İntel İ7 4790 - Msi GTX 970 - Msi H97 Gaming 3

Okangnkl

Kilopat
Daha fazla  
Evet arkadaşlar yeni toplayacağım sistemin son halini sizinle paylaşmak istedim yorumlarınızı bekliyorum.
Not: Resimde görünen Msı GTX 970 diğer kırmızı olan model olacak arkadaşlar sitede o yoktu görmeniz için bunu koydum. AOC monitör şuan kullandığımdır görmeniz için koydum, fiyat olarak değilde sistem uyumluluğu açısından bakmanızı rica ediyorum. Şuanki sistemimde ki HDD ler 1TB+750GB vardır onları yeni sistemde kullanıcam. Z97 bir anakart mı alsam diye düşünmekteyim ileriye dönük O.C için ya da direk H97 alsam 5 sene kullanabilir miyim ? (Anakart kararsızım). Güç kaynağım Aerocool VP-750.
Ekran Alıntısı.PNG

Yorum yapacak yok mu arkadaşlar ?
@Recep Baltaş

Merhabalar, bende i7 4790K , z97 gaming 5 , Msi 970Gtx , güç kaynağım ocz-zs750 +80. Öncelikle sistemimden gayet memnun olduğumu söyleyeceğim fakat ben aldığımda Amd 390 serileri çıkmamıştı daha. İstersen onları düşün. Bildiğim bir sorunları yok şu an 970 serisinde 3.5gb ram kullanımını aştıktan sonra 5-10 fps düşüş yaşanabiliyor ki o kadar aşırı bir düşüş görmedim. Amd nin kartı da çekirdek ve Ram hızı olarak biraz düşük olsa da 970 ile aynı fps veriyor. Fiyat farkı 50-100tl arası değişiyor yerlere göre. Fakat 970 de cidden güzel bir oc potansiyeli var 1300lerde olan çekirdek hızını Stabil 1505 de kullanıyorum. Ana kart olarak Gaming 5 ile düşündüğün anakart arasında pek fark yok bence. Yani fiyata değecek bir fark yok ben aldığımda uygundu fiyatı o yüzden gaming 5 aldım. Soğutucu olarak hyper 212 çok övüyorlar bende güzel buluyorum. Fakat Zalman CNPS14X kullanıyorum açıkçası ana kartım için fazla büyük bir soğutucu olmuş zar zor sığdırdım :) Alacağın soğutucuda gayet iyi ama ben 2-3 ay stok fan kullandım ve sesinden dolayı değiştirdim. Monitör olarak Aoc güzeldir ben Benq 144hz 24'' aldım. SSD olarak şunu önereceğim Kingston SHSS37A/120G HyperX Savage SSD 120GB Sata3 560Mb-360Mb.

Nvidia driver sorunları yüzünden açıkcası biraz soğudum 970 ten. Geri iade etmeyi düşünüyordum fakat msi den yeni driver 353.38 çıktığını fakat duyurulmadığını onu denememi istediler. 3-4 gündür hiç bir sorun yaşamadım. Eğer çift monitör düşünüyorsan ikisininde display porttan takmadığın sürece boşta sıcaklığı kartın 49-59 derece kadar oluyor. Zaten ekran kartının özelliği 55 dereceye kadar fan çalışmıyor. Ben DVI-I ve DVI-D portlarını kullanıyorum ve şu anda webde gezinirken 59 derece kart sıcaklığı fan çalışmıyor ama. Neyse fazla gereksiz bilgi verdim sanırım. Önemli bir şey sonuçta her türlü bilgiye sahip olmak lazım :)

Öncelikle zahmet edipte yazdığınız için teşekkür ederim. Kaç gündür cevap bekliyordum ve cevaplarınız gerçekten çok önemli benim için. Ekran kartı ve işlemci yurtdışından gelecek parçalar ve alınmış durumdalar onları değiştirmem pek mümkün gibi görünmüyor. Normalde beğendiğim ve istediğim işlemci i7 4790K idi ama bir kaç sorundan dolayı 4790 oldu, O.C siz hayat demek zorunda kaldık :) Tabi bu durumda hayalimdeki Z97 sistemi unutmam gerekiyordu bende öyle yaptım ve yeniden sistem araştırmasına koyuldum (çünkü Z97 fazla para harcamaktı, eğer 4790k olsaydı fazla para harcamaya göz yumcaktım) araştırmaya devam ettim MSI hastası olduğumdan dolayı H97 Gaming 3 anakartta karar kıldım bu sayede bir tane Z97 anakart almak yerine eski sistemimde olmayan SSD' yi + anakart + soğutucu parasını çıkarmış oluyorum. Şuanki kullandığım sistemde İ7 tabanlı bir sistem (intel i7 950) ama artık beni değiştir diye bağırıyo resmen :) Özellikle yeni çıkan oyunların hiç birini ekran kartım sağlam olmasına rağmen (DX 10.1) oynayamıyorum. Tabi bu durumda ilk önce ekran kartı değiştirmeye daha sonra tamamen sistem değiştirme fikrine yöneltti beni. Şimdi kafama tek bir şey takılıyo geleceği düşünüp Z97 mi alsam yoksa H97 alıp son performans 5 yıl kadar devam mı etsem (anakart çok kararsız bırakıyo beni) ..... Dostum @Vital çift ekran kullanmayı planlamıyorum. Önerdiğin daha ucuz bir SSD mi yoksa performansı daha mı iyi ve 970' deki sorun tamamen yazılımsal mıydı?

Evet yazılımsal sorundu ve düzeldi. 144hz monitör tek kullanmakta boştayken 50-55 arası sıcaklıklar yapabiliyor ama zaten aldığın ekran kartının özelliğinden dolayı normal sıcaklık. Donanımsal olan 3.5gb ram sorunu var onun dışında başka bir sorunu yok kartın. İ7 4790 aldıysan zaten onu değiştirene kadar aynı ana kartla devam edersin h97 nin sorun olacağını sanmıyorum. Zaten işlemci gayet iyi bir işlemci oc filan gerekeceğini sanmıyorum uzun bir süre aynı şekilde ana kartla da idare edersin. SSD nin performansı daha iyi fiyat olarak aynı sayılır samsung 540/520 hyper savage 560/530 aralarında 10tl filan bir fark var sadece.

O zaman anakart + soğutucu + ssd siparişlerinide veriyim, 1 haftaya sistemi toplamış olurum :) Teşekkürler dostum cevapların için.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı