Intel i7 3770K Costa Rica Üretim

ScRyedd

Kilopat
Arkadaşlar merhaba,

Ben 3770K ürün satın almıştım geçen aylarda ve ürün bugün elime ulaştı yalnız ürünü aldığımda satıcı Costa Rica oldugunu belirtmişti ve ilan başlıgında da aynı şekilde yazıyordu bende o yüzden aldım. Bugün ürün elime ulaştı ve baktıgımda MALAY üretim olarak gözüküyordu direk kendisine mesaj attım bana Costa Rica dediniz ama MALAY üretim geldi ben değişimini istiyorum diye.

Değişimi kabul etti ancak bana şöyle bir mesaj attı bu forumda bilgili arkadaşlar mevcut doğrumu bu ?

"Öncelikle Costa Rica üretim, malezya üretim olayı intelde bitti hocam. 3930K'larda bile C2 revizyon olayı kalktı hepsi Malezya üretim. Yani ne 3930K'nın ne de 3770K'nın Costa Rica'da üretimi yok artık. Çünkü Costa Rica Haswell üretimleri için hazırlanıyor şu anda. Yani sizin Malezya üretim olan 3770K'nız Costa Rica'dan herşeyiyle farksız. Artık hepsi son revizyon. Tek üretim yeri artık malezya...

İlla Costa Rica istiyorum ben diyorsanız işlemciyi kesinlikle açmayın bi araştırayım. Kıyıda köşede birilerinde Costa Rica kalmış olabilir. Ona göre alır yollarım, elinizdekinide vereceğim adrese gönderirsiniz..."

Eğer doğru ise bu arkadaşlar değiştirmemin anlamı var mı yok mu ? Sizce bunu kullanayım mı yoksa illa imkan varken Costa Ricamı olsun ? Bu arada internette fotoğraf buldum MALAY üretim 95W olarak gösteriyor buyrun;

77W-95W.jpg

Costa Rica üretim ise 77W olarak gösteriyor;

77W-77W.jpg

Yalnız bendeki MALAY üretim olmasına rağmen 77W olarak gösteriyor. Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

ly4y2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Malezya'nın işçilik maliyeti düşükse üretimi o ülke de yapmaya başalamışlardır. Arada fark olmaz, sadece üretim yerinin yazılı olduğu kısım değişir. Mesela aldığımız bir çok marka Türkiye de üretiliyor ve ünlü markanın amblemi ile satılıyor. Hangi ülke de işçilik maliyeti düşükse o ülkeye yaptırılıyor olabilir, ticari stratejiler bunlar. Yanılıyor olabilirim ama bu yazdıklarım genel olarak gerçek, işlemci de farklı bir durum olabilir. İntel'e mail atabilirsin.

Şu an Türkiye'de bu ürünü alan kim bilir kaç kişi var ve böyle bur sorunu kafasına taktığını hiç görmedim.

Başka sorunları kafana tak bunu düşünme.

Çok tedirgin bir kullanıcısın herhalde. Üretimine kadar araştırmış adam, hey allahım ya. ;)

Konuyu hortlatmak gibi olmasın ama Intel'in Malezya'da yarı iletken fabrikası yok.

Just to clear something up, the markings on the back of the CPU refer to the packaging site - not the manufacturing site of the actual silicon chip itself. Intel has no fabs in either Malaysia or Costa Rica, they are packaging facilities. The silicon die/chips are manufactured elsewhere in the world and are shipped to either of these two packaging sites. In addition, Intel manufacturing has a goal of running a "virtual fab" - meaning that, among other things, products from one fab are statistically indistinguishable from those manufactured at another fab. So even if, for example using fake names, Malaysian packages used chips only from fab #1 and packages marked Costa Rica use chips from fab #2, there should be no difference statistically between these two.

I saw these discussions back in the Celeron days, and I commented back then, but this time around it seems a little different. I have started seeing some online retailers charging more for parts from a specific packaging site and this disturbs me. There is no difference between parts from these two packaging sites. Just as you can have 6 head/tails coin tosses come out heads, there may seem to be a correlation that heads is more likely than tails, but there isn't. In reality the odds are still approximately 50/50.

The silicon is what defines the speed of a CPU, not the package. And the silicon comes from multiple fabs scattered all over the place that are all supposed to be identical anyway.

If you are considering spending more, or buying from a shadier vendor, in order to get a specific package, I would urge you to reconsider. There is no difference and you are only wasting money, and or risking getting ripped off.

Patrick Mahoney
Microprocessor Design Engineer
Intel Corp.

Kaynak:Anandtech.com

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı