Intel i7 14700F ve RTX 4070 Super darboğaz yapıyor

hakan3421

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar hepinize merhaba, yeni PC topladım ama sürekli CPU kullanımı GPU'dan daha fazla sorunu çözemedim. Yardımcı olabilir misiniz? Detaylı sistemi aşağıya yazıyorum ve Afterburner'den bir resim bırakıyorum. Şimdiden teşekkürler.

Gigabyte B760 Gaming X DDR5 anakart.
MSI gforce RTX 4070 Super ekran kartı.
Intel i7 14700F 20 çekirdek işlemci.
Gsıll 16 GB X2 6000MHz CL36 RAM.
240mm Cooler Master sıvı soğutucu.
Kingston 1 TB NVMe M.2 SSD.
850W 80+ Gold PSU.

fps.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Galiba oyun vollerant bildigim kadarıyla vaol LoL CS gibi oyunlar işlemci tabanlı oyun o yuzden islemci bir tık fazla ol ir bir de arkadasların dedigi gibi CPU 1'e bakıyorsun toplamına bakman lazım oda CPU olarak yazar.

Evet orda bir hata yapmışım.Fakat sizin dediğiniz gibide denedim. Sorun devam etmekte.GPU kullanımı %15 geçmiyor.

Oyunu kırptığım için sanırım o şekilde düşündünüz. Ama denediğim oyunlar güncel olarak. Valorant, CS:GO, Zula tarzı FPS oyunları.

CPU olarak seçtiğimde de sorun devam etmekte. BIOS'tan RAM MHz arttırma işlemi yaptım. Ayrıca bir üst sürüm güncellemesi vardı onu da yaptım. Ama sorunu çözebilmiş değilim. Sistemin darboğaza düşmesi normal mi?
Normal aslında. Ben sadece sana doğru şeyi seçmeyi söyledim. Çözüm değil yani. L3 Önbellek darboğazı var. Zaten bu olur. Normal yani.

Teşekkür ederim. Peki diğer çekirdekleri kullanmasını sağlayabilir miyiz? En azından FPS'i 500 bandına oturtmak için.

DX9 kullanan bir oyuna bunu normal şartlarda yapamazsınız. DirectX 9 o kadar fazla çekirdeği kullanamıyor.
DXVK atarak (Vulkan'a dönüştürerek) tüm çekirdekleri aktive edebilirsiniz fakat zaman zaman buglar oluşabiliyor, her oyunda kusursuz çalışmıyor ayrıca online oyunda ban riski de söz konusu.

DX9 kullanan bir oyuna bunu normal şartlarda yapamazsınız. DirectX 9 o kadar fazla çekirdeği kullanamıyor.
DXVK atarak (Vulkan'a dönüştürerek) tüm çekirdekleri aktive edebilirsiniz fakat zaman zaman buglar oluşabiliyor, her oyunda kusursuz çalışmıyor ayrıca Online oyunda ban riski de söz konusu.

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Yani kısacası sistemde bir sorun yok. Parçalar birbiri ile uyumlu ve darboğaz yapmaz doğru mudur?

Arkadaşlar hepinize merhaba, yeni PC topladım ama sürekli CPU kullanımı GPU'dan daha fazla sorunu çözemedim. Yardımcı olabilir misiniz? Detaylı sistemi aşağıya yazıyorum ve Afterburner'den bir resim bırakıyorum. Şimdiden teşekkürler.

850W 80+ Gold PSU.

Eki Görüntüle 2200798
Oynadığınız oyun galiba CS2 ve aldığınız fps normal.

850W 80+ Gold PSU.

Eki Görüntüle 2200798

Normal aynı sistem bende de var. Drop giriyorsa BIOS ayarı yapacaksın girmiyorsa problem yok.

850W 80+ Gold PSU.

Eki Görüntüle 2200798
Kaç k sistem hocam h.o

Geri
Yukarı