Intel işlemciler için GeForce Experience tarzı software var mıdır?

arpaslan uğur

Decapat
Merhaba, yakın zamanda aldığım oyuncu laptopunun işlemcisi çok fazla doluyor, sadece bir oyuna girip arkadaşlarımla seste takılırken 3. parti yazılım açmamla bile %80 gibi komik yüzdelikleri bile geçebiliyor. Bunun için işlemciyi yönetebileceğim bir yazılım var mıdır merak ediyorum. Tıpkı GeForce Experience gibi kolayca kontrol edebileceğim türden... Yardımcı olabilecek varsa çok makbule geçer.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güçlü bir işlemci ise %80 kullanımda olması anormal. Görev Yöneticisi'nden hangi uygulamanın CPU kullandığına bakın. MSConfig'ten falan işlemci çekirdek ayarı yapmadınız değil mi?

Çekirdek ayarı yapmadım fakat çekirdekleri azaltırsam düzelir mi?

Maalesef, aradığın türde bir uygulama mevcut değil.
%80'e çıkması da bir sorun teşkil etmemesi gerek, performansın etkileniyor mu?

Evet, önce 3. parti yazılım, ardından RDR 2'nin kendisi çöküyor.

Çekirdek ayarı yapmadım fakat çekirdekleri azaltırsam düzelir mi?
Düzelmez, MSConfig'i kurcalamanın hiçbir faydası yok.
Evet, önce 3. parti yazılım, ardından RDR 2'nin kendisi çöküyor.
İşlemci yükünden dolayı uygulamalar çökmez. Uygulama kapanmasının ana nedenlerinden biri RAM yetmemesidir.

Tam sistem özelliklerini yazar mısın? Sorunun kaynağına gidelim.

CPU %80 kullanımı bir sıkıntı var gibi geliyor bana bende maximum %40lara çıkıyor oyunlarda falan.

Önceliğin bir 8 daha alıp RAM'i Total'de 16 yapmak olsun.

Hangi yazılımları kullanıyorsun da o işlemciyle %80'e ulaşıyorsun?

Genelde arkada Discord ile arkadaşlar ile konuşurken önde türünü söyleyemeyeğim üçüncü parti yazılım ile gülüp eğleniyoruz, işlemcisi Ryzen 5 1600 olan arkadaşımın işlemcisi bile bu kadar yorulmuyor, işlerin benim tarafımdaki kısmında ise 3. parti yazılım sürekli kapanıyor belli bir süre sonra oyun kapanıyor, oynadığım oyun RDR 2 gibi büyük bir oyun olduğu için %60 halletmesini başlarda pek garipsemesem bile şu anda %40 ve %50 arasında dolaşması gerektiğini düşünüyorum.

CPU %80 kullanımı bir sıkıntı var gibi geliyor bana bende maximum %40'lara çıkıyor oyunlarda falan.

Hangi oyun? Eğer Valorant ya da CS ise anlarım fakat oynadığınız oyun RDR 2 ise bilgisayarımı değiştirmeyi düşüneceğim.

Genelde arkada Discord ile arkadaşlar ile konuşurken önde türünü söyleyemeyeğim üçüncü parti yazılım ile gülüp eğleniyoruz, işlemcisi Ryzen 5 1600 olan arkadaşımın işlemcisi bile bu kadar yorulmuyor, işlerin benim tarafımdaki kısmında ise 3. parti yazılım sürekli kapanıyor belli bir süre sonra oyun kapanıyor, oynadığım oyun RDR 2 gibi büyük bir oyun olduğu için %60 halletmesini başlarda pek garipsemesem bile şu anda %40 ve %50 arasında dolaşması gerektiğini düşünüyorum
RDR'yi düşük grafiklerde oynuyorsan, 3 aktif yazılımla yüksek işlemci kullanımına çıkman normal gibi geldi bana. Çok da kafaya takılacak bir şey değil.

Dediğim gibi, yazılımların kapanmasının RAM yetmemesi.

Geri
Yukarı