Çözüm Intel i7 5775C Overclock Sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar merhabalar. Intel i7 5775c işlemcim. Anakartım ASUS ROG Maximus VII Ranger BIOS sürümü 2702. Arkadaşlar BIOS ayarlarımı Default yaptım ama bir sorunum var. İşlemci 3.6 GHz'de çalışıyor maximum. CPU-Z'de carpan 37 olarak gözüksede en fazla 36 çarpanla 3,6 GHz'e kadar yükseliyor. Ben de çarpanı artırıp denemek istedim ama carpanı kac yaparsam yapayım yinede 3.6 GHz'yi gecmiyor işlemci. Cok yeni bir işlemci olduğundan pek hakkında bilgi yok internette. Bir makale okurken şöyle bir şeye denk geldim.

The problems with overclocking continued, however, as the BIOS doesn’t properly override certain safety features. Intel CPUs have the ability to exceed their TDP by a small amount for a period of time. Not surprisingly, 4.2GHz at 1.36V ends up requiring more than 65W—around 80W according to our monitoring software—and after 10–15 seconds, the power protection would kick in and the clocks would drop to around 3.3–3.6GHz. Normally, you can adjust the power limit, current limit, and even the amount of time you’re able to exceed the power limit, but the BIOS on this motherboard doesn’t appear to have the right microcode updates yet, so that didn’t work. Good news, however: We found a “current offset” feature in the BIOS that appears to trick the CPU into thinking it’s using about one third as much power, so we’re back in business. As with the first board, the manufacturer is working on a BIOS update that should fix the problems we encountered with overclocking.

Arkadaşlar benimde sorunumun burada anlatılanla aynı olduğunu düşünüyorum. Bir göz gezdirip yardımcı olabilecek varsa sevinirim. @Recep Baltaş @BilgisayarKurdu @er36po sizler gördüğüm kadarıyla forumda aktifsiniz yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS yeteri kadar güncel olmadığından dolayı işlemciyi bazı limitlerinin üstüne çıkartamıyormuş. Bu sorunu BIOS'taki "Current offset" ayarı ile aşmışlar. Bu seçenek sayesinde işlemci, aslında kullandığı gücün üçte birini kullandığına inandırılmış.

Tavsiyem bir BIOS güncellemesi beklemeniz.

Evet hocam bende doğru anlamışım demekki ama işte ben kendi biosumda o ayarı bulamıyorum. @Recep Baltaş

Hocam dediğiniz gibi bios update bekleyeceğim cünki ai suite 3 yazılımıda biosu okuyamadığından bu cihazla uyumlu değil hatası veriyor.

@Silinen üye @Tuna Yücer yurtdışından bir arkadaşım getirdi. Isteyen olursa yine temin edebilirim.

@Recep Baltaş hocam anakartım için 2801 güncellemesi geldi ama değişen birsey yok. Çarpanı kaç yaparsam yapayım 36 çarpanı Geçmiyor işlemci. Biosta current offset diye bi ayar bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

Arkadaşlar cok uzun ugraslar sonunda sorunumu çözmeyi başardım. İnanması zor ama çözüme biosu eski sürüme düşürerek ulaştım. Şuan 1.2 v ile 4.0 ghz de çalışıyor işlemcim.
1234.jpg

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı