Intel HD 4600 için RAM Frekansı

PsycOwl

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Samsun, TR
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, ben oyun bilgisayarı topluyorum. Ekran kartını param olunca alacağım için şimdilik bu sistem ile düşük-orta grafik oyun oynamayı düşünüyorum. Intel GPU'su için RAM frekansını arttırmam gerekir mi yoksa fark etmez mi ?

• Intel Core i7-4790k 320€
  • 8GB (2x4GB) G.Skill Value DDR3-1333 CL9 77€
  • Kingston SSDNow V300 120GB 76€
  • Cooler Master Hyper TX3 EVO 22€
  • Corsair Builder Series CX600 V2 64€

Hazır elimdeki Anakart Asus Maximus VI Impact.

Son düzenleme:
Ram ne önerirsiniz? 1333MHz ram ile 2400Mhz ram arasında fps farkı olur mu ekran kartı alırsam bir fark olmaz ama onboard GPU ram ile besleniyor diye biliyorum o yüzden soruyorum. Azıcık bütçe olsun diye RAM i kısmıştım aksi taktirde"Kingston HyperX 1600 CL10" nasıl ?

Son düzenleme:
Sistem Mini-ITX şimdilik uzay montajı olucak ama zamanla Corsair 380T kasa ve Asus Strix 980 alacağım. Şimdilik çalışan bir bilgisayar elde edeyim yeter. Tek sorun RAM. Frekansı yüksek bir RAM alırsam FPS artışı olur mu? Yoksa 1600MHz uygun fiyatlı bir RAM işimi görür mü?

Bu işlemci OC işlemcisi dediniz. Evet anakarta uygun en iyi Hasswell işlemcisi takacağım 4,5+GHz OC yapabilirim. Bunu yapmam için daha iyi bir RAM mi gerekiyor.

Sistem Mini-ITX şimdilik uzay montajı olucak ama zamanla Corsair 380T kasa ve Asus Strix 980 alacağım. Şimdilik çalışan bir bilgisayar elde edeyim yeter. Tek sorun RAM. Frekansı yüksek bir RAM alırsam FPS artışı olur mu? Yoksa 1600MHz uygun fiyatlı bir RAM işimi görür mü?

Bu işlemci OC işlemcisi dediniz. Evet anakarta uygun en iyi Hasswell işlemcisi takacağım 4,5+GHz OC yapabilirim. Bunu yapmam için daha iyi bir RAM mi gerekiyor.
Ram mhz oyunlarda yok denecek kadar az etkisi vardır.

FPS için en etkili şey ekran kartı ve birbiriyle uyumlu bir sistem.

Emin ol overclock oyun performansına o kadar etki etseydi bu forumda herkes overclock sistemi al fpsen bilmem şu kadara çıkar falan derdi.

RAMlerde frekans arttıkça CAS değerleri de yükseliyor dolayısıyla genel kanının aksine daha düşük frekanslı ve cas değerli bir ram yeri geliyor daha iyi performans (yapacağın işe göre) verebiliyor.
Bunu araştırman gerekiyor şayet merak ediyorsan.

Araştırırsan RAM datasheetlerine bakarak çok daha iyi seçimler yapabilirsin.
Verileri iyiyse yüksek frekanslı ram alıp onu CAS değerinin çok daha iyi olduğu daha alt frekanslarda da kullanabilirsin.

Overclock için işlemci uygun olsa bile destekleyen anakarta da ihtiyacın var. Sistemini gerçekten zorlarsan aldığın PSU sana yetersiz bile gelebilir, anakartı vb. komponentleri kızartma olasılığını sanırım belirtmeme gerek yok.

Soruna gelirsek:

İşlemcini de RAM'i de daha üst değerlerde çalıştırabilirsin. CPU overclock için yüksek frekanslı ram alman da gerekmez.
Ama RAM'in frekansını arttıracaksan ulaşmak istediğin değere ne kadar yakın bir RAM alırsan o değere ulaşman o kadar kolay olur, atıyorum 1000 birim RAM alıp 5000 birimlik RAM performansı yakalayamazsın zaten öyle olsa herkes ucuza alıp overclock yapardı.

Mevzu uzun.

AMD lerin APU sistemlerinde RAM frekansının önemli olduğunu duymuştum aynı şey Intel için de geçerli mi diye bir araştırma yaptım ingilizce kaynak bir site, 4770k işlemci ile 800, 1333, 1600, 1866, 2133MHz lik RAM ler ile test yapmış ve 800 ile 2133MHz arası sadece 4FPS fark ediyor. Bu sonuca vararak 8/16 GB lık 1600Mhz uygun fiyatlı bir RAM almaya karar verdim. OC konusuna gelecek olursak. İlk başlarda iGPU yu ekran kartı alana kadar OC li kullanırım sonra GTX 980 e terfi edince uzun bir süre OC ile uğraşacağımı düşünmüyorum. Bu bilgisayar uzun vadeli bir bilgisayar olmasını planlıyorum. Teşekkürler...

Intel Core i7-4770K 'Haswell' HD Graphics 4600 GPU Performance Review | techPowerUp

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı