İntel i5 6402p - 6500 - 6600 Farkı nedir?

ÇağrıA

Hectopat
Daha fazla  
Sistem tavsiyesi konularında sürekli dikkatimi çekiyor bu durum.
Bu işlemcilerin durumlarını şöyle bir tablo haline getirdim.

Aradaki fiyat farkını düşünerek konuşursak, elde edilen performansa değer mi ?
6402p ve 6500 arasında 100 lira var. O 100 lirayı diğer bileşenlere aktararak daha fazla performans elde edilmez mi ? Turbo frekansları arasında ki fark sonuçta 0.2 GHz kadar.

Bu modelin bu kadar tavsiye edilmesinin nedenini bir türlü çözemedim. Bilen eden bir açıklarsa sevinirim.
Ekran Alıntısı.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Aralarında fazla farklar yok. Bütçenin yettiğini alabilirsin hiçbiri sıkıntı çıkarmaz. İ5 6500 kullanıyorum gerçekten tavsiye edildiği kadar var.

• i5 6600, 6402p'den %12 daha performanslı.
  • i5 6500, 6402 p'den %4 daha performanslı.
Aşağıdaki sonuçlara göre i5 6500 ile i5 6402p arasındaki performans farkını çok fazla hissetmezsin. Ama i5 6600 ile i5 6402p arasında uygulamalarda fark belirli olur.

Yani senin 100TL vermene gerek yok, i5-6402p'de işini görür.

2.jpg

Şimdi bu neden daha performanslı diye soracak olursan. Bilimsel olarak işlemcilerin içinde transistör denilen devre elemanları var. Transistörler ise silikonlardan oluşur.

Bu silikonların iç yapısı (yani atom altına indiğinde) silikonları oluşturan atomlar birbirleriyle bir bağ yaparlar. Ama bağ yaparken kusurlar meydana gelir ve bu kusurlar çeşitliliği meydana getirir.

Yani i5 6600'ın içindeki atomlar daha kararlı yapıda olduğu için elektriksel iletkenliği daha yüksek oluyor. Elektriksel iletkenlik daha yüksek olduğu için daha yüksek performans gösteriyor işlemci, aynı zamanda overclock performansını da bu belirliyor.

İşlemcilerin hepsi aynı şekilde çıkartılıyor. Bunu yaptıkları testler sonucunda aldıkları performans sonuçlarına göre isimlendiriyorlar.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı