Intel i7 8700K CPU-Z Benchmark Testi

• Intel Core i7 8700K
  • Gigabyte Z370 AORUS Gaming 7
  • Kingston HyperX Fury 2666 MHz 16 GB DDR4 RAM

cpu-z.png

Detail: Intel Core i7 8700K @ 4797.65 MHz - CPU-Z VALIDATOR

• Intel Core i7 8700K
  • Gigabyte Z370 AORUS Gaming 7
  • Kingston HyperX Fury 2666 MHz 16 GB DDR4 RAM
Eki Görüntüle 264530

Detail: Intel Core i7 8700K @ 4797.65 MHz - CPU-Z VALIDATOR
Öncelikle tekrardan hayırlı olsun. :)
Dikkatimi çeken detay Çoklu Çekirdek oranında performansı AMD'nin daha iyi yansıtabilmiş olması.

Oranlayacak olursak,
i7 8700K --> 6 Çekirdek 12 İzlek
Tekil Çekirdek Puanı: 560
Çoklu Çekirdek Puanı: 4190
Çoklu Çekirdek Oranı: 7.500
Yani aslında 6 adet daha Hyper Threading ile bize eklenen çekirdek, işlem performansımıza 1.5 çekirdeklik bir artış eklemiş.​
R7 1800X --> 8 Çekirdek 16 İzlek
Tekil Çekirdek Puanı: 400
Çoklu Çekirdek Puanı: 4542
Çoklu Çekirdek Oranı: 11.355
Yani aslında 8 adet daha Hyper Threading ile bize eklenen çekirdek, işlem performansımıza yaklaşık olarak 3.5 çekirdeklik bir artış eklemiş.​

Kısaca AMD'nin Hyper Threading özelliğinde yeni Zen mimarisiyle Intel'den daha başarılı bir grafik izlediğini söyleyebiliriz. Ham performans olarak ise sentetik testlere göre işlem kapasiteleri birbirleriyle yarışır durumda.
Hayırlı olsun, detay yazsaymışsın daha iyi olurdu.
Konudan detayı kendin çıkartabiliyorsun. :)

Hayırlı olsun, Coffee Lake işlemcilerle beraber çoklu çekirdek performansında Intel Skylake işlemcilere göre iyi bir ilerleme sağlanmış, ancak hala saf güç ve yani çoklu çekirdek performansında Ryzen modelleri avantajını koruyor. Bir de sizde 7700K yok muydu? Ne gerek vardı işlemci değişimine, macera mı aramak istediniz?

Bir de sizde 7700K yok muydu?
Hayır, 6700K kullanıyordum.
Ne gerek vardı işlemci değişimine, macera mı aramak istediniz?
Hayır, anakarttaki ufak bir sorundan dolayı anakart değişimi yapacaktım. Yeni nesil varken ve elimde fırsat da varken geçtim.
Sistemi sadece oyun ve çalışma amaçlı kullanan biri değilim, sıklıkla video düzenleme ve render yapılıyor.

@SypeR Bana göre de çoklu çekirdek performansına göre lanse edilir. Uygulama ve oyununda çoklu çekirdeği kullanması lazım bir anlam ifade etmesi için. Misal çoklu çekirdek gücünün saf güç olduğunu her iki işlemcide aynı ekran kartı kullanımında aynı çözünürlükte Ryzen işlemcilerin CPU kullanımı Intel rakiplerine göre çok daha az seyrediyor. FX işlemcileri gibi de tek çekirdek darboğazları yaşamıyorlar. Hala oyun piyasasında tek çekirdek performansı daha önem arz ediyor.

@SypeR Ryzen ile rakip Intel işlemcilerde aynı çözünürlük ve aynı ekran kartı kombinasyonlarında Ryzen işlemcilerin CPU kullanımın çok daha düşük seyrettiğini sende görmüşsündür, özellikle Kaby Lake işlemcilere göre ciddi derecede daha az kullanım gösteriyordular. Coffee Lake işlemcilerle beraber ise CPU kullanımında iyileşmeler mevcut Kaby Lake ve Skylake işlemcilere göre.

@SypeR Ryzen ile rakip Intel işlemcilerde aynı çözünürlük ve aynı ekran kartı kombinasyonlarında Ryzen işlemcilerin CPU kullanımın çok daha düşük seyrettiğini sende görmüşsündür, özellikle Kaby Lake işlemcilere göre ciddi derecede daha az kullanım gösteriyordular. Coffee Lake işlemcilerle beraber ise CPU kullanımında iyileşmeler mevcut Kaby Lake ve Skylake işlemcilere göre.
O konuyu ben daha önceden @Asım Demir ile özelde baya tartışmıştım. Orada OSD'nin hangi modda açık olduğu önem kazanıyor açıkçası. Genel CPU yükünden bahsedersek 16 çekirdeğe göre yükü bölüp gösterenlerde daha düşük çıkıyor evet. Ama çekirdek başı incelendiğinde genel olarak benzer seviyelerde çıkıyorlar.

@SypeR Bende toplam CPU yüküne göre diyorum zaten. Çekirdekleri kastetmiyordum, bazen toplam CPU yükü yanlış anlaşılmaya neden olabiliyor FX işlemcilerde sıkça meydana gelen sorunlardan, tek çekirdek darboğazı yaşıyordular bu işlemciler bildiğin gibi. Gerçi Ryzen ayrı dünya bunlarda öyle bir durum yok. Tek çekirdek performansları normal seviyede, keşke Intel kadar iyi olsaydı ama yavaş yavaş çoklu çekirdek kullanımı artmaya başlayacak gibi Intel Coffee Lake işlemcilerinde boşuna çekirdekleri artırmadı. Hayırlısı umarım oyun firmaları, işlemci üreticileri ve Microsoft çoklu çekirdek desteği için üzerilerine düşen görevleri yaparlar.

@SypeR Bende toplam CPU yüküne göre diyorum zaten. Çekirdekleri kastetmiyordum, bazen toplam CPU yükü yanlış anlaşılmaya neden olabiliyor FX işlemcilerde sıkça meydana gelen sorunlardan, tek çekirdek darboğazı yaşıyordular bu işlemciler bildiğin gibi. Gerçi Ryzen ayrı dünya bunlarda öyle bir durum yok. Tek çekirdek performansları normal seviyede, keşke Intel kadar iyi olsaydı ama yavaş yavaş çoklu çekirdek kullanımı artmaya başlayacak gibi Intel Coffee Lake işlemcilerinde boşuna çekirdekleri artırmadı. Hayırlısı umarım oyun firmaları, işlemci üreticileri ve Microsoft çoklu çekirdek desteği için üzerilerine düşen görevleri yaparlar.
Kesinlikle. FX serisinin beklenen fırtınayı estirememe sebeplerinden birisi buydu. Ryzen tamamen sıfırdan hazırlanan çekirdek mimarisi sayesinde bu kadar performans yakaladı. 2 3 yıllık süreçte üretim rafine olacağı için daha da güçlü gelebilir AMD. Bu durumda işimize yaraması için geliştiricilerin çoklu çekirdeği olabildiği kadar hızlı şekilde devreye alıp optimizasyonu bunun üzerine yapmalılar. Ki Microsoft'ta DX12 için bu konuda baskı yapıyor. Zira gelişen Vulkan API, OpenGL gibi alternatiflere ciddi pazar kaptırmaya başladı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı