Intel i5 6402P RX 470 Sistem Tıkırtı Sorunu

Enes ZEREN

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 26.08.2016 tarihinde Vatan Bilgisayar'dan toplama PC aldım. Sorun şu ki 1 haftadır pek gözüme takılmadı, dün bilgisayarın açma tuşunun oradaki mavi ışığın arada kırmızı olup (bazen sürekli kırmızı, bazen de aralıklarla) tıkırtı sesi geldiğini anladım. Ses ışıkla doğru orantılı olarak geliyor. Yani ışık yandığında ses oluyor. Pek bu konu önemli olmayabilir fakat yine de endişe ediyorum. Belki işlemci stok soğutucudan kaynaklıdır bilemiyorum fakat her zaman değil, farklı zaman aralıkları ile oluyor. Bu konuda endişeliyim, bilgisi olan var ise yorum atabilir mi?
Sistemim:
  • Anakart: MSI H110M PRO-VD
  • İşlemci: Intel i5 6402P
  • Ekran Kartı: Sapphire RX 470 +OC 4 GB
  • Kasa: Everest Ares X-1
  • HDD: WD Blue 1 TB
  • RAM: GSkill DDR4 8GB
Video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyunlardaki FPS durumum gayet iyi akıcı skyrimi modlu şekilde oynuyorum hiç takılma yok. Assassin Creed Rogue de aynı şekilde bütün ayarlar ultrada fakat 0 kasma ama sorun şu ki tıkırtı HDD ye yük bindiği zaman hep oluyor. Çok fazla bir ses değil fakat yinede kulaklığı takmayan biri sessiz olursa ortam duyabiliyor.

Malesef elimde DOOM olmadığı için deneyemem.
O ses bendede geliyor aynı hdd ama hdd tune pro dan yaptığım testte hiçbir sıkıntı yok gözüküyor. Mekanik disk sonuçta bence sesli çalışması normal.

O ses bendede geliyor aynı hdd ama hdd tune pro dan yaptığım testte hiçbir sıkıntı yok gözüküyor. Mekanik disk sonuçta bence sesli çalışması normal.
Aynen kardeşim bende HDD Tune Pro dan testi yaptım. Healt and Error Scan hiçbir şey çıkmadı. O kadar takılmak gerekmiyor bence ama arada Camtasia da render yaparken videoya fazla efekt ekleyince kasma yaşatıyor bana program. Programla alakalı olabilir.

Aynen kardeşim bende HDD Tune Pro dan testi yaptım. Healt and Error Scan hiçbir şey çıkmadı. O kadar takılmak gerekmiyor bence ama arada Camtasia da render yaparken videoya fazla efekt ekleyince kasma yaşatıyor bana program. Programla alakalı olabilir.
Oyunlarda bir performans kaybı oluyormu fps düşüşü falan ?

Hayır. Bazen LOL de oyuna ilk girişte 400 FPS gösteriyor. Sonra TF lerde 120 lere kadar düşüyor. Tabi ki buda gayet normal o kadar büyü ve efekt olmasına karşın gayet iyi performans veriyor.
O zaman bir sıkıntı yoktur. Ama rahatsızsanız aldığınız yeri bir arayıp bu durumu onlara sorabilirsin.

En kısa zamanda sisteme SSD al ve sistemi SSD'ye kur. Çalıştıracağın program HDD'de olsa bile sistem diski olmadığından fazla ses olmayacak belki de hiç olmayacak.
Yinede eskiden 2006 dan beri bilgisayar kullanıyorum ve o eski bilgisayarlarımda böyle bir ses yoktu ve o 2006 daki bilgisayarım zamanının en iyisiydi.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı