Intel DPTF sürücüsü kaldırılabilir mi?

DPTF kontrolcüsü bulunan ama sürücüsü olmayan bilgisayarda Turbo frekansları çalışmaz(Diğerleri ACPI ile yürütülüyor). Bundan bahsetmiştim. Tek çekirdek işlemci performansı bile olması gerektiği yere ulaşmaz. Mesela örnek vermiştim. i5-1135G7 işlemcisinin Turbo frekansı 4.2 GHz olarak belirlenmiş. DPTF çalışmazsa 2.4'te sabit çalışır (ya da Windows'un belirlediği sınırda). Devre dışı bırakmak demek sürücünün olmadığı anlamına gelir. Yani kontrolcü bile Turbo'nun ne olduğunu anlamaz. Bu sebeple performans artışı olmaz DPTF devre dışı bırakıldığında. Kısıtı kaldırma kavramıda yok aslında. OC yaparak mevcut sınırın üstüne çıkmaya çalışılabilir sadece. Intel XTU gibi araçlarla güç sınırı yükseltilebilir.

Hocam o halde DPTF'i enable bırakıp, herhangi bir program ile Intel'in programı veya ThrottleStop ile güç yönetiminden 24-28W civarlarına ayarlamam makul olur mu sizce? Bunu yapmanın herhangi bir faydası var mıdır?

Hocam o halde DPTF'i enable bırakıp, herhangi bir program ile Intel'in programı veya ThrottleStop ile güç yönetiminden 24-28W civarlarına ayarlamam makul olur mu sizce? Bunu yapmanın herhangi bir faydası var mıdır?

Intel XTU ve ThrottleStop gibi programlarla yapabilirsiniz. Fakat yine de sıcaklık değerlerini düzgün korumak gerekiyor. Kontrol ederek OC yaparsanız sorun çıkmayacaktır.

Intel XTU ve ThrottleStop gibi programlarla yapabilirsiniz. Fakat yine de sıcaklık değerlerini düzgün korumak gerekiyor. Kontrol ederek OC yaparsanız sorun çıkmayacaktır.
Anladım hocam teşekkür ederim yardımınızdan ötürü. Bu tür programlar her bilgisayar yeniden başladığında başlatılması ve ayarların yapılması gerekiyor mu yoksa bir seferlik mi yapılıyor? Ayıca Overclock bilgisayarın garanti durumunu bozmuyor mu? Ben öyle biliyorum

Anladım hocam teşekkür ederim yardımınızdan ötürü. Bu tür programlar her bilgisayar yeniden başladığında başlatılması ve ayarların yapılması gerekiyor mu yoksa bir seferlik mi yapılıyor? Ayıca Overclock bilgisayarın garanti durumunu bozmuyor mu? Ben öyle biliyorum

Intel'in kendi aracında da yazıyor zaten OC yapılması durumunda bozulmalardan tamamen kullanıcı sorumlu tutuluyor (Garanti dışı bırakıyor). Kullandığınız program BIOS'a müdahale ediyorsa yeniden başladığında ayarlar kaldığı yerden devam eder. BIOS'a müdahale etmiyorsa her açılışta ayarları baştan yapmak gerekir.

Intel'in kendi aracında da yazıyor zaten OC yapılması durumunda bozulmalardan tamamen kullanıcı sorumlu tutuluyor (Garanti dışı bırakıyor). Kullandığınız program BIOS'a müdahale ediyorsa yeniden başladığında ayarlar kaldığı yerden devam eder. BIOS'a müdahale etmiyorsa her açılışta ayarları baştan yapmak gerekir.

Hocam peki ne yapmalıyım bu konuda biraz piyasa araştırması yaptım fakat pek bir seçeneğim yok gibi. Uzun süre oyun deneyiminde 28W mertebesinde çalışmasını istiyorum, yani sıcaklık arttığında 18W seviyesine düşüp kalmasını istemiyorum. Bu sorunun üstesinden nasıl gelebilirim, garanti dışı bırakmadan.

DPTF kontrolcüsü bulunan ama sürücüsü olmayan bilgisayarda Turbo frekansları çalışmaz(Diğerleri ACPI ile yürütülüyor). Bundan bahsetmiştim. Tek çekirdek işlemci performansı bile olması gerektiği yere ulaşmaz. Mesela örnek vermiştim. i5-1135G7 işlemcisinin Turbo frekansı 4.2 GHz olarak belirlenmiş. DPTF çalışmazsa 2.4'te sabit çalışır (ya da Windows'un belirlediği sınırda). Devre dışı bırakmak demek sürücünün olmadığı anlamına gelir. Yani kontrolcü bile Turbo'nun ne olduğunu anlamaz. Bu sebeple performans artışı olmaz DPTF devre dışı bırakıldığında. Kısıtı kaldırma kavramıda yok aslında. OC yaparak mevcut sınırın üstüne çıkmaya çalışılabilir sadece. Intel XTU gibi araçlarla güç sınırı yükseltilebilir.
rn_image_picker_lib_temp_b2311b34-b59b-4bab-9bb9-7d0773ea7111.jpg

Hocam DPTF sürücüsünü kurmayan bir arkadaştan aldığım bir ekran görüntüsü. Burada temel hız 1.7GHz olmasina rağmen yaklaşık 3GHz civarlarında bir kullanım var. Bu nasıl açıklanabilir. Kendisi ACER bilgisayar kullanıyor ve kendi sitesindeki sürücüyü yüklemedi. Bazen Windows'un kendi kendine yükleme yaptığı ancak şuan driverin olmadığını söylüyor.

Son düzenleme:
Hocam peki ne yapmalıyım bu konuda biraz piyasa araştırması yaptım fakat pek bir seçeneğim yok gibi. Uzun süre oyun deneyiminde 28W mertebesinde çalışmasını istiyorum, yani sıcaklık arttığında 18W seviyesine düşüp kalmasını istemiyorum. Bu sorunun üstesinden nasıl gelebilirim, garanti dışı bırakmadan.

Kullandığınız işlemciyi bilmiyorum. Bu sebeple net bir şey söylemek zor. XTU'ya da ThrottleStop ile bu güç sınırını aşmayı deneyin. Belki çözüm olur. Her bilgisayarda DPTF bulunmuyor sonuçta.

Hocam DPTF sürücüsünü kurmayan bir arkadaştan aldığım bir ekran görüntüsü. Burada temel hız 1.7GHz olmasina rağmen yaklaşık 3GHz civarlarında bir kullanım var. Bu nasıl açıklanabilir? Kendisi Acer bilgisayar kullanıyor ve kendi sitesindeki sürücüyü yüklemedi. Bazen Windows'un kendi kendine yükleme yaptığı ancak şu an driverin olmadığını söylüyor.

DPTF bulunmayan bir işlemci olabilir. Dediğim gibi birçok bilgisayar DPTF ile yönetilmiyor. Bunu yöneten genelde işletim sisteminin kendisi. ACPI profili zaten yönetime uygun. Windows'un kendi arayüzünde chipset yapısına uygun bir sürücü varsa onu kurup kullanıyor. DPTF kontrolcüsü bulunanlarda zorunlu olarak bir şekilde yükler. Böyle bir zorunluluğu bulunmayan bir bilgisayar Windows'un kendi yüklediği sürücü ile ilerler. Eskileri hatırlar mısınız bilmem fakat bunu önceden elle yüklerdik. Intel Turbo Boost sürücüsü vardı Windows 7 için. Bu sürücüyü yüklemeden SPsiz paketlerde işlemci turbosuz olarak çalışıyordu. Şimdiki işletim sistemlerinde kendi kendisine yüklenip yönetiliyor.

Kullandığınız işlemciyi bilmiyorum. Bu sebeple net bir şey söylemek zor. XTU'ya da ThrottleStop ile bu güç sınırını aşmayı deneyin. Belki çözüm olur. Her bilgisayarda DPTF bulunmuyor sonuçta.
Hocam bahsini ettiğim işlemci i5 1240P yani Acer Aspire 7 A715-51G bilgisayarında bulunan işlemci.
DPTF bulunmayan bir işlemci olabilir. Dediğim gibi birçok bilgisayar DPTF ile yönetilmiyor. Bunu yöneten genelde işletim sisteminin kendisi. ACPI profili zaten yönetime uygun. Windows'un kendi arayüzünde chipset yapısına uygun bir sürücü varsa onu kurup kullanıyor. DPTF kontrolcüsü bulunanlarda zorunlu olarak bir şekilde yükler. Böyle bir zorunluluğu bulunmayan bir bilgisayar Windows'un kendi yüklediği sürücü ile ilerler. Eskileri hatırlar mısınız bilmem fakat bunu önceden elle yüklerdik. Intel Turbo Boost sürücüsü vardı Windows 7 için. Bu sürücüyü yüklemeden SPsiz paketlerde işlemci turbosuz olarak çalışıyordu. Şimdiki işletim sistemlerinde kendi kendisine yüklenip yönetiliyor.
Hocam işte sorun burada, bu arkadaş eskiden DPTF'ye sahipti ve bu olduğunda 18W güce sabitleniyordu işlemci daha sonra bu yazılımı kaldırdığında uzun süreli kullanımda, oyunda vs. herhangi bir güç kısıtlaması olmuyordu. Ayrıca bashini ettiğiniz temel frekans seviyelerinde de takılı kalmıyor, attığım görselde 3GHz frekansında çalışıyor işlemci ama DPTF yok. Hatta geçen DPTF kurmayı denedi daha sonrasında kuramadı diye biliyorum.

Hocam bahsini ettiğim işlemci i5 1240p yani Acer Aspire 7 A715-51G bilgisayarında bulunan işlemci.

Bu bilgisayarda ACPI profiliyle yönetiliyor. 20-28 ve 65W güclerle değişken çalışıyor. Böyle bir kısıtlamaya denk gelmezsiniz bu cihazda.

Hocam işte sorun burada, bu arkadaş eskiden DPTF'ye sahipti ve bu olduğunda 18W güce sabitleniyordu işlemci daha sonra bu yazılımı kaldırdığında uzun süreli kullanımda, oyunda vs. herhangi bir güç kısıtlaması olmuyordu. Ayrıca bashini ettiğiniz temel frekans seviyelerinde de takılı kalmıyor, attığım görselde 3GHz frekansında çalışıyor işlemci ama DPTF yok. Hatta geçen DPTF kurmayı denedi daha sonrasında kuramadı diye biliyorum.

Dediğim gibi işletim sisteminin kendi yönetimine bırakmış tamamen. İşlemci destek listesinde vardır. DPTF bulunması şart değil bu koşullarda. Eski işletim sistemlerinde bu sorun genelde yaşanıyor. Yeni işletim sistemlerinde sizin bu sürücüleri yüklemenize gerek kalmıyor.

Hocam işlemci modelinden mi anladınız DPTF sürücüsün zorunluluk olmadığını yoksa bahsettiğim vakadan mı? Çünkü aynı modeli kullanan bir başka arkadaş da galiba windowsun, bu sürücüyü geri yüklediğini ve bilgisayarın bu kısıtı kullandığını söyledi. Bu durumda yine yukarıda söyledikleriniz geçerli mi? Yani bu modelde yine DPTF sürücüsünün varlığı, bir entegre ile değil de kullanıcının isteğine mi bağlanmış?

Hocam işlemci modelinden mi anladınız DPTF sürücüsün zorunluluk olmadığını yoksa bahsettiğim vakadan mı? Çünkü aynı modeli kullanan bir başka arkadaş da galiba Windows'un, bu sürücüyü geri yüklediğini ve bilgisayarın bu kısıtı kullandığını söyledi. Bu durumda yine yukarıda söyledikleriniz geçerli mi? Yani bu modelde yine DPTF sürücüsünün varlığı, bir entegre ile değil de kullanıcının isteğine mi bağlanmış?

Entegre sistem halen var sadece sürücü olarak kurulum gerçekleşmediğinde Windows kendisi yönetebiliyor bunları. Yani chip olsun ya da olmasın sürücü yükleme olsun ya da olmasın Windows bu işlemci için güç yönetimi yapabiliyorsa çalışır. i5-1240p gibi işlemcilerin zaten böyle şeyler için kuruluma ihtiyacı yok. Windows gerekli sürücüleri kuruyor. Bu arada oradaki saat hızlarına takılmayın. Mimari yapıdan dolayı gerçek çekirdek hızları tam olarak anlaşılmıyor bu işlemcide. Çünkü P-Core E-Core mevzuları var. Orada yazan tüm çekirdeklerin hızı değil. Sonuç olarak sizi şuna getireyim. DPTF sürücüsü mevzusunu sadece üretici için özel olduğunu düşünün. Üretici derki "bu bilgisayarın ısınmaması için bu işlemcinin kısıtlı çalışması gerekiyor. O kısıtıda biz sunalım. Müşteri buna göre kullansın." DPTF ile çizilmiş olan sınırlar içinde güç yönetimi uygulanır. Ya daha performanslı çalıştırır. Ya da daha düşük performanslı çalıştırır. Bu üreticinin verdiği desteğe kalmıştır. Şu an da güncel işletim sistemi kullandığınız için bu i5 1240p işlemcisinin yönetimini üreticiye bırakmak zorunda değilsiniz. Windows kendisi gereken sürücüleri kurup ona göre güç yönetimini yapacaktır. DPTF sürücüsü kullanıcının isteğine bağlanmaktan ziyade bilgisayarın güç yönetimi olarak optimumda kalabilmesi için üreticinin verdiği bir yapılandırma gibi düşünebilirsiniz. Eski nesil (Windows 7 8 işletim sistemi destekleyen) sistemlerden bahsetmiyorum. Bu işlemciyle bunları zaten kullanmazsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı