Intel i5-3570 için 400 TL'ye soğutucu tavsiyesi

Raşit Gönenç

Kilopat
Makaleler
113
Yer
Bucak-Burdur
Daha fazla  
Meslek
Online İngilizce Öğretmeni
Merhaba. Elimde (biliyorum eskidi bayağı) Intel i5-3570 işlemcim var. Oyunlar vs 70-72 dereceleri görmekte. Şu an için stok fan kullanıyorum, stok fanın yerine koyabileceğim bir fan önerebilir misiniz?

Kasa kapalı bir kutu. Yan kapakta 1 tane mini fan ve egzoz fan olarak 120 mm fan bulunmakta.
Güç kaynağım: 500W 80+
Bütçe: 400 TL.

Merhaba. Elimde (biliyorum eskidi bayağı) Intel i5-3570 işlemcim var. Oyunlar vs 70-72 dereceleri görmekte. Şu an için stok fan kullanıyorum, stok fanın yerine koyabileceğim bir fan önerebilir misiniz?

Kasa kapalı bir kutu. Yan kapakta 1 tane mini fan ve egzoz fan olarak 120 mm fan bulunmakta.
Güç kaynağım: 500W 80+
Bütçe: 400 TL.
Dark Freezer X123 12cm FRGB Led Fanlı, Intel / AMD Uyumlu, 4Pin PWM Bağlantılı Kule Tipi İşlemci Soğutucu (DKCCX123) | Teknobiyotik Bir süre o işlemcide kullandım çok iyiydi dereceler, şimdi Ryzen 5 5500 ile kullanıyorum O.C ile yük atlında en yüksek 75 derece gördüm.

Dark Freezer X123 12cm FRGB Led Fanlı, Intel / AMD Uyumlu, 4Pin PWM Bağlantılı Kule Tipi İşlemci Soğutucu (DKCCX123) | Teknobiyotik bir süre o işlemcide kullandım çok iyiydi dereceler, şimdi Ryzen 5 5500 ile kullanıyorum O.C ile yük atlında en yüksek 75 derece gördüm.

Ses durumları nasıl peki? Ve ne kadar zamandır kullanıyorsunuz? Malzeme kalitesini merak ettim de. Gerçi bu fiyatlara çok fazla bir şey beklememem gerekir.

Ses durumları nasıl peki? Ve ne kadar zamandır kullanıyorsunuz? Malzeme kalitesini merak ettim de. Gerçi bu fiyatlara çok fazla bir şey beklememem gerekir.
Malzeme kalitesi ve ses durumu güzel kafa ütülemez.

Malzeme kalitesi ve ses durumu güzel kafa ütülemez.

Teşekkür ederim.

Bir üstteki yorumumu nasıl düzenleyeceğimi bulamadım o yüzden güncellemeyi buraya ek olarak ekleyeyim.

Update: Önerilen soğutucuyu alıp zor da olsa taktım. Hemen bir bench ve stress testi yaptım. 10 dakikalık stress testinde sıcaklık 55 dereceyi geçmedi. Idle durumundayken min: 30 Max: 38 derece. Bench testinde sıcaklık 50 dereceyi geçmedi.

Not: Termal macun olarak önceden aldığım Arctic MX4 macununu kullandım. Soğutucunun yanında Dark Freezer X90 termal macunu geliyor. Bu macun hakkında yeterince bilgim yok maalesef.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim.

Bir üstteki yorumumu nasıl düzenleyeceğimi bulamadım o yüzden güncellemeyi buraya ek olarak ekleyeyim.

Update: Önerilen soğutucuyu alıp zor da olsa taktım. Hemen bir bench ve stress testi yaptım. 10 dakikalık stress testinde sıcaklık 55 dereceyi geçmedi. Idle durumundayken min: 30 Max: 38 derece. Bench testinde sıcaklık 50 dereceyi geçmedi.

Not: Termal macun olarak önceden aldığım Arctic MX4 macununu kullandım. Soğutucunun yanında Dark Freezer X90 termal macunu geliyor. Bu macun hakkında yeterince bilgim yok maalesef.
Macunu kullandım ben hatta istifleyip Ryzen 5 5500'de de kullandım.

Macunu kullandım ben hatta istifleyip Ryzen 5 5500'de de kullandım.

Ufak bir sıkıntı yaşadım takarken. Fanı takarken anakartın kondansatörü ile arasında neredeyse hiç boşluk kalmamıştı. Pinleri biraz ötelemek zorunda kaldım. Ama sabitleyebildim.

WhatsApp Image 2022-09-30 at 1.35.49 PM.jpeg

Geri
Yukarı