Intel dynamic Tunning Technology (DTT) açmak yararlı mı?

Direkt olarak Intel APO desteği bulunmuyor. Advanced mod olarak çalıştırılabilirse belki çalışır. CSM kapatıp bir deneyin isterseniz.

İşlemcinin Turbo Boost özelliğini kapatacak ya da performansını kısıtlayacak bir şey yapmanıza gerek yok. İşlemciler ne kadar ısınırsa ısınsın üreticinin belirlediği ısı sınırına geldiğinde zaten frekans olarak darboğazı kendisi gerçekleştiriyor. Orada yer alan ısı sınırı aşılmaya başladığında sorun çıkar. Intel'in sitesinde bu işlemci için TJunc olarak 100 dereceye kadar yolu var diye göstermiş. Sınırlamanıza bu sebeple gerek yok. Sıcaklık değerlerini illa düşüreceğim diyorsanız soketinizde braket değişikliği gibi değişiklikler etkiliyorsa değerlendirebilirsiniz. Drop sorunları yaşamaya gelince. Bu sıcaklık değerlerine ulaşmadan direkt olarak drop olmaması lazım. Drop sorunu sıcaklıktan kaynaklı değilse işlemcinin güç yönetimiyle ilgili sorunlardan kaynaklı olabilir. Anakart üreticisinin sitesinde yer alan chipset sürücüleri gibi Intel'e ait olan sürücüleri kullanmak gerekiyor. Güç yönetimini en iyi bu şekilde optimize edebilirsiniz.
Anladım hocam drop sorunları aslında turboyu kapatıyorum diye oluyor onu demek istedim turbo kapalıyken işlemci derecesi oyunlarda 50 derece hocam açınca ise 66 75 arası değişiyor oyununa göre.

Ve hocam benim ekran kartım rx 6700xt %100 kullanımda fanlar 2300rpm de çalışıyor ben ayarladım bir hocamın tavsiyesi ile bir sorun olmaz değil mi ? Max fan hızı 4500 RPM dedi biri öyle midir ?

Son düzenleme:
Anladım hocam drop sorunları aslında Turbo'yu kapatıyorum diye oluyor onu demek istedim Turbo kapalıyken işlemci derecesi oyunlarda 50 derece hocam açınca ise 66 75 arası değişiyor oyununa göre.

Normalde 75 dereceleri bile bulmaması gerekiyor aslında. Testlerde Max 70 derecelere çıkıyor. Yine de 75 derecelerdeyken bile sorun teşkil etmez.

Ve hocam benim ekran kartım RX 6700XT %100 kullanımda fanlar 2300RPM de çalışıyor ben ayarladım bir hocamın tavsiyesi ile bir sorun olmaz değil mi? Max fan hızı 4500 RPM dedi biri öyle midir?

Fan hızını elle ayarlamamak gerek. Hotspot bölgesi fazla ısınma yaptığında soğutulamaz. Ayrıca kullandığı yük azken fanların hızlı çalışmasıda fanlarda ve bakır borularda erkenden tozlanmalara sebep olur. Otomatik her daim daha iyidir. Max fan hızıda üreticiden üreticiye değişir. Bu sebeple net bir şey söylemem zor. Bazılarında Max fan hızı 3500 RPM iken bazılarında 6000 RPM'e kadar çıkabiliyor. Fan ve bakır boruların tasarımından kaynaklı oluyor bu farklılıklarda.

Normalde 75 dereceleri bile bulmaması gerekiyor aslında. Testlerde Max 70 derecelere çıkıyor. Yine de 75 derecelerdeyken bile sorun teşkil etmez.

Fan hızını elle ayarlamamak gerek. Hotspot bölgesi fazla ısınma yaptığında soğutulamaz. Ayrıca kullandığı yük azken fanların hızlı çalışmasıda fanlarda ve bakır borularda erkenden tozlanmalara sebep olur. Otomatik her daim daha iyidir. Max fan hızıda üreticiden üreticiye değişir. Bu sebeple net bir şey söylemem zor. Bazılarında Max fan hızı 3500 RPM iken bazılarında 6000 RPM'e kadar çıkabiliyor. Fan ve bakır boruların tasarımından kaynaklı oluyor bu farklılıklarda.

Anladım hocam fakat ayarlarım şöyle aşağıda fotoğrafı var ve bu ayarlarla Max 76 dereceyi gördüm ve hotstop derecesi ise şu an mesela oyundayım 96 derece bir hocam 100 olsa da hotspot derecesi sorun teşkil etmez dedi siz ne düşünüyorsunuz? Sapphire Pulse RX 6700XT çift fanlı model hocam öneren arkadaşta aynı karta sahip.

Sizce bu ayarlarım iyi mi yoksa standart a mi alayım aslında bu ayarlarla mutluyum sizde iyi diyorsanız kalayım bu ayarlarda

Dosya Ekleri

• 1699021290872.png
    1699021290872.png
    59,2 KB · Görüntüleme: 8
Anladım hocam fakat ayarlarım şöyle aşağıda fotoğrafı var ve bu ayarlarla Max 76 dereceyi gördüm ve hotstop derecesi ise şu an mesela oyundayım 96 derece bir hocam 100 olsa da hotspot derecesi sorun teşkil etmez dedi siz ne düşünüyorsunuz? Sapphire Pulse RX 6700XT çift fanlı model hocam öneren arkadaşta aynı karta sahip.

Hotspot sıcaklığı 110 derecelere kadar varabiliyor fakat bu sıcaklık değişken olmalı. Sürekli olarak 100 derecenin üstünde kalmaması gerekiyor. Uzun süreli böyle bir sorun olursa sıkıntılar başgösterebilir. GPU'nun kendi sıcaklığı ise75 dereceleri normalde geçmemesi gerekiyor. 80 derecelere gelmeye başladıkça macunun kuruması başlamış demektir. Arada macun bakımı yapmak gerekir. Tabii bu bahsettiğim durum otomatik fan hızında.

Sizce bu ayarlarım iyi mi yoksa standart a mi alayım aslında bu ayarlarla mutluyum sizde iyi diyorsanız kalayım bu ayarlarda

90 derecelerde %50 fan hızı biraz kötü bir durum. Standart ayarları kullanmanızda fayda var. Bazı durumlarda sanal çözünürlülük gibi ayarlar GPU'da gereksiz ısınmalara sebep verebiliyor. Bu süreçte fan hızları %60'larada çıkabilmeli. Dediğim gibi en iyi durum otomatik fan hızında.

Hotspot sıcaklığı 110 derecelere kadar varabiliyor fakat bu sıcaklık değişken olmalı. Sürekli olarak 100 derecenin üstünde kalmaması gerekiyor. Uzun süreli böyle bir sorun olursa sıkıntılar başgösterebilir. GPU'nun kendi sıcaklığı ise75 dereceleri normalde geçmemesi gerekiyor. 80 derecelere gelmeye başladıkça macunun kuruması başlamış demektir. Arada macun bakımı yapmak gerekir. Tabii bu bahsettiğim durum otomatik fan hızında.

90 derecelerde %50 fan hızı biraz kötü bir durum. Standart ayarları kullanmanızda fayda var. Bazı durumlarda sanal çözünürlülük gibi ayarlar GPU'da gereksiz ısınmalara sebep verebiliyor. Bu süreçte fan hızları %60'larada çıkabilmeli. Dediğim gibi en iyi durum otomatik fan hızında.
Anladım hocam sistemim 5 6 aylık daha öyle diyeyim daha gerek yok sanırım macun değişmeye

Şuan aklıma takılan işlemci daha çok hocam şuan bf 2042 deyim işlemci derecem Max 76 görüyor braket değiştirsem düşer mi sıcaklığı?

Anladım hocam sistemim 5 6 aylık daha öyle diyeyim daha gerek yok sanırım macun değişmeye

Aktif ve yoğun kullanımda Sapphire ekran kartlarında macunun süresi 1-1.5 yıl arası gidiyor zaten. Şimdilik sorun yaşamazsınız. Fan hızınıda dediğim gibi otomatik yapın. Gereksiz toz toplamasın. Tozlu olan ekran kartlarının bakımları da erken geliyor.

Şu an aklıma takılan işlemci daha çok hocam şu an BF 2042 deyim işlemci derecem Max 76 görüyor braket değiştirsem düşer mi sıcaklığı?

Değiştiğinde düşeceğiyle ilgili kesin bir bilgi varsa değiştirmenizde fayda var. 76 derecelere çıkmaması gerek normalde.

Anladım hocam şuan 80 dereceyi görüyor hocam kartım ve hotstop derecem 97 görünüyor nasıldır 97 derece hotstop fazla mı oluyor pek anlamıyorum da

Aktif ve yoğun kullanımda Sapphire ekran kartlarında macunun süresi 1-1.5 yıl arası gidiyor zaten. Şimdilik sorun yaşamazsınız. Fan hızınıda dediğim gibi otomatik yapın. Gereksiz toz toplamasın. Tozlu olan ekran kartlarının bakımları da erken geliyor.

Değiştiğinde düşeceğiyle ilgili kesin bir bilgi varsa değiştirmenizde fayda var. 76 derecelere çıkmaması gerek normalde.
10 derece düşer demişti bir arkadaş

Ara sıra zaten kapatıyorum hocam turbo boostu açıp kapatmak sorun olur mu sık sık yapıyorum çünkü bunu oyundan oyuna değiştiği için.

Ve hocam ekran kartı için ve işlemci için son bir soru soracağım net bir cevabı hiç bir zaman alamadım, ekran kartı ve işlemciyi full kullanıyoruz diyelim mesela ben bazen 10 12 saat nazende 3 4 saat ekran kartını %100 kullanıyorum sıcaklık değerlerinde bir sorun olmadığı sürece bir sorun olmaz değil mi ? Yani ekran kartının ömründe bir sorun olur mu yani böyle kullandığımdan bunun cevabı benim için gerçekten önemli

Son düzenleme:
Anladım hocam şu an 80 dereceyi görüyor hocam kartım ve hotstop derecem 97 görünüyor nasıldır 97 derece hotstop fazla mı oluyor pek anlamıyorum da

Hotspotdan ziyade normal sıcaklık değerleride fazla. Test videolarında 70 dereceyide geçmiyor. Otomatik fan hızında kullanmanızda fayda var. Hotspot'u sürekli olarak yüksekte tutmamak lazım. Hotspot en yüksek sıcaklığın olduğu noktayı gösteriyor. Sürekli olarak orada sıcaklık yükselmesi yaşanırsa macun oradan itibaren kurumaya başlar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

10 derece düşer demişti bir arkadaş

Kesin bilgiyse braketi almanız faydalı olabilir.

Ara sıra zaten kapatıyorum hocam Turbo Boost'u açıp kapatmak sorun olur mu sık sık yapıyorum çünkü bunu oyundan oyuna değiştiği için.

Turbo Boost'u kapatmak tamamen gereksiz durum. Tam performans almak verken sebepsiz yere performanstan kısma işlemi yapmış oluyorsunuz.

Ve hocam ekran kartı için ve işlemci için son bir soru soracağım net bir cevabı hiçbir zaman alamadım, ekran kartı ve işlemciyi Full kullanıyoruz diyelim mesela ben bazen 10 12 saat nazende 3 4 saat ekran kartını %100 kullanıyorum sıcaklık değerlerinde bir sorun olmadığı sürece bir sorun olmaz değil mi? Yani ekran kartının ömründe bir sorun olur mu yani böyle kullandığımdan bunun cevabı benim için gerçekten önemli

Sıcaklık değeri korunduğu sürece 7/24 kullanabilirsiniz. Evde topladığım bir bilgisayarı sunucu olarak kullanıyorum. Yaklaşık 5 yıldır sorunsuz kullanmaktayım. 2 yılda 1 defa macun temizliği yapıp geçiyorum. Performansından halen ödün vermedi. Sağlam şekilde kullanmaktayım. Sıcaklık değeri korunduğu sürece ömründe bir sorun olmayacaktır.

Hotspotdan ziyade normal sıcaklık değerleride fazla. Test videolarında 70 dereceyide geçmiyor. Otomatik fan hızında kullanmanızda fayda var. Hotspot'u sürekli olarak yüksekte tutmamak lazım. Hotspot en yüksek sıcaklığın olduğu noktayı gösteriyor. Sürekli olarak orada sıcaklık yükselmesi yaşanırsa macun oradan itibaren kurumaya başlar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kesin bilgiyse braketi almanız faydalı olabilir.

Turbo Boost'u kapatmak tamamen gereksiz durum. Tam performans almak verken sebepsiz yere performanstan kısma işlemi yapmış oluyorsunuz.

Sıcaklık değeri korunduğu sürece 7/24 kullanabilirsiniz. Evde topladığım bir bilgisayarı sunucu olarak kullanıyorum. Yaklaşık 5 yıldır sorunsuz kullanmaktayım. 2 yılda 1 defa macun temizliği yapıp geçiyorum. Performansından halen ödün vermedi. Sağlam şekilde kullanmaktayım. Sıcaklık değeri korunduğu sürece ömründe bir sorun olmayacaktır.
Sıcaklık değerleri bir çok kişi çift fanlı olduğu için normal dedi hocam odanın sıcaklığı ve nerede yaşadığım etki eder mi ? Mersin'de sıcak bir şehirde yaşıyorum etki eder sanırım.

Sıcaklık değerleri birçok kişi çift fanlı olduğu için normal dedi hocam odanın sıcaklığı ve nerede yaşadığım etki eder mi? Mersin'de sıcak bir şehirde yaşıyorum etki eder sanırım.

Oda sıcaklığı ve yaşadığınız yer 1-2 derece etkiler. Kasanın hava akışı çok önemli. İyi bir hava akışına sahip olmazsa sıcaklıklar işlemci içinde ekran kartı içinde sorun teşkil eder. Bir de fan hızlarınızı otomatikte kullanmıyorsunuz. Otomatikte aynı değerleri alıyorsanız o zaman hava akışında bir sorun var demektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı