Intel i7 13700H mı Ryzen 7 7840HS mı?

Evet 40k üstüne çıkacaksam 4070 almalıyım düşündüm ilk başta ben de ama bilgisayar mühendisliğinde ekran kartından çok işlemci ve bir tık da RAM önemli olduğu için 4070 yerine 32 GB RAM daha çok işime yarar diye diye düşündüm. Yani burada mesele daha çok attığım 2 laptoptan hangisini seçmek mantıklı olur adlı çalışma.

Hocam özellikle ASUS laptoplarda 1 M.2 SSD bir tanede RAM slotu bırakıyor RAM 1000 lira SSD 1300 liraya istediğiniz değere çıkarabilirsiniz 4060 ile 4070 arasınsa dağlar kadar fark var kullanmayacaksanız bile bir değeri var ondan dolayı söyledim.

Evet ben de bu seri biraz fazla ısınıyor diye duydum. Gönül ister Asus Rog strix modelinden almak sonuçta Asus un üst segmentte kalitesi ortada ama baktığım özelliklerin bir tık aşağısında bile baksam o modelden 50k yı aşıyor mlsf :')

Hocam ne diyorsunuz? 2 3k fazla vermek ryzen yerine intel e beni pişman eder mi? Aldığım işlemciden pişman olacağımı sanmıyorum dediginiz gibi güçlü ama Ryzen modeli daha çok beni tatmin edecek bir işlemciyse daha düşük bir fiyata üstelik tabiri caizse paramla rezil olmama gerek yok 😅 Yoksa iki işlemcide hemen hemen aynı performanstaysa 2 3k fazla vermemin bir önemi yok dediğim gibi. Marka tercih meselesi oluyor o zaman
Vallahi hocam ben zamanında 11800H ve 5800H arasından 5800H tercih ettim, hiç bir eksi yanını da görmedim. Aslında aynı güçte işlemciler kimi bazı render uygulamalarında çok az daha iyi kimi oyunlarda. Ben ama asla 3K fazla verip Intel olsun demem bu devirde. Ama dediğiniz gibi aynı güçteler hatta oyun anlamında baktığım kadarıyla 7850HS bir tık daha iyi diyorlar, bu bağlamda marka takıntısı oluyor biraz.

Vallahi hocam ben zamanında 11800H ve 5800H arasından 5800H tercih ettim, hiç bir eksi yanını da görmedim. Aslında aynı güçte işlemciler kimi bazı render uygulamalarında çok az daha iyi kimi oyunlarda. Ben ama asla 3K fazla verip Intel olsun demem bu devirde. Ama dediğiniz gibi aynı güçteler hatta oyun anlamında baktığım kadarıyla 7850HS bir tık daha iyi diyorlar, bu bağlamda marka takıntısı oluyor biraz.
Hocam şöyle oyun anlamında kimin çok önde benim için fark etmiyor. Ama eğer intel mühendislik uygulamaları render gibi konularda da amd den geri de ise o zaman benim için sorun. Ama aynı performanssa hatta daha iyiyse intelden yana sıkıntım yok. Bir de kafamı kurcalayan şey sıcaklık değeri. Performansı etkiliyor bildiğiniz gibi. Hangi işlemci daha çok ısınıyor diğerine göre biliyor musunuz? 2 3k fiyatın fark etmez dememin sebebi pahalı olanı 9 ay peşin taksit ile almış olmam. Yani diğerini 6 ay taksit ile alacağım için çok bir şey değişmiyor. Şu an parasında değilim. Şu an daha çok performans tarafı beni düşündürüyor. Eğer ki mühendislik alanında performans olarak amd işlemci daha çok işimi görecekse iade etmeyi düşünüyorum çünkü.

Hocam şöyle oyun anlamında kimin çok önde benim için fark etmiyor. Ama eğer intel mühendislik uygulamaları render gibi konularda da amd den geri de ise o zaman benim için sorun. Ama aynı performanssa hatta daha iyiyse intelden yana sıkıntım yok. Bir de kafamı kurcalayan şey sıcaklık değeri. Performansı etkiliyor bildiğiniz gibi. Hangi işlemci daha çok ısınıyor diğerine göre biliyor musunuz? 2 3k fiyatın fark etmez dememin sebebi pahalı olanı 9 ay peşin taksit ile almış olmam. Yani diğerini 6 ay taksit ile alacağım için çok bir şey değişmiyor. Şu an parasında değilim. Şu an daha çok performans tarafı beni düşündürüyor. Eğer ki mühendislik alanında performans olarak amd işlemci daha çok işimi görecekse iade etmeyi düşünüyorum çünkü.
Valla hocam o uygulamadan uygulamaya, oyundan oyuna değişir ama asla arasında 3-4K vermeyi hak edecek farkın olduğunu sanmıyorum ki yok zaten. Olsa olsa %2 taş çatlasın %5'lik bir fark olur. Isınma konusunda 7840HS bizim cihazda ortalama 70-80 derece çalışıyor ki son derece aslında iyi değerler. Yani ben burada hangisi daha ucuz ise onu alır geçerdim.

Geri
Yukarı