Intel i7-12700H vs AMD Ryzen 7 7840HS

Attığım resimlerde AMD ile alakalı herhangi bir saat hızı değeri de bulunmamakta ona nereden ulaştınız gene anlamadım.

Attığın SS Jarrod YouTube Kanalından alıntı. Gidip videonun tamamını izlersen ne demek istediğimi anlarsın, yukarıda yazdığın şeylerde yanlış bilgiler var.

Bende 12700’de 6900HX’de vardı. 12700H önde falan değil. Alienware Sıvı soğutma kolum kadar bakır plakalı 4 fan kasada bile sıcak çalışan dümdüz kötü bir işlemciydi. Kağıt üzerinde değerler yüksek görünse de birkaç dakika sonra kısıyordu zaten kendini. Öte yandan 2 Fan Standart Termal macun ile 6800H ve 6900 HX çipleri aynı kasada benzer performansları daha stabil şekilde %35 daha az enerji ile veriyordu. Son olarak AMD tarafındaki dahili GPU çok daha iyiydi.

Eğer kâğıt üzerindeki verilere bakarsan 12700 alabilirsin, aldıktan sonra da adam akıllı kullanmak ve nimetlerinden faydalanmak istersen Intel iyi falan değil. Durum bir nesil sonrası için de aynı. AMD makası iyice kapamış, iGPU’da neredeyse ikiye katlamış ve daha az enerji kullanıyor. Daha ucuz olması da cabası. Intel’i dizüstünde öven ilk defa görüyorum cidden. Kötü değil de en iyisi de değil yani mobilde çok ciddi rakipler var Intel’in henüz harcı değil buralar.

Dediğim gibi masaüstü alsam Intel olurdu. Mobil dünyası Intel için yarının konusu.

IMG_1250.png

Attığın SS jarrod YouTube kanalından alıntı. Gidip videonun tamamını izlersen ne demek istediğimi anlarsın, yukarıda yazdığın şeylerde yanlış bilgiler var.

Bende 12700'de 6900HX'de vardı. 12700H önde falan değil. Alienware sıvı soğutma kolum kadar bakır plakalı 4 fan kasada bile sıcak çalışan dümdüz kötü bir işlemciydi. Kağıt üzerinde değerler yüksek görünse de birkaç dakika sonra kısıyordu zaten kendini. Öte yandan 2 fan standart termal macun ile 6800H ve 6900 hx çipleri aynı kasada benzer performansları daha stabil şekilde %35 daha az enerji ile veriyordu. Son olarak AMD tarafındaki dahili GPU çok daha iyiydi.

Eğer kâğıt üzerindeki verilere bakarsan 12700 alabilirsin, aldıktan sonra da adamakıllı kullanmak ve nimetlerinden faydalanmak istersen Intel iyi falan değil. Durum bir nesil sonrası için de aynı. AMD makası iyice kapamış, IGPU'da neredeyse ikiye katlamış ve daha az enerji kullanıyor. Daha ucuz olması da cabası. Intel'i dizüstünde öven ilk defa görüyorum cidden. Kötü değil de en iyisi de değil yani mobilde çok ciddi rakipler var Intel'in henüz harcı değil buralar.

Dediğim gibi masaüstü alsam Intel olurdu. Mobil dünyası Intel için yarının konusu.

Eki Görüntüle 2094877

Dostum ben zaten düşük watt değerlerinde AMD'nin daha iyi performans verdiğimi yazdığım yazıda belirttim, sonra bana verdiğin bilgiler yanlış deyip AMD'nin düşük watt değerlerinde daha iyi performans verdiği ekran görüntüsünü atmışsın. Jarrodun videosunda da bakabilirsin 7840HS 13700H'a göre daha fazla ısınıyor. Bu kendi bilgisayarımdaki R23 skorum. Acer Nitro AN17-51 kullanıyorum, işlemci zaten overclock olmuyor ya da oluyorsa ben olmuyor diye biliyorum o yüzden hiçbir değere dokunmadım. Şimdi lafı şuraya getireceğim, daha fazla watt çekiyor, doğru 119W çekmiş fakat 80 derece ve 20k skor var. 7840HS ile 20k alabileceğini düşünmüyorum, aynı kasada olsa 81 derece kalacağını düşünmüyorum.

Fakat konumuz 13700H ve 7840HS değildi zaten. Bahsettiğim gibi Intel 12. nesilden beri mobilde iyi iş çıkarıyor, kendi neslindeki rakinini iyi eziyor 12700H ve 13700H arasında ciddi bir performans farkı yok.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240124_101858_YouTube.jpg
    Screenshot_20240124_101858_YouTube.jpg
    132 KB · Görüntüleme: 39
  • IMG-20240123-WA0017.jpg
    IMG-20240123-WA0017.jpg
    324,6 KB · Görüntüleme: 27
  • Screenshot_20240124_140753_YouTube.jpg
    Screenshot_20240124_140753_YouTube.jpg
    115,9 KB · Görüntüleme: 28
  • Screenshot_20240124_140814_YouTube.jpg
    Screenshot_20240124_140814_YouTube.jpg
    126 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleme:
Dostum ben zaten düşük watt değerlerinde AMD'nin daha iyi performans verdiğimi yazdığım yazıda belirttim, sonra bana verdiğin bilgiler yanlış deyip AMD'nin düşük watt değerlerinde daha iyi performans verdiği ekran görüntüsünü atmışsın.
Ben yanlış bilgi dediklerini önceki nesile ithafen dediklerinden dolayı demiştim. Sonraki attığım SS sadece önceki dediğimi desteklemek içindi ve ayrı paragrafta yazılmış bir şey. Kavramları karıştırmayalım lütfen.

119W çekmiş fakat 81 derece ve 20k skor var.
Test bittikten sonra epey bekledin herhalde SS almak için. Dinamik sıcaklığın bu olması elbette imkansız. Max TDP çekmene 6 Watt kalmış ve 80 derecede kalıyor makina. Tarih yazmaz. Bence taraflısın, yukarıda attığın SS'de 85 Watt ile 84 derece vuran işlemcin 119 Watt çekerken 81 derecede falan kalacak zannediyorsun.

20K almasına gerek yok, bu bir mobil işlemci neden R23 skoru bu kadar önemli anlamadım gerçekten. Fişten çektiğin zaman harici ekran kartını devreden çıkarıp kendi kendine yetebilecek mis gibi bir çip 7840HS. Mobil olmanın tüm avantajlarına sahip ve testlerde verimliliği yanında performansta da 13700'ü sollamış. Her anlamda iyi değil ancak 13700HX'in çilesini çektirecek kadar da geride değil. Zaten mesele oyun oynamak ise ikisi de aynı, yer yer AMD tarafı daha önde. Neyi tartışıyoruz şu an? Bir tarafta sadece belli şartlarda kendini gösterebilen, fazla TDP ve çekirdek sayısından işi götürmeye çalışan ve kör topal götüren Intel, diğer tarafta mobilin tüm avantajlarını taşıyan AMD. Bak ben cidden AMD fanı falan da değilim, 2008 - 2021 arası hep Intel kullandım. 1 sene AMD'den sonra Apple M2 Pro çipe geçtim. Sadece olanı söylüyorum, Intel mobil çipte iyi falan değil. Vasatın üzeri belki ancak iyi mobil dediğin zaman Apple'dan da önce Intel AMD barajını geçemez.

Ben yanlış bilgi dediklerini önceki nesile ithafen dediklerinden dolayı demiştim. Sonraki attığım SS sadece önceki dediğimi desteklemek içindi ve ayrı paragrafta yazılmış bir şey. Kavramları karıştırmayalım lütfen.

Test bittikten sonra epey bekledin herhalde SS almak için. Dinamik sıcaklığın bu olması elbette imkansız. Max TDP çekmene 6 watt kalmış ve 80 derecede kalıyor makine. Tarih yazmaz. Bence taraflısın, yukarıda attığın SS'de 85 watt ile 84 derece vuran işlemcin 119 watt çekerken 81 derecede falan kalacak zannediyorsun.

20k almasına gerek yok, bu bir mobil işlemci neden R23 skoru bu kadar önemli anlamadım gerçekten. Fişten çektiğin zaman harici ekran kartını devreden çıkarıp kendi kendine yetebilecek mis gibi bir çip 7840HS. Mobil olmanın tüm avantajlarına sahip ve testlerde verimliliği yanında performansta da 13700'ü sollamış. Her anlamda iyi değil ancak 13700Hx'in çilesini çektirecek kadar da geride değil. Zaten mesele oyun oynamak ise ikisi de aynı, yer yer AMD tarafı daha önde. Neyi tartışıyoruz şu an? Bir tarafta sadece belli şartlarda kendini gösterebilen, fazla TDP ve çekirdek sayısından işi götürmeye çalışan ve kör topal götüren Intel, diğer tarafta mobilin tüm avantajlarını taşıyan AMD. Bak ben cidden AMD fanı falan da değilim, 2008 - 2021 arası hep Intel kullandım. 1 sene AMD'den sonra Apple M.2 Pro çipe geçtim. Sadece olanı söylüyorum, Intel mobil çipte iyi falan değil. Vasatın üzeri belki ancak iyi mobil dediğin zaman Apple'dan da önce Intel AMD barajını geçemez.

