Intel işlemci sağlık durumuna nasıl bakılır?

ByOver

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar işlemcimin sıcaklık sağlık değerlerine nasıl bakabilirim? Intel işlemciye sahibim.

@ByOver

Anakart sıcaklığı çok fazla, tmpın2 5 ve 6 sensörleri hangi bileşene bakıyorsa o çok ısınıyor. VRM'ler sanırım, tam sistem nedir?
sistem bilgisi.PNG

Hemen atıyorum sistemi hocam.
sistem bilgisi.PNG

Hemen atıyorum sistemi hocam.

Hocam Prime95 indiriyorum haberiniz olsun.

Prime95 indirin de, TMPIN sensörleri anakart VRM'ine bakıyor.

Bence anakartın önce VRM'leri için bir çözüm bulalım, Prime95'te ekstra ısınır onlar ve throttle yapabilir (güç darboğazı).

Prime95 indirin de, tmpın sensörleri anakart VRM'ine bakıyor.

Bence anakartın önce VRM'leri için bir çözüm bulalım, Prime95'te ekstra ısınır onlar ve throttle yapabilir (güç darboğazı).

Peki hocam şu anda indirdim programı stress testini açtım bekliyorum sanırım sorun anakartımda peki anakart sıcaklık sensörlerinde hata olma ihtimali var mı 120 dereceye kadar çıkması garip değil mi yani yanması ya da bilgisayarın kapanması gerekmiyor mu hocam.

Bir de ayrıyeten şurada seçmem gereken bir şey var mı yoksa direk ok deyip testi başlatayim mi hocam.

Dosya Ekleri

• sitres testi.PNG
    sitres testi.PNG
    55,6 KB · Görüntüleme: 25
Peki hocam şu anda indirdim programı stress testini açtım bekliyorum sanırım sorun anakartımda peki anakart sıcaklık sensörlerinde hata olma ihtimali var mı 120 dereceye kadar çıkması garip değil mi yani yanması ya da bilgisayarın kapanması gerekmiyor mu hocam.

Bana da o garip geliyor ya şu an, umarım sensörlerde hata vardır.

İsterseniz stres testine sokun, sıcaklıkların da takipçisi olun özellikle belirttiğim TMPIN sensörleri için. Eğer artmıyorsa sensörlerde sıkıntı var demektir.
@ByOver eğer sadece işlemciyi test edecekseniz Small FFTs yapın, tüm sistem içinse blend o zaman olur.

Bana da o garip geliyor ya şu an, umarım sensörlerde hata vardır.

İsterseniz stres testine sokun, sıcaklıkların da takipçisi olun özellikle belirttiğim tmpın sensörleri için. Eğer artmıyorsa sensörlerde sıkıntı var demektir.
@ByOver eğer sadece işlemciyi test edecekseniz small ffts yapın, tüm sistem içinse blend o zaman olur.

Peki hocam şu an test başladı ve dediğiniz gibi sıcaklığı bir yandan takip ediyorum.
Peki hocam şu an test başladı ve dediğiniz gibi sıcaklığı bir yandan takip ediyorum.

Hocam anakartın bu sıcaklara ulaştığını varsaysak sistemde ne gibi tepkiler olur oyunlarda takılmalar olarak yansır mı?

Hocam anakartın bu sıcaklara ulaştığını varsaysak sistemde ne gibi tepkiler olur oyunlarda takılmalar olarak yansır mı?

Dediğim işlemcide güç darboğazı yaşanır eğer bu sıcaklıklar gerçekse, bu da performansa olumsuz yönde yansır.

Evet tamam bu sensörlerde bir sıkıntı var, işlemci o kadar güç tüketirken başlangıca yakın olmaları imkansız bu durumda.

Evet tamam bu sensörlerde bir sıkıntı var, işlemci o kadar güç tüketirken başlangıca yakın olmaları imkansız bu durumda.

Sanırım sensörler bozuk dediğiniz gibi o zaman nasıl anlıyacağım hangi parçanın sorunlu olduğunu bir parça yüzünden oyunlarında ağırlaşmalar oluyor kasma demiyeyimde düşmana sıkarken Valorant veya CS:GO gibi oyun yavaşlıyor gibi oluyor hocam ve bu yüzden hiçbir oyunu oynayamıyorum hardiskleri yeni değiştim sorunsuz onlar ekran kartını yeni aldım kasa zaten 8 tane fan var soğutmadan yana sıkıntı yok acaba hangi parça sıkıntılı.

Sanırım sensörler bozuk dediğiniz gibi o zaman nasıl anlıyacağım hangi parçanın sorunlu olduğunu bir parça yüzünden oyunlarında ağırlaşmalar oluyor kasma demiyeyimde düşmana sıkarken Valorant veya CS:GO gibi oyun yavaşlıyor gibi oluyor hocam ve bu yüzden hiçbir oyunu oynayamıyorum hardiskleri yeni değiştim sorunsuz onlar ekran kartını yeni aldım kasa zaten 8 tane fan var soğutmadan yana sıkıntı yok acaba hangi parça sıkıntılı.

Bu konu değişti şimdi, oyun performansı kategorisine tekrar konu açın bu konu kapansın. Arkadaşlar yardımcı olur orada size.

Geri
Yukarı