Intel i7-13700KF ve RTX 3060 Ti sistem darboğaz yapar mı?

Wrench1x

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese kolay gelsin ülkenin bulunduğu durumdan dolayı geçmiş olsun.

Yakın zamanda oyun için bilgisayar topladım bütçem sınırlı olduğundan dolayı çok yüksek tutamadım bileşenleri ama işlemciyi biraz abarttığımı düşünüyorum. Size birkaç sorum olacaktı şimdiden teşekkür ederim.

İlk olarak işlemcinin Turbo Boost'unu vs. her şeyini kapattım kullanımı %30u geçmiyor sizce açmalı mıyım ömrü uzasın diye açmak istemiyorum ama belki yanılıyorumdur.

İkinci olarak her şeyi ultrada açıp oynasam zorlar mıyım sistemi uzun süreli kullanımda sıkıntı çıkarır mı?

Son olarak darboğaz yapar mı? Eğer yaparsa aşırı sıkıntı yapar mı?

Şimdiden teşekkür ederim.

anakart: ASUS Prime Z790-P
ekran kartı: ASUS GeForce TUF RTX3060 Ti 8 GB 256 bit.
işlemci: Intel Core i7-13700KF 3.40 GHz 30 MB önbellek.
RAM: G.Skill 16 GB ( 2x8 ) DDR4 4000MHz.
güç kaynağı: Cooler Master MWE V2 750W 80Plus Gold.
işlemci soğutucu: Cooler Master Masterliquid ML240l V2.
SSD: Samsung 500GB 980 NVMe M.2 SSD.

İlk sorunuzun cevabı: Gerekli termal bakımıları yaparsanız ömrüne katkı sağlamış olursunuz Turbo Boost açmak ömrünü düşürmez.

İkinci sorunuzun cevabı: Hayır.

Üçüncü sorunuzun cevabı: Hayır. i7-13700KF ile en son çıkan ekran kartlarında dahi darboğaz sorununuz olmayacaktır.

Yani ekran kartı darboğaz yapar, keşke işlemciyi 13600KF ve ekran kartını 3080 olarak alsaydın hocam daha iyi olurdu.

@iCyrex
@Eagle_Paw

Darboğaz nedir önce bir onu öğrenmeniz lazım, sonra tartışalım! Adam işlemcim ekran kartına darboğaz yapar mı diye sormamış, sistemde darboğaz olur mu diye sormuş. Bu sistemde oyun için en zayıf bileşen hangisi tabii ki ekran kartı, o yüzden ekran kartı işlemciye göre zayıf kalır ve darboğaz yapar. Bunun yerine daha uygun fiyatlı bir işlemci mesela 13600KF ve daha güçlü bir ekran kartı alsaydı mesela 3080 veya 4070, ultra oyunculuk için daha akıllıca tercih olacaktı.

Touch Blue almaya ne zaman gidersiniz hocam?

@iCyrex
@Eagle_Paw

Darboğaz nedir önce bir onu öğrenmeniz lazım, sonra tartışalım! Adam işlemcim ekran kartına darboğaz yapır mı diye sormamış sistemde darboğaz olur mu diye sormuş. Bu sistemde oyun için en zayıf bileşen hangisi tabii ki ekran kartı, o yüzden ekran kartı işlemciye göre zayıf kalır ve darboğaz yapar. Bunun yerine daha uygun fiyatlı bir işlemci mesela 13600KF ve daha güçlü bir ekran kartı alsaydı mesela 3080 veya 4070, Ultra oyunculuk için daha akıllıca tercih olacaktı.

Ona bakılırsa arkadaşımız hangi ekran kartını almalıyım diye de sormamış. Forumda görüyorum ki her sistem özellikleri yazana insanlar yok onu değiştirin yok onu almayın bunu alın vs. fikirler öneriyor. Bırakın adamın sistemini adam sistemini öyle istiyorsa öyle olur. Tüm ayarları Ultra'ya çekince 2K çözünürlüğe vs çıktığı zaman bahsettiğiniz darboğaz olmayacaktır.

Tüm ayarları Ultra'ya çekince 2K çözünürlüğe vs çıktığı zaman bahsettiğiniz darboğaz olmayacaktır.

Yine alakasız ve yanlış bilgi veriyorsun, işlemci zaten darboğaz yapmıyor ister ultraya çeksin ister orta ayarda oynasın GPU kullanımı hep yüksek olacaktır çünkü işlemci çok güçlü. 2016 üyesinin ve darboğaz nedir bilmiyorsun hocam.

Geri
Yukarı