Dostum kasanın sıcaklık değerleri cidden iyi hani yaptığım her testte 20k almıyor ama 10 dakikalık test yapsam 19k altına düşeceğini sanmıyorum. AMD tarafında iGPU gözle görülür bir şekilde daha başarılı ona lafım yok benim bahsettiğim şey şu sadece. 12700H ve 13700H neredeyse aynı işlemciler. 7840HS ve 13700H da neredeyse aynı işlemciler o yüzden 12700H ve 7840HS kullanan laptopları kıyasladığım zaman arada 3000TL'den fazla fiyat farkı varsa ucuz olanı önerir geçerim sadece. İki tarafın da artıları var eksileri var. Mobil tarafında Intel'i başarılı buluyorum açıkçası ben de masaüstünde AMD kullanırım orada onu daha başarılı buluyorum, çektiği watt olsun platform ömrü olsun. Buraya da timespy skorumu bırakayım ona da bir bak orada da güzel skor ve termalliydi çünkü. Bir de Cinebench'te Max Watt'a ulaşmasına 5W kaldı demişsin de 119W çekmiş benim işlemci limiti zaten 115W diye biliyorum 13700H, hx değil o yüzden o yorumunu anlamadım tam.

Dostum kasanın sıcaklık değerleri cidden iyi hani yaptığım her testte 20k almıyor ama 10 dakikalık test yapsam 19k altına düşeceğini sanmıyorum. AMD tarafında iGPU gözle görülür bir şekilde daha başarılı ona lafım yok benim bahsettiğim şey şu sadece. 12700H ve 13700H neredeyse aynı işlemciler. 7840HS ve 13700H da neredeyse aynı işlemciler o yüzden 12700H ve 7840HS kullanan laptopları kıyasladığım zaman arada 3000TL'den fazla fiyat farkı varsa ucuz olanı önerir geçerim sadece. İki tarafın da artıları var eksileri var. Mobil tarafında Intel'i başarılı buluyorum açıkçası ben de masaüstünde AMD kullanırım orada onu daha başarılı buluyorum, çektiği watt olsun platform ömrü olsun. Buraya da timespy skorumu bırakayım ona da bir bak orada da güzel skor ve termalliydi çünkü. Bir de Cinebench'te Max Watt'a ulaşmasına 5W kaldı demişsin de 119W çekmiş benim işlemci limiti zaten 115W diye biliyorum 13700H, hx değil o yüzden o yorumunu anlamadım tam.

Mobil tarafinda Intel pek başarılı sayılmaz markaları zora sokacak derece yüksek ısınmalar söz konusu ve 14.nesil işlemcilere laf yok zaten testlere bakılarak ne kadar vasat olduğu anlaşılabilir AMD mobil işlemcilerde en çok tercih edilenler Intel mobil tarafında AMD'ye kesinlikle yetişemez testler ortada zaten 3'lü sayılarda watt çeken bir işlemci Intel

Hem de Mobile da AMD AI iyi iş çıkarır gibi görünüyor çünkü Mobile da 4 tflopsu 10 tflops ve üstüne çıkarabileceği yazıyor ve watt değerli sonuç olarak Mobile da Intel almak isteyen birinin fazlaca para dökmesi gerekebilir burada performans değil sıcaklık değerlerini baz aldım.

benim işlemci limiti zaten 115W diye biliyorum

H olsa bile farketmez 155 Watt dolaylarına kadar çıkar canı isterse hocam. 115W olsa zaten 119W’da göremezdi. Intel’ler soğuk çalıştıkça çeker yukarı tüketimi, acımaz. Hem transistör mimarileri eski olduğundan, hem daha fazla P çekirdek koyduklarından bir de zaten X86_64 tabanlı sistemler hep böyle. AMD’de mimarisinin performansını veremiyor. Apple gibi ARM’a geçemediler gitti.

Bu cihazın termallerini aradım da pek profesyonel bir videoya denk gelmedim zaten çok da bakamadım. Eğer dediğin doğruysa Acer Sıvı Nitrojen falan koymuş olmalı cihaza soğutmak için. Dediğim gibi benim eski 12700H Alienware kasada ki çok kalitelidir, 4 fan ve Galyum Silikon Sıvı Metal Macun ile bu termalleri yakalayamıyordu.

H olsa bile fark etmez 155 watt dolaylarına kadar çıkar canı isterse hocam. 115W olsa zaten 119W'da göremezdi. Intel'ler soğuk çalıştıkça çeker yukarı tüketimi, acımaz. Hem transistör mimarileri eski olduğundan, hem daha fazla p çekirdek koyduklarından bir de zaten X86_64 tabanlı sistemler hep böyle. AMD'de mimarisinin performansını veremiyor. Apple gibi ARM'a geçemediler gitti.

Bu cihazın termallerini aradım da pek profesyonel bir videoya denk gelmedim zaten çok da bakamadım. Eğer dediğin doğruysa Acer sıvı nitrojen falan koymuş olmalı cihaza soğutmak için. Dediğim gibi benim eski 12700H Alienware kasada ki çok kalitelidir, 4 fan ve galyum silikon sıvı metal macun ile bu termalleri yakalayamıyordu.

Ailenware gibi bir laptopta bile deli gibi ısınıyorsa yazık çünkü ailenware kullandığımda alaska gibi tutuyordu ama bilmiyorum belki yurt dışından olduğu içindir kuzenimindi hâlâ kullanıyor çok pahalıya aldın demişlerdi bende demiştim ama ömürlük laptop gibi Intel'lerin baş problemi sanırsam güç tüketimi çoğunluklada thermal throttle yiyor.

Ailenware gibi bir laptopta bile deli gibi ısınıyorsa yazık çünkü ailenware kullandığımda alaska gibi tutuyordu ama bilmiyorum belki yurt dışından olduğu içindir kuzenimindi hâlâ kullanıyor çok pahalıya aldın demişlerdi bende demiştim ama ömürlük laptop gibi Intel'lerin baş problemi sanırsam güç tüketimi çoğunluklada thermal throttle yiyor.
Dediğim gibi sonra 12700H'dan kurtuldum. 12700H Quad Fan ve Sıvı metal ile soğumadı ancak aynı kasada 6900HX Dual Fan ve normal Termal macun ile RDR2 Ultra FHD'de 60 derece dolaylarındaydı. İncelemesi var daha önceki konularımda. Alienware'da kasa zaten buz gibi, sadece işlemci 100 W çekerse kasanın dayanır gücü kalmıyor. Sonra AMD'den de kurtuldum gerçi. Windows'un Update serverları ile uyumlu çalışmıyordu, en son 2 kere bir kere 3070Ti VRAM'lerinin lehimleri çatladı bir sefer de RAM Slotlarından birisinin yolları arıza yaptı. 40 gün bilgisayarsız kaldım, para kaybettim. Gidip MacBook aldım. Windows tarafında DDR5 ile beraber Anakartlar kötü basılmaya başladı sebebini bilmiyorum. Verdiğim para 3K dolar civarlarındaydı.

Ama hakkını yemeyeyim motor kazası yaptım 90 kilo birisi olarak düştüm üzerine, bana mısın demedi. Kasada iz bile yoktu.

Şimdi MacBook M2 Pro kullanıyorum, bu da 100 W çekse yanar yani. Ama işte 4K Resident Evil oynarken bir yandan da Twitch'e FHD 1080P yayın verirken 55 Watt dolaylarında tüketim yapıyor. Sıcaklık 60-65 derece.

Dediğim gibi sonra 12700H'dan kurtuldum. 12700H Quad fan ve sıvı metal ile soğumadı ancak aynı kasada 6900HX Dual fan ve normal termal macun ile RDR2 Ultra FHD'de 60 derece dolaylarındaydı. İncelemesi var daha önceki konularımda. Alienware'da kasa zaten buz gibi, sadece işlemci 100W çekerse kasanın dayanır gücü kalmıyor. Sonra AMD'den de kurtuldum gerçi. Windows'un Update serverları ile uyumlu çalışmıyordu, en son 2 kere bir kere 3070 Ti VRAM'lerinin lehimleri çatladı bir sefer de RAM slotlarından birisinin yolları arıza yaptı. 40 gün bilgisayarsız kaldım, para kaybettim. Gidip MacBook aldım. Windows tarafında DDR5 ile beraber anakartlar kötü basılmaya başladı sebebini bilmiyorum. Verdiğim para 3K dolar civarlarındaydı.

Ama hakkını yemeyeyim motor kazası yaptım 90 kilo birisi olarak düştüm üzerine, bana mısın demedi. Kasada iz bile yoktu.

Şimdi MacBook M.2 Pro kullanıyorum, bu da 100W çekse yanar yani. Ama işte 4K Resident Evil oynarken bir yandan da Twitch'e FHD 1080p yayın verirken 55 watt dolaylarında tüketim yapıyor. Sıcaklık 60-65 derece.

Hocam MacBook Air ile bir oyun oynama söz konusu olur mu bir dönem M1 çipli bir MacBook almayı planlıyordum sonra vazgeçtim oynanabilir mi M1 çip ile oyun yoksa sadece business mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı