Intel GMA Ekran Kartını Hızlandırma - GMA Booster

'Masaüstü Bilgisayarlar' bölümünde Recep Baltaş tarafından 5 Eylül 2010 tarihinde başlatılan konu.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Recep Baltaş

  Recep Baltaş Technopat Yönetici

  Katılım:
  14 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  51.928
  Beğenileri:
  42.559
  Yer:
  İstanbul
  Sevgili CHIP Online ziyaretçileri, size Dünya'nın ilk Intel® Graphics Media Accelerator serisi (Şu anda desteklenene modeller: Intel® 945GM/GME/GMS/GSE ve 943/940GML/GU Express ile GMA 950) ekran kartlarının performansını artırma yazılımı olan GMABooster yazılımını anlatacağım.


  3 boyutlu oyunlarla ilgilenen ve bütünleşik Intel GMA ekran kartına sahip olan herkesin elinde bulunması gereken GMABooster ekran kartınızın var olan performansını 2.4 katına kadar artırabilmektedir. Windows® Vista ve Mac® OS X altında sorunsuz çalışan bir sistem, çok daha akıcı çalışan bir Google Earth, gelişmiş video oynatımı ve daha sayamadığımız birçok yazılımda göreceğiniz performans artışı artık GMABooster sayesinde mümkün.

  TweakTown İncelemesi (İngilizcedir)

  Şu soruyu sorabilirsiniz:

  Voltaj ayarı yapmadan nasıl 2.4 katı performans sağlanabiliyor?

  Öncelikle GMABooster'ın ardındaki teknolojiyi açıklayalım. Elinizde bir Intel® Graphics Media Accelerator 950 (GMA 950) ekran kartı olduğunu varsayalım. Entegre bir çözüm olan bu kart birçok oyunları ve uygulamaları desteklmezken yine de bazı oyunları oynamanıza izin vermektedir. GMA 950 Aero ve QuartzGL'e (gelişmiş GPU tabanlı Windows® Vista ve Mac® OS X kullanıcı arabirimi) tam destek vermektedir. Kart aynı zamanda temel video hızlandırma desteği de içermektedir. Fakat yine de Intel® 945GM/GME/GMS veya GSE943/940GML/GU Express chipset üzerine temellendirlmiş bir**laptop/netbook/nettop bilgisayarınız varsa yukarıda bahsettiklerimiz sizin için geçerli olmayabilir. Zira tüm bu yonga setleriIntel® 945'in LV (low voltage) sürümleridir. İşte bu yüzden de ekran kartının çekirdek frekansı 400 MHz( "Normal" Intel® 945 chipsetlerin Varsayılan GMA frekansı) yerine büyük ölçüde daha düşük olan 166/133 MHz seviyesine çekilmiştir.

  Fakat buradaki asıl gerçek bu kartların kolaylıkla normal voltajlar altında, herhangi bir sistem kararlılık sorununa, ısınma ve pil ömrü azalma sorununa yol açmadan* 400 MHz'e çıkabilecekleridir.

  *Yapılan ilk testlerde tüm bunlar kanıtlanmıştır.

  İşte tam bu noktada GMABooster devreye girmektedir. Yazılım kullanıcıya -üreticinin haricinde- GMA ekran kartı için istediği frekansı seçme imkanını vermektedir. Çok karmaşık assembler* seviyesinde teknoloji ile kullanıcı dostu grafiksel arabirimi birleştiren GMABooster bilgisayarınız başlatmaya gerek kalmadan dahi GMA çekirdek performansını iki katına çıkartmanıza olnak tanımaktadır.

  *Low Level makine programlama dili.

  Bu nedenle GMABooster'ı güvenli ve ücretsiz bir yazılım-seviyeli GPU çekirdek yükseltmesi olarak düşünebilirsiniz.

  GMABooster'ı hemen deneyerek:

  Multitexturing testindeki 2.2 kat MTriangle/saniye artışını görebilir ve Pixel Shader testindeki 1.8 kat artışa şahit olabilirsiniz. (Kaynak: FutureMark® 3DMark® '06)


  Yine diğer oyunlardaki iki katından fazla performans artışı ve daha pürüzsüz bir Windows® Vista Aero deneyimi de sizleri bekliyor.


  GMABooster bir "donateware" yazılımdır. Yazılımın her hafta yeni tarihli indirerek ücretsiz bir şekilde kullanabilir veya bir kere bağış yaparak ömür boyu kullanabileceğiniz seri numranızı alabilirsiniz.


  Yazılım Windows®, Mac® OS ve**Linux® işletim sistemlerini desteklemektedir.

  İndirmek için:

  Intel GMA 950 için GMABooster

  Not: GMA 500, GMA X3100 ve X4500 için GMABooster henüz mevcut değil zira geliştirici maalesef bu erkan kartı ile satılan**bir dizüstü bilgisyara sahip değil. Kendisi bu dizüstü bilgisayaraları satın almak için bağış talep etmektedir.
   
  Enis2122 bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş