Intel i5 750 İçin Ekran Kartı Tavsiyesi

mjorian

Hectopat
Çok sık sistem toplayıp bilgisayar değiştiren bir insan değilim. Şu anki kullandığım sistemi 2011 yılının sonlarına doğru toplamıştım. Artık yeni bir sistem toplamam gerektiğini fark ettim. Ufak bir piyasa araştırması yaptıktan sonra bitcoin minning yüzünden ekran kartları fiyatları uçmuş. En son 7 ay önce arkadaşıma RX480'li bir sistem topladık. Karta o sırada 900 TL ücret ödemiştik ve şu an o kart için 2000-2500 TL fiyat biçmekteler. Ben de bu sebeple oluşturacağım sistemi amazon üzerinden getirmeye karar verdim. 1 senede olsa bekleyeceğim :)

Gelelim asıl konumuza.
Kullanmış olduğum sisteme biraz upgrade yaparak 1 sene daha kendimi idare etmek istiyorum. Ekran kartı için bir kaç öneriye ihtiyacım var.

- İşlemci: Intel Core i5-750 2.66 GHz
- Anakart: Asus P7P55D Pro
- Ekran Kartı: ATI Radeon HD 5770 1GB GDDR5
- Ram: Kingston 99U5403 4GB
- PSU: Yakın zamanda değiştirdim. Ya corsair yada fsp'nin 80+ sertifakalı 500Wt(Yarın kasayi açarak net bilgi verebilirim)
- HDD: 500 GB kaç rpm bilmiyorum.

İnternetten yapmış olduğum araştırmalara göre işlemcim ve anakartım 1050 Ti'a kadar desteklemekte.
Tahminimce darboğaz yaşama ihtimalim var ama tam olarak ne kadar olur bilemediğimden dolayı sizlere sormak istedim.
1050 Ti ya da önerebileceğiniz farklı bir ekran kartı önerisi olursa çok sevinirim.

Not: Sadece ekran kartı güncellemesi yapmayacağım. SSD + RAM+ 7200rpm HDD eklemesi yapacağım.
Not2: İşlemci hızım şu an 3200 MHz( OC yaptım).

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci olarak Xeon X5650 alıp ekran kartınızı 1060'a taşıyın derim. RAM olarak bir 4 GB daha gerekli. SSD gerekli değil, onun yerine X5650 için soğutucu alın.

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

İşlemci değişikliği sağladığım zaman anakart değişikliğide sağlamak durumundayım. Anakartım 1156 pin sahip. Böyle birşey yaparsam ne yazık ki 2500 TL civarlarında bir bütce ayırmam gerekli. Buda kafamda ayırmış olduğum bütceyi açmakta. O fiyata üzerine biraz daha koyup yeni bir pc almam daha mantıklı gibi geliyor.

Şuan ki amacım kafamda ayırmış olduğum bütceye göre en iyisini yapmak.

Bilginiz varsa mevcut işlemcim ile 1050Tİ kullanabilir miyim?

Kusura bakmayın işlemlerin dolayısıyla biraz geç cevap yazdım.

%2-3 gibi bir kayıp benim açımdan bir fark yaratacağını düşünmüyorum ki ben %10'luk bir kayıbı dahi göze aldım.

En son olarak 1050Tİ olarak karar vermeyelim değilmi ekran kartı için başkası sanırım desteklemez.

1 sene daha idare etmek için 1050 Tİ ve RAM eklemenizi tavsiye ederim. Uzun vade yatırım olarak SSD tavsiye ederim. Yeni sistem için ileriye dönük bir yatırım olur.

1050 Tİ için tavsiyem en ucuz olanıdır. Buna bakabilirsiniz. 1050 Tİ

SSD için tavsiyem budur. SSD

RAM için aynı değerlerde bir adet daha RAM alarak takviye yapmanız gerekecektir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı