğer bu şekilde kullanmam iyi olmazsa bu işlemciyi rahatça soğutabilecek 240mm soğutucu önerebilir misiniz?

Herkese selam,
Intel i7 14700K işlemcili bilgisayarım var. Bu işlemciyi Cooler Master MasterLiquid ML240L v2 sıvı soğutucu ile soğutuyorum fakat gerek render alırken gerek stress testi sırasında işlemci 100 dereceye kadar çıkıyor. Kasam 240mm desteklediği için 360mm alamıyorum. Ancak oyun oynarken genellikle o kadar ısınmıyor ara sıra render alırken ısınıyor. Öncelikli sorum, bu durum sisteme zarar verir mi? Bu şekilde kullansam ne olur?

Ya da bu soğutucunun fanlarını söküp onlar yerine SilverStone Air Blazer 120R fanları taksam sorun çözülür mü?

2. sorum eğer bu şekilde kullanmam iyi olmazsa bu işlemciyi rahatça soğutabilecek 240mm soğutucu önerebilir misiniz?
Bu şekilde tam randıman alamazsınız işlemciden. Özellikle render alırken istenilen frekanslara çıkamaz, bu yüzden boşa bu işlemciye para vermiş olursunuz. Yapabiliyorsanız biraz undervolt yapın. Yapamam diyorsanız sıvı soğutma yerine bütçede de sıkıntı yoksa Noctua gibi markların kule tipi soğutmalarına bakın derim.

Undervolt yapmayı bilmiyorum, kurcalayıp bozmak istemiyorum da açıkçası.
Peki fanları ana mesajda bahsettiğim fanlar ile değiştirsem nasıl sonuç alırım?
Bu arada dediğim gibi işlemci sürekli çok yüksek derecelerde değil, sadece render alırken ve stress testi yaptığım zamanlar o kadar ısınıyor. Örneğin işlemciden yiyen Rust oynuyorum oyun sırasında çoğu zaman fanlar tam kapasite çalışmaya ihtiyaç duymuyor. Bir süre yavaş çalışıyor sonra bir hızlanıp tekrar yavaşlıyor.

Açıkçası sisteme 75k para harcadım daha da fazla masraf etmek istemiyorum. Ama hayati bir konu olursa mecbur harcarım ancak çok lüzum yoksa harcamak istemem.

Undervolt yapmayı bilmiyorum, kurcalayıp bozmak istemiyorum da açıkçası.
Peki fanları ana mesajda bahsettiğim fanlar ile değiştirsem nasıl sonuç alırım?
Bu arada dediğim gibi işlemci sürekli çok yüksek derecelerde değil, sadece render alırken ve stress testi yaptığım zamanlar o kadar ısınıyor. Örneğin işlemciden yiyen Rust oynuyorum oyun sırasında çoğu zaman fanlar tam kapasite çalışmaya ihtiyaç duymuyor. Bir süre yavaş çalışıyor sonra bir hızlanıp tekrar yavaşlıyor.

Açıkçası sisteme 75k para harcadım daha da fazla masraf etmek istemiyorum. Ama hayati bir konu olursa mecbur harcarım ancak çok lüzum yoksa harcamak istemem.
Hocam sadece fanlar yeterli gelmiyor malesef. Ben de 13600K ile bu soğutmayı almıştım ilk etapta. Sonrasında 360mm soğutmaya geçmek durumunda kaldım. Muhtemelen oyunların yükleme ekranlarında da çok rahat 90 dereceleri görüyorsunuzdur. Bunun en maliyetsiz yolu undervolt yapmak. Yapamıyorsak maliyete girip soğutucuyu değiştirmek zorunda kalıyorsunuz.

Hocam sadece fanlar yeterli gelmiyor maalesef. Ben de 13600K ile bu soğutmayı almıştım ilk etapta. Sonrasında 360mm soğutmaya geçmek durumunda kaldım. Muhtemelen oyunların yükleme ekranlarında da çok rahat 90 dereceleri görüyorsunuzdur. Bunun en maliyetsiz yolu undervolt yapmak. Yapamıyorsak maliyete girip soğutucuyu değiştirmek zorunda kalıyorsunuz.

Teşekkür ederim. Peki undervolt konusunda anlaşılır bir rehber var mı bildiğiniz? Dediğim gibi hiç yapmadım bunu yanlış bir şey yapmak istemiyorum. Şimdilik dediğiniz gibi hafif bir undervolt yaparım sonra ilerleyen zamanlarda önce daha büyük bir kasa sonrasında da 360mm soğutucu alıp işlemciyi normal seviyesine getiririm.
Bu arada dün dikkat ettim Rust oynarken FPS düşüren cinsten devasa bir evin etrafındayken bile işlemci 70-85 derece aralığında gezindi.

Geri
Yukarı