Intel i5 9600K işlemci performansı düşük

1yasam

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, başlıkta da belirttim bilgisayarımın bütün parçalarını belirtiyorum. Performansta neden sorun yaşadığımı lütfen bu konulara hakim kişiler yorumlasın çünkü söylenenleri, verilen tavsiyeleri yapacağım. Şimdiden teşekkürler.

Parçalar;
MSI GTX 1070 Gaming X model ekran kartım var.

İşlemcim Intel i5 9600K. Corsair H45 tek fan sıvı soğutma ile kullanıyorum fakat BIOS'tan sürekli hata alıyordum ısı konusunda ama bunu önemsemedim bir bug gibi düşündüm çünkü sıvı soğutmayı 0 aldım ve montajı da doğru. Güzel de bir termal macun sürdüm. Bu sebepten önemsemedim. Sorun sıvı soğutmada ise bunu nasıl anlayabilirim?

RAM HyperX Predator 2x8 GB CL15 3000MHz
PSU 700W Thermaltake ( sertifikasız )
256 GB XPG M.2 SSD
MSI Z390-A PRO anakart.

2 ay kadar önce PUBG oynamak istedim arkadaşımla. Oyunu indirdim, FPS değerlerim 40-30 arasında. Sorun nerede olabilir? Bu kadar düşük FPS almam normal mi?
Z390-A PRO hakkında birkaç konu gördüm. Ben de benzer arızaları yaşadım. Örnek veriyorum: Bütün parçaların çalışıp ekranın gelmemesi. Kartı iade ettim fakat 1151 pin işlemcim olduğundan dolayı para iadesi gerçekleştiğinde gene aynısını almak zorundayım çünkü diğer anakart modellerinde MHz değerleri çok düşük. Ufak bir OC yapmayı da düşünüyorum pek fazla bilgim yok OC hakkında ama araştıracağım. Recep Baltaş ya da Ali Güngör'ün MSI Z390-A PRO anakartında bir inceleme videolarını göremedim. Keşke olsa da rehber olmuş olsa... Konuyu fazla uzatmadan ve dağıtmadan sizden gelecek yorumları bekliyorum. Şimdiden zaman ayıran herkese teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
9600K ve Corsair H45 sıvı soğutma kullanıyordum yakın zamana kadar. Gayet serin çalışması lazım. B360 anakart ile kullandım tabi ki. Satıcı İnventus'dan anakartı bios update yapıp yollamasını rica ettim 9600K'nın çalışması için. RTX 2070 ile darboğaz yaşadığım için 9700K'ya terfi ettim. OC ile işim olmadığından ve Z serisi anakartlarda Intel'de RAM frekansı AMD'ye göre az olduğundan millet tırsıyor ama bu durum Intel'de FPS'yi çok az etkiliyor. Kuzende de giriş seviyesi Z390 Asus anakart var ve o da sıkıntı yaşıyor. Z390 diye giriş seviyesi almaktansa iyi bir B365 anakart daha mantıklı. Inventus gibi firmalara bios update yaptırabilirsin. Satıcıya bios update yaptırıp yollatabilirsen iyi bir B360 da alabilirsin.
Bu arada Corsair H45 6. yılındaydı ve fan sesi çok rahatsız ediyordu. Fanı değiştirdim sonra pompa sesi başladı. Uzun yıllar seni götürür H45. Ben H45 ile 9600K kullanırken 70 dereceyi hiç görmedim. BF5, Warzone, R6 Siege oynuyorum çoğunlukla.

1151 pin işlemcim olduğu için daha iyi bir anakart bulamıyorum ki 1.500 lira olmuş Z390'a Pro bir de sanırım anakart kronik sorunlu birkaç kişi daha bu tarz da sorun yaşamış soğutucuya gelince sanırım içinde sıvısı yok nasıl bakılır bilmiyorum kurcalamakta istemiyorum bilmediğim için şanssız birisi olduğumdan bir şey olur korkusu var açıkçası düşününce de PSU sıkıntı diyorum kendi kendime aldığım FPS değerine bakınca PUBG'de ve en düşük ayarlarda alıyorum bunu ne yapacağım bilemiyorum işlemciyi satıp AMD'ye mi dönsem diyorum bir yandan ama satma süreci falan işin içine giriyor kafam çok karışık...

9600k ve Corsair H45 sıvı soğutma kullanıyordum yakın zamana kadar. Gayet serin çalışması lazım. B360 anakart ile kullandım tabii ki. Satıcı Inventus'dan anakartı BIOS Update yapıp yollamasını rica ettim 9600K'nın çalışması için. RTX 2070 ile darboğaz yaşadığım için 9700K'ya terfi ettim. OC ile işim olmadığından ve Z serisi anakartlarda Intel'de RAM frekansı AMD'ye göre az olduğundan millet tırsıyor ama bu durum Intel'de FPS'yi çok az etkiliyor. Kuzende de giriş seviyesi Z390 ASUS anakart var ve o da sıkıntı yaşıyor. Z390 diye giriş seviyesi almaktansa iyi bir B365 anakart daha mantıklı. Inventus gibi firmalara BIOS Update yaptırabilirsin. Satıcıya BIOS Update yaptırıp yollatabilirsen iyi bir B360 da alabilirsin.
Bu arada Corsair H45 6. yılındaydı ve fan sesi çok rahatsız ediyordu. Fanı değiştirdim sonra pompa sesi başladı. Uzun yıllar seni götürür h45. ben H45 ile 9600k kullanırken 70 dereceyi hiç görmedim. BF5, Warzone, R6 Siege oynuyorum çoğunlukla.
9600K ve Corsair H45 sıvı soğutma kullanıyordum yakın zamana kadar. Gayet serin çalışması lazım. B360 anakart ile kullandım tabi ki. Satıcı İnventus'dan anakartı bios update yapıp yollamasını rica ettim 9600K'nın çalışması için. RTX 2070 ile darboğaz yaşadığım için 9700K'ya terfi ettim. OC ile işim olmadığından ve Z serisi anakartlarda Intel'de RAM frekansı AMD'ye göre az olduğundan millet tırsıyor ama bu durum Intel'de FPS'yi çok az etkiliyor. Kuzende de giriş seviyesi Z390 Asus anakart var ve o da sıkıntı yaşıyor. Z390 diye giriş seviyesi almaktansa iyi bir B365 anakart daha mantıklı. Inventus gibi firmalara bios update yaptırabilirsin. Satıcıya bios update yaptırıp yollatabilirsen iyi bir B360 da alabilirsin.
Bu arada Corsair H45 6. yılındaydı ve fan sesi çok rahatsız ediyordu. Fanı değiştirdim sonra pompa sesi başladı. Uzun yıllar seni götürür H45. Ben H45 ile 9600K kullanırken 70 dereceyi hiç görmedim. BF5, Warzone, R6 Siege oynuyorum çoğunlukla.
peki sence ben dar boğaz yaşıyo muyum ?

1151 pin işlemcim olduğu için daha iyi bir anakart bulamıyorum ki 1.500 lira olmuş Z390'a Pro bir de sanırım anakart kronik sorunlu birkaç kişi daha bu tarz da sorun yaşamış soğutucuya gelince sanırım içinde sıvısı yok nasıl bakılır bilmiyorum kurcalamakta istemiyorum bilmediğim için şanssız birisi olduğumdan bir şey olur korkusu var açıkçası düşününce de PSU sıkıntı diyorum kendi kendime aldığım FPS değerine bakınca PUBG'de ve en düşük ayarlarda alıyorum bunu ne yapacağım bilemiyorum işlemciyi satıp AMD'ye mi dönsem diyorum bir yandan ama satma süreci falan işin içine giriyor kafam çok karışık...

peki sence ben dar boğaz yaşıyo muyum ?
MSI Afterburner ile işlemci ve ekran kartı kullanımını izlemelisin. Ekran kartı kullanımı düşük iken işelmci kullanımı %95-100 ise işlemci kaynaklı darboğaz vardır.

MSI Afterburner ile işlemci ve ekran kartı kullanımını izlemelisin. Ekran kartı kullanımı düşük iken işelmci kullanımı %95-100 ise işlemci kaynaklı darboğaz vardır.
teşekkür ederim bilgin için bunu dikkate alıcam peki psu hakkında ne düşünüyorsun tavsiye edebileceğin bir psu var mı ?

Yeni konular

Geri
Yukarı