İntel ile ilgili espriler

@Xamazunga Tekrar yazıyorum. Benim yukarıda dediğim şey de aynen bu ancak beni anlayamadınız.

Bugün 6 senedir Intel değil de AMD önde olsaydı, aynısını AMD de yapacaktı. Sonuçta bunlar şirket ve amaç da para kazanmak. Yani rekabeti ben de çok istiyorum ancak buradaki sıkıntı, 6 senedir AMD'yi tabiri caizse tokatlayan Intel'e denmedik laf bırakılmaması. AMD birazcık öne geçtikten sonra çektiği fiyatları da ben çok iyi biliyorum oysaki.

Rekabet tüketiciye yarar her zaman. Umarım Zen mimarisi de kalıcı rekabeti getirir, eskisi gibi ucuz işlemci kullanırız. Umarız ki Intel yine AMD'nin karşısına Sandy Bridge gibi gelir. Ayrıca aynı hamlenin GPU pazarına da yapılması gerekiyor.

Ryzen kullanıcılar için ilaç niteliğinde oldu ama bu İntel hegemonyasının kısa süre de pazardaki liderliğini kaybedeceği anlamına gelmemeli. İntel çok büyük bir firma AMD'ye göre. Ekran kartı pazarında da Vega mimarisiyle Titan XP, GTX 1080 ve GTX 1070 modellerine de mutlaka rakip getirmeli AMD. Ryzen işlemciler de işler iyi giderse işlemci piyasasına rekabet gelir. Ekran kartı piyasasın da şimdiye kadar hiçbir zaman işlemci piyasası gibi iki marka arasında uçurum olmadı. Umarım AMD iyi işler yapar da tekelleşme süreci yaşanmaz. Ha bugün işlemci piyasasın da tam tersi bir durum olsaydı AMD, İntel'e yıllardır fark atsaydı yine AMD firması da İntel gibi bir yol izlerdi, kapitalist düzen böyle işliyor. Rekabet olmazsa tekelleşen firma istediği gibi piyasaya yön verir, kullanıcıları takmaz bile, bu durum sadece İntel'e göre bir durum değil, tekelleşen her firma da bu yolu izler. Aynı Apple, Samsung, Nvidia gibi.

KOMIKMI.jpg
Bu kadar oldu :D

Son düzenleme:
Beyler fazla havaya girmeyin gene :). Soylediklerinize katiliyorum ancak su var. Bilgisayar anlayisi sifir olan bile i7 dediginiz anda cakar. Oooo bilgisayara bak felan. 8 cikolayt RAM'i 500 cigolayt hafizasi iiii7'si var daha ne olasun? AMD'nin bu algiyi kirmasi lazim oncelikle. Anladik Ryzen iyi felan ama bunu bir de burdan teknolojiyi takip etmeyip de i7 6700 ve R7 240'li bilgisayar alanlara anlatmak lazim. AMD buyuk is basarmis olsa da asil yaris simdi basliyor. Intel de artik anladi ki oyle isim degistirip koyma yok. Yaris asil simdi basliyor.

Ozene bozene sizin icin cizdim :D.
201702270425567e4346a06070b1f5.jpg

Oyun oynama amacı olan insanların Intel'e takılıp ekran kartsız hazır sistem aldıklarını çok gördüm. O yüzden Intelin piyasayı kolay kolay kaybedeceğini sanmıyorum. Bilinçli kişiler zaten Ryzen ailesine şans vereceklerdir.
Evet hocam. Olsun yine dalgasını geçelim :D

Anladik Ryzen iyi felan ama bunu bir de burdan teknolojiyi takip etmeyip de i7 6700 ve R7 240'li bilgisayar alanlara anlatmak lazim.
Eki Görüntüle 217988
Şimdi Ryzen duyulacak insanlar "AMD iyi" demeye başlayacak böyle olunca Athlon X2'li (i3 520 gibi anlamında) PC'ler toplanır :D

Size işin sırrını söyleyeyim :D Neden "Atom Bilişim" gibi sahibinden kazıkçıları R5 230 değil de R7 240 koyuyor biliyor musunuz? Hem R5 230 64 Bit, R7 240 128 Bit geçiyor diye hem de R5 230 modelleri genellikle 1GB. İnsanlar "OOO bilgisayara bak 2 (Veya 4) cigabayt ekran kartı var!" desin diye.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı