Intel işlemciler AMD işlemcilere göre daha kararlı mı?

Merhaba, yeni alacağım işlemci oyun odaklı olacak ama Intel'ler Ryzen'e göre daha kararlı ve stabil diyorlar. Sizin görüşünüz nedir acaba?

Tamamen modele bağlı, hiçbir işlemci üreticisi birbirinden ezbere şekilde daha stabil veya başka bir şey diyemeyiz. Model belirtirseniz ona göre yorum yapabiliriz.

Bence de Intel daha stabil.
Ryzen 5000 serisinde işlemcilerin DoA (Dead on Arrival-Size ulaştığında bozuk olması) ve sonradan bozulma durumu, Intel'e göre daha fazla. Benim de 5600X'im bozuldu. En azından garantiden yenisi verildi, sıkıntı çıkartmıyorlar.
Ayrıca bir diğer konu, ne zaman sistemim oyunda donuyor ıvır zıvır konusu görsem sistem Ryzen oluyor. Ayrıca Steam donanım anketine göre, oyuncuların %70'i Intel kullanıyor. AMD'nin %30'luk paya rağmen bu kadar çok sistem donma, mavi ekran verme vs. durumu garip geliyor.
Eminim size de denk geliyordur, çoğu crash donma vs. konusu AMD Ryzen 3000 veya 5000 işlemcili sistem oluyor.

i5 11400F ve R5 5600X.

5600X her şekilde daha iyi ancak fiyatını bence çok hak etmiyor. 3000 TL sularında gezen fiyatlara sahip ve kendisi aslında 3600(X[T])'den sonra gelen işlemciler 1900-2300 TL bandında gezerken 5600X biraz overpriced geliyor bana. Hele zaten üst seviye bir ekran kartınız yok ise (NVIDIA'da 2070 üstü, AMD'de 5700 XT üstü) arada neredeyse fark olmuyor 3600(X[T]) ile. O yüzden pek tercih etmezdim ben açıkçası, benim de aklımda işlemcimi 5600X'e yükseltmek vardı ancak arada oyun olarak performans farkı olmayacağını görünce (RX 6600 XT ekran kartı) vazgeçtim.

11400F ise tam bir F/P ürünü diyebiliriz. 2400 TL gibi paralara bulunabiliyor. Performansı ile gayet iyi. Sadece OC yapılamayan bir işlemci olması ile biraz eksi puan alıyor fakat saf çekirdek performansı olarak iyi.

İsterseniz Ryzen 5 3600(X[T]) de tercih edebilirsiniz (2000 TL sularında) fakat artık eskimeye başladılar. Saf performans konusunda 11400F'in gerisinde kalıyorlar ancak OC ve CPB, PBO gibi ayarlar ile performans arttırılabilir iyi bir soğutmanız var ise.

Belki 10600KF de alınabilir 2000 TL sularında alınabiliyor, ancak OC potansiyelini kullanmak isterseniz Z serisi bir anakart almalısınız ki bu da yüksek bir maliyet demek (1200 TL bulabildiğim en ucuz Z490 anakart [MSI Z490-A Pro]). Gerçi 10600KF de çok yeni bir işlemci sayılmaz R5 3600 ailesinden birazcık daha sonra çıktı o kadar.

Geri
Yukarı