Intel i5 9600K ile 9600KF arasındaki fark nedir?

Jukamecit

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle selamlar. Ben oyun üzerine bir sistem topladım. Sistemimde şu an i5 9400F var ve bu işlemcinin bazı oyunlarımda yetersiz kaldığını anladım. Vatan Bilgisayar'dan bakmış olduğum Intel i5 9600K ve i5 9600KF seri modelleriyle karşılaştım.

Şimdi benim merak ettiğim konu şu bu iki işlemcinin arasındaki tek fark i5 9600K modelinde "Entegre Grafik Kart" mevcut. Ben sistemi oyun amaçlı topladım ve bütçe olarak da fazla harcamak istemiyorum. Bu "Entegre Grafik Kart" oyunlarda etkisi var mı varsa nedir FPS etkiler mi sizce hangi modeli almalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dahili grafik kartı istemiyorsanız KF alabilirsiniz. Onboard almayacaksanız gerek yok dahili grafiğe. Ama ben olsam ne olur ne olmaz derdim 9600K tercih ederdim.
9600K'nın içindeki GPU çok kötü fakat en azından taktığınız harici ekran kartı bozulduğunda bilgisayarı çalıştırabilmenizi sağlıyor. 9600KF'de ise dahili GPU olmadığı için harici ekran kartınız bozulduğunda sistemi çalıştırmanız direk imkansız.

9600K'nın içindeki GPU çok kötü fakat en azından taktığınız harici ekran kartı bozulduğunda bilgisayarı çalıştırabilmenizi sağlıyor. 9600KF'de ise dahili GPU olmadığı için harici ekran kartınız bozulduğunda sistemi çalıştırmanız direk imkansız.
Onu zaten ben de biliyorum. O sebeple ne olur ne olmaz 9600K tercih ederdim dedim.

Ben ikisinin arasında oyundaki performansını sormuştum oyun için bütçe olarak da alınmalı mı “Entegre Grafik Kartı” oyunda bi önemi var mı bunu merak ettim 😅
Hayır yok, aralarındaki tek fark birisinde grafik birimi olması. Oyunlarda performansları aynı olur. Hangisi ucuzsa onu alın bence.

Ben 9400f'den 9600k'ye yükseltme önermem. Aynı çekirdek sayısı tek farkı 1ghz civarı hız artışı. Ekran kartın RTX2070 ve üstü bir seriyse en az i7 almaya çalış. Yoksa hiç yükseltme. 6/6 işlemciler %100 kullanımlara dayandı, uzun ömürlü ve verdiğin paraya değen bir yükseltme olmaz.

Ben 9400f'den 9600k'ye yükseltme önermem. Aynı çekirdek sayısı tek farkı 1ghz civarı hız artışı. Ekran kartın RTX2070 ve üstü bir seriyse en az i7 almaya çalış. Yoksa hiç yükseltme. 6/6 işlemciler %100 kullanımlara dayandı, uzun ömürlü ve verdiğin paraya değen bir yükseltme olmaz.
Şuan sistemde rtx 2070 var evet ama i5 9600KF yeterli gelecektir tavsiyen için teşekkürler 😊 🙏

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı