Intel işlemciler ısınınca frekans düşüyor mu?

formulaz

Hectopat
Daha fazla  
Intel işlemcilerde şu anki versiyonlarında işlemci ısınınca frekansı düşüyor mu?
Yoksa AMD gibi ısınsada düşmeyecek bir şekilde mi yapmaya başladılar?

Tartışmadan cevaplayalım lütfen. Herkes istediği markayı savunabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Intel işlemcilerde şu anki versiyonlarında işlemci ısınınca frekansı düşüyor mu?

Her işlemci ısınınca frekans düşürür.

Isınınca düşmesi gerek çünkü düşmezse daha çok ısınır ve sonuç kötü olabilir. Belli bir dereceyi geçince kendini kapatıyor zaten. Benim işlemcim uzun süredir 65 derecenin üstünü görmediği için frekansın düştüğüne kendi gözümle tanık olmadım daha önce. Direkt kapandığına şahit oldum 2 kere. (CPU Fan tam oturmuyordu bu yüzden olmuştu)

Her işlemci ısınınca frekans düşürür.
Isındıkça düşüyor.
Yanlış cevap. Information about Temperature for Intel® Processors adresinde "Does Intel provide temperature ranges for each processor?" başlığının altında bu özelliğin her işlemcide olmadığı yazıyor. Her işlemci için detalı bilgiyi Intel® Core™ Processors Technical Resources adresindeki dökümantasyonlarda belirtmiş. Eğer işlemci modelini belirtirsen senin için incelerim. @formulaz

Güncel termal kontrol özelliğine sahip işlemciler, ısındıklarında olası bir donanımsal arızanın önüne geçmek amacıyla frekans düşürür. Sıcaklık düşmezse de kendini kapatır.

AMD de düşüyor benimki ısı limiti geçince 1.98GHz'ye sabitliyor kendini.

Geri
Yukarı