Intel Core i7-14700K İncelemesi

12. nesil ile yargı dağıtıp 14 ile topallayan tek marka. Gerçi Ryzen modellerde bellek sorunları oluyor onları da almak mantıklı değil. Ben şahsen 8700X3D beklerdim.

12. nesil ile yargı dağıtıp 14 ile topallayan tek marka. Gerçi Ryzen modellerde bellek sorunları oluyor onları da almak mantıklı değil. Ben şahsen 8700X3D beklerdim.
Benim gibi düşünen bir insan buldum, sırf bu sebeple EXPO'nun oturmasını bekleyip 8. nesil almayı planlıyorum.

Ekonomi sorunu yok mu sizin orada? Herkes i14 ve Ryzen999x3d alıyor???

Güzel işlemci. Ama tuzlu.

Aslında herkes almıyor, ama gelecekte bu işlemcileri alacaklar için ve firmalar kaplumbağa hızıyla ilerlediği için tepki vermeleri normal. Mesela burada İ9 14900k işlemci alacak insan 10 parmağının 10'unu geçmez, ama bundan 3-5 sene sonra geçtikleri zaman bunun ekstra maliyeti oluyor. İşlemci almakla bitse keşke; olay şu ki, adamlar soba borusu gibi işlemci çıkartıyorlar ve bunu soğutmak kolay değil, masraf isteyen bir iş. Intel ise hâlâ 10nm'de kalmaya devam ediyor, bu da hem daha fazla güç hem de ısı sıkıntısına yol açıyor. Neyse, bu kadar yeter :D :D

Aslında herkes almıyor, ama gelecekte bu işlemcileri alacaklar için ve firmalar kaplumbağa hızıyla ilerlediği için tepki vermeleri normal. Mesela burada i9 14900K işlemci alacak insan 10 parmağının 10'unu geçmez, ama bundan 3-5 sene sonra geçtikleri zaman bunun ekstra maliyeti oluyor. İşlemci almakla bitse keşke; olay şu ki, adamlar soba borusu gibi işlemci çıkartıyorlar ve bunu soğutmak kolay değil, masraf isteyen bir iş. Intel ise hâlâ 10Nm'de kalmaya devam ediyor, bu da hem daha fazla güç hem de ısı sıkıntısına yol açıyor. Neyse, bu kadar yeter :D :D

14900K'yı 360mm sıvı soğutma soğutamıyor ve 420mm sıvı soğutma yeterli gelir mi bilmem ama 420mm sıvı soğutma içinde kasa desteği lazım. Her halükarda Intel daha pahalıya patlıyor. Ve ısınıyor. :D😆

14900K'yı 360mm sıvı soğutma soğutamıyor ve 420mm sıvı soğutma yeterli gelir mi bilmem ama 420mm sıvı soğutma içinde kasa desteği lazım. Her halükarda Intel daha pahalıya patlıyor. Ve ısınıyor. :D😆

Onu diyorum da işte. Masraf çok.

Ayrıca, soğutma sistemi çıkaranlara para kazandırmak için de bazı politikalar oynadıkları kesin.

AMD'den sonra 14700KF ilaç gibi geldi render süreleri aşırı derecede düştü. 4070 Ti ile canavar gibi işlem yapıyor. Soğutma konusunda henüz sıkıntı yaşamadım. Arctic Liquid Freezer Iı 420mm sıvı soğutma kullanıyorum. Edit, yayıncılık, render işlemleri için Intel, oyun için AMD derim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı