Intel i7-2600 Sistem Upgrade

Rapsod96

Kilopat
Arkadaşlar benim eski bilgisayarımın parçalarını değiştireceğim. Casper'dan almıştık eskiden ve çok pişmanım. Öncelikle bilgisayar özelliklerimi paylaşayım.

• Ekran kartı - ati radeon hd 6510 ekran kartı
  • 8 gb ddr3 ram
  • Anakart - pegatron ipxsb-h61
  • İşlemci - intel i7-2600 cpu @3.40GHz
  • 250w güç kaynağı
  • HDD - 1 TB

Benim asıl amacım oyun oynamak. Şimdi ben önce anakart ve güç kaynağı alıp 1-2 ay sonrada ekran kartı almayı düşünüyorum. Acaba doğru bir hareket mi yapmış olurum çünkü bütçem kısıtlı(Maksimum 900tl). Eğer anakart ve güç kaynağı alırsam azda olsa toparlama şansı var mı bilgisayarın? Çünkü hiçbir oyunu eski veya yeni "hiçbir" oyunu yüksek fps de oynayamıyorum. Oyunun sistem ayarlarından en düşüğe getirsem bile.
Şimdi almayı düşündüğüm anakart, ekran kartı ve güç kaynağı şunlar:
VATAN COMPUTER - ASUS - H61M-D Intel H61 Soket 1155 DDR3 1333MHz VGA Anakart - Anakart
VATAN COMPUTER - ASUS - GTX650Ti Boost DirectCUII O.C GDDR5 2GB 192Bit Nvidia GeForce DX11.1 Ekran Kart
VATAN COMPUTER - THERMALTAKE - V3 600W MidT ATX S (Kasa almamın sebebi eski kasamın olması ve parçaların içine oturmama durumu olabilmesinden dolayı. İçinde zaten güç kaynağı var.)

Bunları bendeki işlemci ve ramle birleştirsem uyumlu olurlar mı? yani senkronize ve tam verim demek istiyorum. Aynı zamanda onu değil şunu al diyebileceğiniz parça varsa söylerseniz çok mutlu olurum.

Ekstra sorum ise şu..
VATAN COMPUTER - ASUS - GTX650Ti Boost DirectCUII O.C GDDR5 2GB 192Bit Nvidia GeForce DX11.1 Ekran Kart
VATAN COMPUTER - ASUS - GTX660 DirectCU II O.C. GDDR5 2GB 192Bit Nvidia GeForce DX11.1 Ekran Kart
Bu iki ekran kartındaki özellikler aynı. Tek fark birinin diğerinden bir model üst olması. Acaba arada çok performans farkı olur mu?

Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
O güç kaynağıyla o işlemci , ekran kartı vs. nasıl çalışıyor anlam veremedim.
Diğer sorularına da cevap vereyim ;
*Öncelikle ya güç kaynaklı bir kasa al(min 500wat).Ya da kasan uyumluysa 500-600-700 watlık bir güç kaynağı al.
*Daha sonra 200-350 lira arasında ideal anakartlardan birini seçip almanı öneririm.
;ASUS M5A97 R2.0 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHZ veya GIGABYTE 990FXA-UD5, AMD 990FX, DDR3, 5X PCIExp, Socket 938 AM3+, CrossFireX & SLI
*Bunları aldıktan sonra o ekran kartı ile iyi kötü bi şeyler oynarsın. Ama düzgün bi ekran kartı şart tabiki.
*Ekran kartı alacağın zaman da konuda belirttiğin ekran kartlarının araştırmasını iyi yap. Ben üstünkörü bi baktım.192 bit ekran kartları bakır yalıtımlı vs.
192 bit ekran kartından yüksek performans beklemen hata olur zaten.Diyosan ki beklemiyorum. Beni idare etsin;olabilir.Fakat son cıkan oyunların hayalini kurman biraz saçma olabilir.Yani ; bütçeni arttırma imkanın varsa 256 bit ekran kartlarına göz atmanı söyleyebilirim.
*Konudaki iki ekran kartı arastında bi fark yok. Biri bi üst sürümü dediğin gibi. Gözle görülür bi fark olacağını düşünmüyorum.
*Son olarak ; CASPER'a Hayır ! :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Yorumun için teşekkürler. 256 bit baktığım zaman benim fiyat aralığımdaki 256 bitlerin bellek ve çekirdek hızları paylaştığım ekran kartlarından daha düşük. Acaba 192 -256 bit arasındaki performans farkımı daha fazla olur yoksa çekirdek ve bellek hızındaki fark mı? Birde 400-500 tl arasındaki ekran kartlarına baktığım zaman nvidia ekran kartları amd ekran kartlarından daha iyi gibi gördüm ama her yerde kulağıma "düşük fiyata oyun oynamak için seçim amd olmalı nvidia değil" cümlesi geliyor. Olayın hakimi olduğumu söyleyemeyeceğim. Biraz bilgilendirmeniz mümkün mü?

Yorum için teşekkürler. Vatandan baktığımda AMD R9 270 fiyatlarında asusunki powercolorunkinden 60tl fazla. Acaba 60 tl daha verip asus mu almalıyım yoksa gereksiz bir harcama mı olur ?

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı