Intel i9-10900K temel hızın altında çalışıyor

• Konuyu başlatan N4X
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 205

N4X

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Girişimci
Merhaba iyi geceler.
Öncelikle sistemim de ki bileşenlerden bahsedeyim;
Anakart: ROG Maximus Z590 XIII Hero.
İşlemci: Intel i9 - 10900K 3.70 GHz.
RAM: 4x8 3600MHz G.Skill
Sorunum şu ki altta göreceğiniz görselde ki gibi temel hız 3.70 GHz olmasına rağmen işlemcim 3.50 - 3.59 bandında çalışıyor. Ne 3.50 altına düşüyor ne de 3.59 GHz'nin üstüne çıkıyor. Öncelikle boş yükte ki durumun resmini bırakıyorum sizlere.

cpu resim 1.png

Burada göreceğiniz gibi maksimum 3.59 GHz görüyor ve boş yükte. %5'e 4'e düştüğünde de 3.50 - 3.59 arasında gidip geliyor. Şimdi işlemciyi kullanacak bir uygulama açıyorum ve görsel bırakıyorum;

cpu yükte kullanım 2.png

Gördüğünüz gibi %75-80 bandında kullanım işlemciyi kullansam bile hızı hep 3.59 GHz de kalıyor.
Konu ile alakalı anakart ayarlarından bahsedeyim: Anakart CPU ayarım "AI optimized" yani AI kontrolünde ve yüke falan bindiğinde bir şekilde hızın artması gerekiyor.
Ek resim olarak voltaj resmi bırakıyorum bunu da ASUS'un kendi programı olan Armoury Crate programından ekliyorum.

Voltage görüntüsü.png

Kullanım %81 ancak hız yine 3.59 da. CPU voltaj bilgileri bu şekilde. Tam hakim değilim konuya ancak bu anakaratın benzerini ve işlemcinin aynısını Technopat YouTube kanalında overclock yapılış videosu vardı. Oradan bakarak yapıyorum. XMP ayarı açık AI optimized açık ancak değişen bir şey yok. Video linki:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorum şu ki bu bir problem midir? Keza işlemcinin verebileceği neredeyse 5.4 GHz hız varken bırakın hız aşırtmayı 3.70 temel hızı bile kullanamıyorum bu beni rahatsız ediyor. Varsa çözümünüz veya yardımınız dinlemek, denemek ve çözümlemek isterim. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'u default al sadece XMP aç.

Dönüşünüz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi BIOS'u defaulta çektim ;

WhatsApp Image 2024-05-03 at 19.18.21.jpeg

WhatsApp Image 2024-05-03 at 19.18.19.jpeg

Defaulta çekerken bunlar orijinal ayarlarına döndü. Sonrasında bilgisayarım başladı ve tekrar BIOS'a girip dediğiniz gibi sadece XMP açtım.

WhatsApp Image 2024-05-03 at 19.18.22.jpeg

XMP ayarları aktifken yine yük üzerinde kontrol ettim ve hala işlemci hızım 3.59 GHz de sabit kalıyor :
CPU degistikten sonra.png

Bu çözüm olmadı maalesef. Başka bir öneriniz varsa dinlemek isterim. Kilitlendim kaldım sinirimi bozuyor 3.59 da sabit kalması...

Vaktinde stabil olarak 5.3Ghz hız alabildiğimiz ve 7.7 ile rekor kırdı diye manşetleri olan bu işlemcinin niye bu halde olduğunu anlatabilecek birileri varsa çok sevinirim...

Son düzenleme:
Dönüşünüz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi BIOS'u defaulta çektim;

Eki Görüntüle 2185626
Eki Görüntüle 2185628

Defaulta çekerken bunlar orijinal ayarlarına döndü. Sonrasında bilgisayarım başladı ve tekrar BIOS'a girip dediğiniz gibi sadece XMP açtım.

Eki Görüntüle 2185630

XMP ayarları aktifken yine yük üzerinde kontrol ettim ve hala işlemci hızım 3.59 GHz de sabit kalıyor: Eki Görüntüle 2185633

Bu çözüm olmadı maalesef. Başka bir öneriniz varsa dinlemek isterim. Kilitlendim kaldım sinirimi bozuyor 3.59 da sabit kalması...

Vaktinde stabil olarak 5.3GHz hız alabildiğimiz ve 7.7 ile rekor kırdı diye manşetleri olan bu işlemcinin niye bu halde olduğunu anlatabilecek birileri varsa çok sevinirim...

Acaba PSU'ya da anakart CPU'yu besleyemiyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı